Vysoký tlak a masáž – kdy na masáž jít, kdy raději ne? 4.67/5 (6)

Sponzorováno

  • Pokud máte vysoký krevní tlak, je ideální konzultovat to se svým lékařem před tím, než se rozhodnete jít na masáž. Masáž může mít různé účinky na krevní tlak a v některých případech může být kontraindikována pro lidi s vysokým krevním tlakem nebo určitými zdravotními stavy spojenými s kardiovaskulárním rizikem.
  • Obecně se dnes odborníci ale přiklánějí k tomu, že v některých případech může mírná masáž pomoci snížit krevní tlak tím, že uvolní svalové napětí a sníží stres, což může vést ke zlepšení celkového kardiovaskulárního zdraví. Nicméně, vysoký krevní tlak může být spojen s rizikem komplikací, jako je hypertenzní krize, a proto je důležité jednat a masírovat obezřetně.
  • Každý masér by měl být předem seznámen s tím, pokud má maírovaný člověk problémy s vysokým tlakem.
  • Pokud váš lékař schválí masáž, je důležité informovat maséra o svém stavu vysokého krevního tlaku před masáží. Masér by měl být schopen přizpůsobit techniky masáže a tlak tak, aby byly bezpečné a vhodné pro váš stav.
  • V každém případě je nejlepší se poradit se svým lékařem, který vám může poskytnout individuální doporučení a poradit vám ohledně vhodnosti masáže vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu a léčbě.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je poměrně častý a vážný stav. Dochází k němu, když je síla, kterou je krev tlačena proti stěnám tepen, příliš vysoká. Příliš vysoký krevní tlak je definován jako hodnota vyšší než 140/90 mm Hg. 140 mm Hg je síla, kterou při úderu srdce pumpuje krev do tepen, a 90 mm Hg je síla, kterou krev putuje mezi údery nebo (tj. když je srdce v klidu). Vysoký krevní tlak může zůstat roky bez povšimnutí, protože má málo příznaků, ale zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Takže je vysoký krevní tlak většinou dlouho neléčen (člověk o něm neví).

Krevní tlak - ilustrace

Krevní tlak – ilustrace

 

Masáž a hypertenze

Vysoký krevní tlak je často vnímán jako kontraindikace masáže. Teorie za touto myšlenkou je, že tam, kde má člověk již příliš velký tlak na stěny krevních cév, masáž dále zvýší oběh a tím i zvýší tlak, což vede k potenciálně nebezpečným scénářům.

Nyní však existuje mnoho důkazů o opaku. V drtivé většině bylo prokázáno, že masáž spíše snižuje krevní tlak. Již někdy v roce 1999 vědci zjistili, že vysoký krevní tlak se snižuje masáží, stejně jako hladina stresového hormonu kortizolu. Na konci tohoto článku naleznete seznam nejnovějších studií podporujících přínos masáže při vysokém krevním tlaku.

Boris Prilutsky, odborník na lékařské masáže, vysvětluje, že masáž stimuluje receptory, které vysílají zprávy o uvolnění do centrálního nervového systému. Tyto reflexy způsobují vazodilataci (rozšíření krevních cév), což má za následek snížení krevního tlaku a srdeční frekvence.

Proč je tedy vysoký krevní tlak v tradičních textech stále uváděn jako kontraindikace? Pravděpodobně jde o to, že je třeba dbát zvýšené opatrnosti a že masáž by měla být specificky přizpůsobena stavu masírovaného. To znamená použití určitých druhů masáží i jiných terapeutických procedur, které přinesou požadovanou relaxaci a prokrvení. Netřeba dodávat, že intenzivní masáž hlubokých tkání nebude pro tento účel vhodná. Švédská masáž a reflexní terapie jsou však považovány za dobrou volbu.

Jako vždy je nejlepší se před zahájením léčby poradit se svým praktickým lékařem, a pokud váš vysoký krevní tlak nebude pod kontrolou, můžete mýt také požádáni o písemné povolení k masáži od svého praktického lékaře.

Masáž může být účinnou metodou snížení krevního tlaku v kombinaci se standardní hypertenzní léčbou. Proti zvýšení krevního oběhu (a následnému zvýšení tlaku) spojenému s masáží působí rozšíření cév v důsledku zvýšené relaxace, přičemž čistým výsledkem je snížení tělesného napětí a krevního tlaku.

Co říkají studie a výzkumy?

Nejnovější výzkumy v oblasti masáží a vysokého krevního tlaku naleznete v seznamu níže:

Studie: Účinek masážní terapie na krevní tlak (Durability of Effect of Massage Therapy on Blood Pressure)

Závěr: Zjištění studie naznačují, že masážní terapie je bezpečnou, efektivní, použitelnou a nákladově efektivní intervencí při kontrole krevního tlaku u prehypertenzních žen a lze ji použít ve zdravotnických zařízeních i doma.

Studie: Účinky švédské masážní terapie na krevní tlak, srdeční frekvenci a zánětlivé markery u hypertenzních žen (Effects of Swedish massage therapy on blood pressure, heart rate, and inflammatory markers in hypertensive women)

Sponzorováno

Závěr: Studie ukázala, že švédská masáž nebo hodinový odpočinek týdně významně snížily krevní tlak u žen. Účinek klidu na krevní tlak však nepřesahuje hodnoty ve srovnání se švédskou masážní terapií. Kromě toho masáž také snižuje klidovou srdeční frekvenci u hypertoniků.

Studie: Kvalitativní studie zkušeností žen po terapeutické masáži (Qualitative study of women’s experience after therapeutic massage)

Závěr: Tato studie ukazuje, že intervence zaměřená na tělo, jako je masáž, může být cenná v multidisciplinárním přístupu k ženám s prehypertenzí. Tato metoda je nenáročná na osvojení a relativně krátká (10-15 min), je vhodná jako vhodný doplněk v ošetřovatelské péči o tuto skupinu pacientů.

Vysoký krevní tlak obecně zvyšuje riziko onemocnění, jako jsou srdeční choroby, infarkt, mrtvice, aneuryzma aorty a další. Obecně se léčí kombinací léků a změn životního stylu, ale nedávné studie ukázaly, že masážní terapie může být také účinnou metodou snižování tlaku.

Snižuje masáž krevní tlak?

Jak můžete vidět, řada studií naznačuje, že masáž může pomoci snížit krevní tlak, zejména u lidí s prehypertenzí. Předpokládá se, že jde o bezpečný, účinný a nákladově efektivní metodu pro kontrolu krevního tlaku.

Výzkum z roku 1999 uvádí, že „vysoký krevní tlak a související příznaky byly sníženy masážní terapií“. V této studii se účastníci rozdělili do dvou skupin – jedna pro masáž a druhá pro relaxační terapii. Obě skupiny vykazovaly nižší úrovně úzkosti a deprese, ale pouze skupina s masáží vykazovala snížený krevní tlak.

Podobně modernější výzkum z let 2014 a 016 uvádí, že pravidelná švédská masáž je spojena se sníženým krevním tlakem a nižší srdeční frekvencí. Studie z roku 2015 uvedla, že když byly ruce a nohy účastníků jemně masírovány, krevní tlak se snížil.

Může masáž zvýšit krevní tlak?

Masáž obvykle dočasně zvýší krevní tlak, protože má dopad na oběhový systém. Masáž způsobuje rozšíření krevních cév a lymfatických cév, což urychluje průtok krve. Tento zvýšený průtok krve zasáhne krevní cévy větší silou než obvykle, což má za následek vyšší krevní tlak. To je však obvykle pouze dočasné a v průběhu času po masáži se krevní tlak snižuje.

Jaký druh masáže je dobrý na vysoký krevní tlak?

Některé výzkumy naznačují, že různé formy masáže by mohly být při snižování krevního tlaku účinnější než jiné. To však není konzistentní ve všech výzkumech; někteří nesouhlasí a není jasné, zda jsou konkrétní typy masáží účinnější či nikoli. Jak již bylo řečeno, zdá se, že švédská masáž má v klinických studiích velký úspěch.

Švédská masáž

Výše zmíněné moderní výzkumy masáží a krevního tlaku byly všechny provedeny často na švédské masáži. Všeobecná shoda je, že švédská masáž je účinná pro snížení krevního tlaku po dobu 4-6 týdnů. Jedna studie z roku 2013 uvádí, že konkrétně švédská masáž byla účinnější než jen klidný odpočinek a také pomáhala snižovat klidovou srdeční frekvenci.

Co masírovat ke snížení krevního tlaku

  • Jemná masáž rukou a nohoustudie z roku 2015 uvádí snížení krevního tlaku u pacientů s koronárním syndromem.
  • Masáž zadstudie z roku 2016 potvrzuje snížení krevního tlaku a zlepšení vitálních funkcí u lidí s městnavým srdečním selháním.
  • Masáž zad a chodidelstudie z roku 2020 uvádí snížení krevního tlaku u žen s hypertenzí.

Jak dlouho trvají účinky masáže na vysoký krevní tlak?

Není jasné, jak dlouho trvají účinky masáže na vysoký krevní tlak, protože většina výzkumů se zabývala pouze krátkodobými účinky. V některých případech studie uváděly, že přínosy trvaly přibližně 72 hodin, přičemž jedna uvedla, že přínosy zcela zmizely po 2 týdnech.

Je zřejmé, že masáž nabízí rychlé výsledky při snižování krevního tlaku, ale tyto výsledky rychle mizí. Masáž může nabídnout řešení vysokého krevního tlaku bez léků, ale měla by být považována spíše za takovou průběžnou „údržbu“ než jako rychlou léčbu tlaku.

A pár myšlenek na závěr

Výzkumníci zdůrazňují, že studie masáží pro vysoký krevní tlak jsou zatím omezené. Současné důkazy však naznačují, že jde o bezpečnou, účinnou metodu snižování krevního tlaku bez léků pro lidi s řadou onemocnění, jako je hypertenze, koronární syndrom a městnavé srdeční selhání.

Jak bylo řečeno, není to lék na vysoký krevní tlak. Spíše doplněk k léčbě. Některé výzkumy uvádějí, že účinky masáže mohou trvat pouze přibližně 72 hodin. Jako taková by tato léčba měla být považována spíše za udržovací než za dlouhodobou. Může být také účinná při použití ve spojení s jinými intervencemi.

Sponzorováno

Chodíte na masáž? Napište nám do komentářů.

Zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: annyart / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva