Sponzorováno

Mít doma čistý vzduch je důležitější, než jste si mysleli. Jak ho dosáhnout? 4.73/5 (11)

Špatný vzduch doma vašemu zdraví rozhodně neprospěje. Popřemýšlejte nad kvalitní domácí klimatizací.

Špatný vzduch doma vašemu zdraví rozhodně neprospěje. Popřemýšlejte nad kvalitní domácí klimatizací.

Škodliviny ve vzduchu způsobují dýchací potíže, bolesti hlavy a další nepříjemnosti. Časem mohou přejít v chronická onemocnění. Zabraňte jim dřív, než bude pozdě.

Proč je čistý vzduch tak důležitý?

V každé domácnosti se setkáme s látkami, které mohou dráždit dýchací cesty a způsobovat zdravotní obtíže. Obklopuje nás prach, roztoči, pyly, viry, bakterie a někdy i plísně. Zdravý organismus se s nimi dočasně dokáže vyrovnat. Problém nastává, když trpíte alergií či astmatem, nebo jste vystaveni těmto vlivům dlouhodobě.

Bydlíte-li ve větším městě, na rušné ulici nebo poblíž továrny, je situace o to složitější. Negativní vlivy vdechování prachu a smogu se kumulují a stoupá riziko zdravotních problémů.

Při delším pobytu ve znečištěném prostředí hrozí:

 • Dýchací potíže
 • Snížení imunity, vznik alergií nebo dokonce astmatu
 • Nekvalitní spánek a bezdůvodná únava
 • Bolesti hlavy
 • Rozvoj kardiovaskulárních nemocí
 • Větší pravděpodobnost onemocnění rakovinou

4 tipy, jak doma vyčistit vzduch

1. Větrejte

Každý den a bez ohledu na počasí. V nevětraném prostředí chybí kyslík a hromadí se oxid uhličitý a vlhkost. V zimě stačí větrat 2× denně – krátce, ale zato intenzivně. Při horší smogové situaci občerstvujte vzduch po ránu a pozdě večer. Během letních veder otevírejte okna brzy ráno, před spaním nebo hned po dešti.

2. Pořiďte si květiny

Zelené rostlinky vstřebávají škodlivý oxid uhličitý a produkují kyslík. Některé dokonce pohlcují ze vzduchu nebezpečné látky, jako jsou formaldehyd, benzen, xylen apod. Během dne se z listů odpařují silice a voda, takže vzduch krásně pročistí.

Poohlédněte se po chryzantémě, dracéně, fikusu, filodendronu nebo břečťanu. Skvělé účinky má také tchýnin jazyk, zelenec, eukalyptus nebo rýmovník.

Sponzorováno

3. Uklízejte chytře

Abyste doma udrželi čistý vzduch, pravidelně vysávejte a utírejte prach z nábytku. Luxovat byste měli ideálně 2× týdně, vytírat každých 7 dní a volné plochy utírat obden. Podívejte se po vysavači s HEPA filtrem. Ten pohltí téměř 100 % prachu a zbaví vás např. i tabákového kouře. Antibakteriální složka navíc odstraní i plísně a bakterie.

Nejvíce roztočů se nachází v posteli. Ložní prádlo vyměňujte každé dva týdny a perte ho na 60 °C. Vždy při tom vyluxujte matraci. Každé ráno pak povlečení vyklepejte a nechte ho na posteli volně dýchat. Tím zabráníte roztočům v množení.

4. Přizvěte moderní technologie

Klimatizace
Rychlé řešení nabízejí domácí klimatizace, které vzduch nejen chladí nebo ohřívají, ale i čistí. Citlivé filtry zachytí i ty nejjemnější částečky prachu a pylů. Nedocenitelné jsou v domech s vyšší koncentrací vlhkosti.

Klimatizace zamezí vzniku nebezpečných plísní, které hrozí zejména v kuchyni, koupelně a dalších hůře odvětrávaných místnostech. Velkým hitem jsou klimatizační jednotky s iontovou technologií, které zaplavují místnosti osvěžujícími ionty kyslíku.

Čistička vzduchu
Přenosná čistička zbaví vzduch alergenů i prachu. S pomocí speciálních filtrů bojuje s bakteriemi, viry, různými pachy, roztoči a těkavými látkami. Pokud máte na čističku vyšší nároky, dívejte se po uhlíkových a elektrostatických filtrech. Zaměřte se také na spotřebu a hlučnost.

Zvlhčovač a odvlhčovač
Oceníte je, pokud máte doma příliš suchý vzduch, nebo vás trápí vyšší vlhkost. Jako ideální koncentrace se udává vlhkost vzduchu 40–50 %. Se suchým vzduchem, který vysušuje a dráždí sliznice, se často setkáváme v panelákových bytech.

Zvýšená vlhkost je naopak častá v novostavbách, v domech se špatnou izolací a v místech, kde se hůře větrá. Proto si pořiďte zvlhčovač nebo odvlhčovač vzduchu.

Sponzorováno

Tip na závěr: Vzduch pročišťují i esenciální vonné olejíčky. Sáhněte po eukalyptu, pomeranči, citrónu, tea tree nebo levanduli.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva