Sponzorováno

Jak na kolísavý krevní tlak? Poradíme vám… 4.75/5 (36)

Jak na kolísavý krevní tlak?Optimální hodnota krevního tlaku u dospělého člověka je kolem 120/80 mmHg. Až přes 40% lidí však podle odborníků chodí po světě s hypertenzí, menší část trpí zas příliš nízkým tlakem. Jelikož tlak nebolí, mnozí o tom ani nevědí. Kdy jste si ho naposledy měřili vy?

Vysoký je tichý zabiják, nízký zejména znepříjemňuje život

O vysokém krevním tlaku mluvíme při hodnotách nad 140/90 mmHg. Tlak se vám přitom může vyšplhat do nebezpečných výšek, aniž jste o tom vůbec věděli. Zatímco však vy nepociťujete žádné příznaky, riziko infarktu nebo srdečního selhání se vám až ztrojnásobuje. Hypertenze v porovnání s normálním tlakem krve představuje i 7krát vyšší riziko mozkové mrtvice a 6-násobně vyšší nebezpečí vzniku krevních sraženin. Jako nízký krevní tlak se naopak označují hodnoty pod 100/60 mmHg. Příliš nízký tlak není sice tak bezprostředně nebezpečný jako příliš vysoký, může vám však otravovat život nepříjemnými symptomy – únava, slabost, nesoustředěnost, závratě či bolesti hlavy. Přesnou příčinu vysokého nebo nízkého tlaku se podaří odhalit jen málokdy. V současnosti převládá názor, že krevní tlak je asi z 50% daný geneticky, druhou polovinu ovlivňuje váš životní styl.

Jak na vysoký tlak

Vysoký krevní tlak není radno brát na lehkou váhu. Jako první se samozřejmě musíte zcela vzdát alkoholu a cigaret. Další obětí by měla být silná káva, která také tlak zvyšuje. Dostat tlak pod kontrolu se nejlépe podaří zdravou životosprávou – odstraňte z jídelníčku přebytek mastných jídel a nahraďte je rybami, cereáliemi, či ovocem a zeleninou. Vyvarujte se obezity a dopřejte si dostatek pohybu. Pravidelná procházka v přírodě vám navíc pomůže odbourat stres, který je při hypertenzi jedním z nebezpečných činitelů. Vysoký tlak vám může upravit i omezení příjmu sodíku v podobě neslané diety. Dodržujte pitný režim a pokud pijete minerálky, také si vyberte raději takové, které mají co nejnižší obsah sodíku. Ideální jsou například kojenecké vody.

Jak na nízký tlak

Nízký tlak, pokud není průvodním jevem jiného vážnějšího onemocnění, nepředstavuje výrazné kardiovaskulární riziko a proto se obvykle ani neřeší užíváním léků. Na zvednutí tlaku však můžete vyzkoušet slabší kávu nebo, ještě lépe, černý čaj. Pro jejich dehydratační účinky ale zároveň nesmíte zapomínat ani na jiné tekutiny. Pomoci si můžete i receptem na rozmarýnové víno. Nechte v litru bílého týden louhovat lístky rozmarýnu a užívejte v případě potřeby po polévkové lžíci. Zvýší vám tlak a pomůže podpořit srdce.

Sponzorováno

Právě srdce musíte posílit, aby pracovitěji pumpovalo krev do celého těla. Proto pravidelně sportujte a dodejte mu B vitamíny, hořčík, vápník a koenzym Q10. Pokud trpíte na nízký tlak, nedoporučuje se koupání v horké vodě, dlouhé stání a prudké vstávání. Předtím než ráno vyjedete z postele, si například na chvilku dejte nohy nad úroveň hlavy.

TIP: Co všechno zvyšuje krevní tlak?

Jak na kolísavý krevní tlak?

Co si představit pod pojmem kolísavý tlak?

Za optimální tlak je považováno, jak je známo tlak 120/80 mmHg. Vysoký tlak je již ten, který opakovaně přesáhne hodnotu 140/90. Za nízký je pak považován krevní tlak, pod 100/90. U kolísavého tlaku se u nemocných setkáváme jednou s tlakem 110/60 a jindy zase 140/90. Hodnoty jsou velice individuální a často se stává, že jsou pokaždé jiné. Kolísavý krevní tlak není nikterak ojedinělý a musíme říct, že bohužel trápí celkem vysoké procento lidí.

Jak na něj?

Určité kolísání krevního tlaku, zejména rozdíly mezi dnem a nocí nebo při psychické a fyzické zátěži, jsou zcela normální. U žen se navíc výkyvy tlaku mohou objevit na začátku menopauzy v důsledku změny hormonálních poměrů. Pokud však trpíte časté změny tlaku během dne a bez zřejmé příčiny, měli byste se držet výše zmíněných rad podle toho, zda vám tlak kolísá směrem nahoru nebo dolů.

Obecně lékaři radí dodržovat pitný režim, vyhýbat se stresovým situacím, které by vás mohly rozrušit a věnovat se pohybové aktivitě. Ověřeným receptem babiček na problémy s tlakem je také extrakt z česneku, který má prý schopnost tlak upravovat – tedy nízký zvýšit a vysoký normalizovat. Nemusíte ho však jíst syrový, raději se spolehněte na účinnější a hlavně méně „voňavou“ alternativu v podobě česnekové tinktury. V lékárně najdete stoprocentně přírodní a ručně vyráběný česnekový extrakt, který lze užívat dlouhodobě. Kromě normalizace tlaku vám navíc unikátní komplex látek z česneku pomůže posílit i imunitu.

Mohou pomáhat i bylinky

Proti kolísavému krevnímu tlaku můžete bojovat nejen s léky, ale i s lektvarem ze strouhané mrkve, řepy, křenu a podle chuti také i šťávu z citronu. Vše se zalije horkou vodou a nechá se louhovat po dobu 24 hodin. Zeleninu pak sceďte a užívejte nalačno. Dobře na kolísavý tlak působí i pravidelná konzumace česneku, a také užívání kozlíku lékařského, hlohu a květů bezu.

Zkuste i Kneippovu vodoléčbu

Tlak rovněž celkem efektivně snižuje i Kneippova vodoléčba. Jde o proceduru v rámci níž se na dolní končetiny pouští střídavě studená a vlažná voda. Kneippování můžete ostatně uplatnit nejen na nohy, ale celé tělo.

TIP: Jak na snížení vysokého krevního tlaku bez léků?

VIDEO: Jak snížit vysoký krevní tlak

VIDEO: Správné měření krevního tlaku

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva