Sponzorováno

Doplňování ženských pohlavních hormonů v menopauze – menopauzální hormonální terapie – proč o ní přemýšlet? 4.71/5 (7)

Návaly horka jsou nejčastěji spojovány s menopauzou, je to jeden z nejznámějších příznaků

Návaly horka jsou nejčastěji spojovány s menopauzou, je to jeden z nejznámějších příznaků

Menopauza není nemoc. Ale to asi víte. Menopauza je spíše přirozeným dějem v organismu ženy a charakterizuje konec menstruace. Příčinou je snížená funkce vaječníků v důsledku stárnutí a tedy nedostatek hormonů nimi produkovaných, zejména estrogenu.

Průměrný věk výskytu menopauzy je kolem 51 let, ale nejčastěji je to okolo 45-55 roku života ženy.

Obtíže, spojené s menopauzou

Období kolem menopauzy a po menopauze je doprovázeno velkým množstvím příznaků:

  • časté a nepříjemné návaly horka a únava
  • problémy s pokožkou, zejména s její hydratací
  • porucha minerálního hospodářství těla (demineralizace kostí – osteoporóza)
  • suchost sliznic
  • vypadávání vlasů
  • poruchy nálad, depresivní poruchy a poruchy spánku

V reprodukčním věku je organismus ženy chráněn hormonální aktivitou před rizikem kardiovaskulárního onemocnění, ischemické choroby srdce nebo rizikem ischemické choroby dolních končetin, dále pak riziko osteoporózy, hypertenze či cévní mozkové příhody.

Riziko vzniku proliferativních změn (patologické tvorby tkáně – karcinomu) dělohy je po menopauze rovněž vyšší. Může se zvýšit i koncentrace LDL – cholesterolu, triglyceridů, čímž narůstá riziko výskytu aterosklerózy.

Léčba hormony (estrogenem) jako prevence potíží při menopauze

Tato rizika lze snížit hormonální substituční terapií (HRT – hormon replacement therapy). Je to léčba přirozenými a polosyntetickými estrogeny, které se aplikují perorálně, vaginálně, vdechováním, injekčně nebo implantaci.

Mnohé studie prokázaly pozitivní účinek na zpomalení vývoji osteoporózy (nižšího výskytu zlomenin), Alzheimerovy demence a karcinomu dělohy. Snížený výskyt srdečního infarktu hormonální substituční terapií nebyl zatím prokázán.

Počet žen léčených hormonální substituční terapií je stále celkem nízký. Dlouhodobá léčba hormonální substituční terapií totiž zvyšuje riziko vzniku nádorů (karcinomu prsu), tromboembolických příhod a žlučníkových kamenů.

Sponzorováno

Alternativa? Zkuste fytoestrogeny

Pro ženy, které odmítají hormonální substituční terapii nebo je u nich kontraindikována, je alternativní léčbou přírodní zdroj fytoestrogenů. Fytoestrogeny mají relativně slabý účinek ve srovnání s hormonální substituční terapií. Některé studie se ale hodně přiklánějí k určitému příznivému účinku, jiné ho zase popírají.

Mezi zdroje přírodních fytoestrogenů patří:

  • Ploštičník hroznatý nebo black cohosh (Cimicifuga racemosa, Ranunculaceae) zmírňuje nepříjemné příznaky menopauzy – návaly horka, únava, pocení.
  • Sója (Glycine sp., Fabaceae)
  • Extrakty a čajové směsi na eliminování problémů, způsobených menopauzou.

Sedativní a antidepresivní účinek má například kombinace: meduňka (Mellissa officinalis, Lamiaceae), chmel (Humulus lupulus, Canabaceae), třezalka (Hypericum perforatum, Hypericaceae), kontryhel (Alcehmilla xantochlora, Rosaceae), kardiotonický a antihypertenzní účinek má hloh (Crateagus monogyna, Rosaceae), zvýšené vylučování moči zase bříza (Betula pendula, Betulaceae).

Směs je vhodná i při problémech s usínáním, podrážděnosti, nervozitě, depresivní náladě.

Shrňme si to

Menopauzální hormonální terapie (MHT) je nejúčinnější léčbou příznaků akutního klimakterického syndromu a účinnou prevencí dlouhodobého nedostatku estrogenu. Vaginální podání nízkých dávek estrogenu je terapií volby pro léčbu a prevenci urogenitální atrofie a jejích následků. Systémová léčba může zahrnovat estrogen, ale stejně účinnou alternativou je tibolon. Nehormonální terapie se opírá o fytoestrogeny, extrakt z Ploštičníku hroznatého (black cohosh) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu.

A jak s příznaky menopauzy bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o menopauze přečtěte

VIDEO: Co se děje s ženským tělem při menopauze

Sponzorováno

Zdroje článku a odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva