Sponzorováno

Vysoký tlak u dětí 4.86/5 (7)

Děti by měly jíst hodně ovoce a zeleniny a hlavně se hýbat!

Děti by měly jíst hodně ovoce a zeleniny a hlavně se hýbat!

Vysoký tlak nebolí, ale zpozorněte, pokud se dítě často stěžuje na bolesti hlavy, únavu, nebo krvácí z nosu.

Ivetu překvapilo, když jí pediatrička na malého vytáhla tlakoměr. „Patrika bolívala hlava a často mu i tekla krev z nosu, ale že bude mít vysoký tlak mě nenapadlo ani ve snu,“ divila se Iveta, jejíž paní doktorka hned řekla, že by měl „malý“ zhubnout. „Mám mu vařit zdravě, zejména zeleninu, ať nejí polotovary. Teď jsem na mateřské s dcerou a vařím, ale když půjdu do práce, nebude se mi chtít stát každý den u sporáku, ani na to nebudu mít čas,“ zoufá máma. Sice nerada, ale přiznává, že Patrika nebaví sport. „Když přijde ze školy, sedí u počítače až do večera. I o víkendech. Říká, že si tam najde vše, co potřebuje do školy a tak se i učí. Když vyhládne, přijde si něco vzít, nejraději má šunkový chléb. Zelenina mu nechutná, mám ho za to bít? Ani já jsem ji jako dítě nikdy nejedla, ve školní jídelně mi ji zhnusili.“

Od čtyř let

Stravovací návyky, typ životního stylu a také potenciální kandidaturu na infarkt a jiné onemocnění srdce a cév získáváme v dětství. Výzkumy potvrzují, že zdravá jídla a pohyb jsou dnes pro mnohé téměř neznámá a dětští lékaři kroutí hlavami. Třináct procent školních dětí u nás má nadváhu, pět procent je obézních a prognózy jsou stále horší.
Vysoký krevní tlak není jen výsadou dospělých. „Dětí s ním přibývá,“ potvrzuje pediatrička. „Souvisí to zejména s tím, že stále více dětí je obézních a ještě se i málo hýbou, rádi se omluví i z povinné tělesné výchovy, natož aby dělaly ještě nějaký sport mimo školy. V rámci preventivních prohlídek měříme krevní tlak dětem od čtyř let, vyšší čísla se objeví obvykle v pubertě. Netřeba hned panikařit, iu dětí funguje syndrom bílého pláště. V ambulanci mají strach, tlak jim stoupne, ale doma ho mají normální,“ dodává.
Reakce rodičů jsou různé. „V lepším případě jdou do sebe, změní způsob stravování a snaží se, aby se dítě více hýbalo. Mnohokrát musí své návyky změnit celá rodina, což není vždy jednoduché a nejde to rychle, ale určitě je to moudřejší, než od mládí užívat léky. Určitou roli při vysokém tlaku hraje i dědičnost, hlavně, pokud je spojen s vysokými hodnotami cholesterolu. Lékař musí zjistit, zda se jedná o primární nebo sekundární příčinu“ říká pediatrička.

Sponzorováno

Cvičím, tak co!

Vysoký tlak škodí především cévám a srdci. Je vytrvalý, cílevědomě je oslabuje a neléčený vede nejen k srdečnímu infarktu, ale také k mozkové mrtvici, nebo k nedokrvení srdce. Ničí i ledviny a sítnice.
„Na to, že dítě má vysoký tlak rodič nepřijde, v tom je zákeřnost. Nic ho přece nebolí, ale dětští kardiologové léčí už i sedmnáctileté, kteří by měli řešit úplně jiné věci jako vysoký tlak. Do života si nesou pečeť vysoce rizikových pacientů, s perspektivou, že se dočkají onemocnění srdce a cév. Výhrou není ani to, že musí chodit pravidelně na kontroly. Zvláštní kategorii tvoří chlapci, kteří ve snaze získat co největší svaly užívají podpůrné přípravky ve fitness centrech. Přibývá jich a je jen velmi těžké přesvědčit je, že si škodí. Řeknou: vždyť cvičím a starám se o sebe,“ zdůrazňuje pediatrička.

Jak na to

Měření tlaku má být součástí vyšetření jednou ročně během celého dětství.
Dítě má být odpočaté a klidné alespoň pět minut. Dohlédněte, aby minimálně dvě hodiny před měřením nepilo nápoje s kofeinem, zelený a černý čaj, případně si teenageři musí odpustit kávu a cigaretu. Při prvním vyšetření lékař změří tlak na ramenou obou rukou, při opakovaných měřeních na stejném rameni, standardně na pravé ruce. Pokud se ukážou zvýšené hodnoty, měření zopakuje i na levé ruce a na nohách. Tlak se měří dva až třikrát a z výsledků vypočte průměr. Poradí vám, jak máte měřit dítěti tlak doma.

Málo soli a pohyb

Kromě změny jídelníčku a pravidelného pohybu je důležité omezit příjem soli. Čtyř až osmileté děti by měly mít ve stravě nejvíce tři gramy za den, starší 3,7 gramu.
Pozor na přesolené pečivo, chipsy, slané tyčinky, instantní polévky a jídla, salámy a tvrdé sýry, fastfoodová jídla.
Vhodným sportem pro děti s vysokým tlakem je plavání, cyklistika, běh, rychlá chůze.

Dobrá čísla

Hodnoty krevního tlaku jsou během dětství rozličné, jiný je v předškolním věku, jiný mívají školáci a v pubertě. Na rozdíl od dospělých se u dětí neuvádějí přesně jeho absolutní hodnoty. Hodnocení se provádí na základ percentilových tabulek pro daný věk, výšku a pohlaví. Normální je hodnota pod 90. percentilem, vysoký krevní tlak jsou hodnoty nad 95. percentilem.

TIP: Jak na kolísavý krevní tlak?

VIDEO: Kde leží příčiny vysokého krevního tlaku?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva