Sponzorováno

Rtuťový nebo digitální? Který tlakoměr je lepší? 4.83/5 (6)

Rtuťový nebo digitální? Který tlakoměr je lepší?Naměřil vám domácí tlakoměr jiné hodnoty krevního tlaku než ten u lékaře? Možná je jeden z nich vadný. Ale který? Měříte si pravidelně krevní tlak? Mění se nejen během dne a noci. Jeho hodnoty závisí na momentálním fyzického a psychického výkonu, doprovodného onemocnění či léků, které užíváte. Záleží i na okolnostech, za kterých si ho měříte. Je rozdíl, jestli ho máte zvýšený, když se s někým pohádáte, vypijete čaj, užijete lék, nebo sedíte u televize. Mnozí lidé mají jiné hodnoty u lékaře, jiné doma. Tehdy zřejmě úřaduje syndrom bílého pláště. Tlak prudce vyletí, protože podvědomě máte obavy z lékaře či vyšetření.

Tlakoměr měří špatně?

Chyba však může být i přímo v tlakoměru. „Krevní tlakoměry podléhají zákonu o metrologii. Pravidelně musí být ověřovány,“ vysvětluje Ing. Radovan Kadlec z autorizovaného kalibrační laboratoře. Povinné ověření se netýká domácích tlakoměrů, ale těch, které používají zdravotníci v nemocnicích, poliklinikách a ambulancích.
„Nemocnice si je zpravidla dávají ověřovat, mnozí lékaři však o vyhlášce nevědí, nebo ji ignorují a používají přístroje bez platného ověření. Měření u lékaře přímo ovlivňuje diagnostiku a léčbu pacienta, proto je ověření opravdu potřeba. Mnohé tlakoměry však mají velké chyby už jako nové.“
Přesto, že domácí tlakoměry nemusí být kalibrovány do laboratoře si najdou cestu i běžní lidé. Přijdou většinou ti, které znepokojuje, že domácí přístroj ukazuje jiné hodnoty, než ten u lékaře.

TIP: Přečtěte si o krevním tlaku.

Rtuťové či digitální?

V českých zdravotnických zařízeních stále nejčastěji funguje rtuťová klasika. „Na tisíc tlakoměrů je sedm set rtuťových,“ potvrzuje odborník. Je to však jejich labutí píseň, mohou se používat jen do vyřazení.

Rtuť v Evropské unii upadla do nemilosti, protože je vysoce toxická pro lidi i pro životní prostředí. Nahrazují se elektromechanickými tlakoměry krve, které jsou přesné a nejsou náročné na údržbu. Lékaři se většinou při výběru nového tlakoměru rozhodují mezi „LEDkovými“ a oscilometrickými, tedy digitálními.

„Princip měření „LEDkovým“ tlakoměrem je stejný jako u rtuťového, ale sloupec rtuti je zde nahrazen LED diodami, nebo LCD displejem. Stejně jako u rtuťového tlakoměru jde o Auskultační měření, kde je na vyhodnocení potřebný fonendoskop. Oscilometrický tlakoměr krve měří podobným způsobem jako auskultační, fonendoskop však nahrazuje snímač oscilací, který dokáže vyhodnotit měření bez zásahu člověka. Je proto vhodný pro lékaře, ale i domácí použití.“

Sponzorováno

Jen na rameno

Lékaři smějí na diagnostické a terapeutické účely používat pouze ramenní tlakoměry. „Běžný člověk si může koupit i zápěstní tlakoměr, ale nedoporučuji ho. Pokud si manžetu založíte na zápěstí a při měření se nenachází v úrovni srdce, vzniká mezi nimi nechtěný výškový rozdíl a tedy i odchylka v měření tlaku. Nepřesnosti může způsobit i fakt, že prokrvení končetin je různé, a navíc, na zápěstí se manžeta opírá více o kosti, jako o měkké tkáně.“ Mimochodem, manžeta je důležitou součástí tlakoměru – její velikost a správné založení také ovlivňují přesnost měření. „Sledujte na ní značky a používejte vhodnou velikost. Kvalitnější digitální tlakoměry vám nezměří tlak, pokud je nesprávně založena.“ Výhodou jsou manžety „dva v jednom“, dají se upnout i na střední, i na velký obvod ramene. Extra jsou dětské manžety.

Elektronický pacient

Ověřovat tlakoměry může pouze Český metrologický ústav, jedna nezisková organizace a několik autorizovaných soukromých laboratoří. Klasický rtuťový a deformační by si lékař měl dát ověřit jednou za dva roky, digitální, jednou za rok.
„Při ověřování auskultačních tlakoměrů porovnáváme kontrolovaný přístroj s etalonem, který je minimálně čtyřikrát přesnější. Kontrolujeme i stav a těsnost celého systému včetně manžety, ventilu, balónku a hadiček.“ Trochu jinak je to s oscilometrické tlakoměry. Ověřují je pouze laboratoře, které disponují simulátorem krevního tlaku. „Je to vlastně elektronický pacient, kterému zadáme hodnoty nízkých, středních a vysokých tlaků a porovnáváme je s údajem kontrolovaného tlakoměru. Součástí zapojení musí být i používána manžeta, protože její pružnost a těsnost má u těchto tlakoměrů významný vliv na přesnost.“ Jelikož simulátor je poměrně drahý. Zda si lékař dává tlakoměr, kterým vám měří tlak, pravidelně ověřovat, poznáte podle kulaté ověřovací známky. Je na ní název laboratoře, které ho ověřovalo, úřední značka a datum ověření.

Čtěte také: Druhy tlakoměrů

Měříte krevní tlak správně?

  • Poprvé si tlak měřte ráno po probuzení před užitím léků, podruhé mezi pátou až sedmou hodinou večer.
  • Měřte si ho vždy za stejných podmínek – ne jednou před kávou, jindy po kávě a s plným břichem. Během měření klidně seďte, nemluvte a nedívejte se na displej.
  • Měřte si ho vždy na jedné ruce. Rukáv nesmí škrtit rameno.
  • Ruku volně položte na stůl a ohněte. Manžeta by měla být ve výšce srdce. Její vzdálenost od shyby by měla být jeden až dva prsty. Používejte pouze manžetu vhodné velikosti.
  • Hodnoty tlaku si zapisujte nebo ukládejte do paměti přístroje. Zaznamenávejte si nejen systolický horní a diastolický spodní tlak, ale i srdeční frekvenci.
  • Jakmile jste na tlakoměru naměřili za stejných podmínek jiné hodnoty tlaku, jaké vám naměřil lékař, co nejdříve jej navštivte.

Sponzorováno

Měříte si pravidelně krevní tlak?

A dále si přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Rtuťový nebo digitální? Který tlakoměr je lepší?”

    1. […] Čtěte také: Který teploměr je lepší? Rtuťový nebo digitální? […]

    2. Petr napsal:

      Tlakoměr nevím, ale u teploměru jde o konec spolehlivého měření. Ty bezdotykové jsou naprosto nepoužitelné a zdravotnický personál bere taková měření s humorem, než aby jej brali vážně.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva