Sponzorováno

Jak vybrat vhodný sport pro dítě? 4.92/5 (12)

Jak vybrat vhodný sport pro dítě?Mnoho rodičů jistě přemýšlí nad tím, jak by dítěti zajistilo kvalitní náplň volného času, jak jej zabavit a zároveň využít jeho talent. Cílem může být i ratolest mírně unavit, nechat vyřádit, ale zároveň do budoucna zajistit co nejvhodnější koníček a vyžití. Dnes je pro děti velmi široký výběr mimoškolních (či mimoškolkových) aktivit a různých kroužků. O to těžší může pro rodiče být vybrat to pravé.

Jedním z častých nápadů je motivování dětí ke sportu. Podpoří to jejich rozvoj, zdravý životní styl a pravidelný pohyb jim jistě prospěje. Jak však vybrat vhodný sport právě pro vaše dítě, aby u něj vydrželo co nejdéle a přinášelo mu radost i požadované výsledky?

Vhodné množství organizovaného času

Pokud řešíte otázku volnočasových aktivit dětí, nepojměte to zase jen jako snahu o co nejsmysluplnější každodenní vyžití. Ideální je, pokud má dítě 2 – 3 kroužky týdně. Pro to, aby bylo spokojené, potřebuje též nějaký čas, kdy jeho zábava není nikým řízena. Pokud toto k dispozici nemá, může se velmi brzy cítit přetížené, vyčerpané, podrážděné.

Velký přínos sportu

Zapojení se do sportu může do života dítěte vnést opravdu nespočet pozitiv. Ze zdravotního hlediska tímto předejdete obezitě, v pozdějším věku i mnoha nemocem. Pokud již dítě začne chápat pohyb jako běžnou součást života, ponese si toto i do dospělosti. Zvláště kolektivní sporty dítěti pomohou cítit se součástí týmu, spolupracovat, společně se těšit z úspěchu.

Učí se zde též prosadit se, řešit různé konflikty. Přínosné je naučit se určité disciplíně, nutnosti plnění svých povinností. Ideální je, pokud dítě i v rodině vidí, že pohyb k životu patří.

Zohledněte individualitu dítěte

U každého dítěte jsou určité vrozené předpoklady pro nějaký sport. Jde jen o to je odhalit a pak již dále rozvíjet. Velmi častou chybou rodičů je, že se snaží dítě přimět ke sportu, který odpovídá spíše jejich představě. Mohou tak usilovat o splnění vlastních ambicí prostřednictvím svého potomka, někdy volí jen čistě z praktických důvodů (blízkost sportovního centra, prestiž daného sportu).

Sponzorováno

Hlavním požadavkem by zde však měla být spokojenost dítěte. To by si mělo daný sport užívat, měl by jej bavit a naplňovat. Ideální je, pokud zde má kamarády, se kterými se vídá i při jiných příležitostech. Je dobré zohlednit fyzické předpoklady dítěte k dané aktivitě, ale též jeho povahové rysy. Introvertní a neprůbojné dítě si nemusí zrovna dvakrát užívat týmové sporty a naopak velmi aktivní dítě, které potřebuje vybít svou nezkrotnou energii, se bude jen stěží realizovat při hře golfu.

Dejte dítěti čas

Dítěti klidně ponechte čas, aby si vyzkoušelo různé druhy sportů. Není nutné, aby již v první třídě vědělo, že se po zbytek života chce věnovat hokeji a chce v něm dosáhnout velkých úspěchů. I když objeví ten pravý sport později, může se mu pak začít naplno věnovat a dosáhnout toho, čeho si bude přát.

Při výběru je však nutné být alespoň trochu praktický. Bezesporu je nezbytné podívat se na zdravotní stav dítěte, na jeho možná omezení. Každé dítě (dle věku, konkrétní navštěvované školy) má k dispozici jiné množství času, které si může na daný sport vyhradit. Koníček by neměl zaplňovat prostor, kdy se dítě potřebuje věnovat školním povinnostem. Zohledněte též finanční náročnost zvolené aktivity, některé sporty jsou velmi nákladné
na zakoupení vybavení. Zjistěte si, kde v blízkosti vašeho bydliště je možné se sportu věnovat.

TIP: Zajímavý sport pro dítě může být i korfbal

Můžete si nechat poradit

Pokud si rodiče nejsou jisti, co je pro jejich dítě vhodné, mohou si nechat odborně poradit. Existuje program testování dětí SportAnalytik, v jehož jeho rámci je organizována víkendová akce, na kterou můžete dítě ve věku 5 – 15 let přihlásit. Pomocí předem určených disciplín je zde zmapována fyzická zdatnost dítěte a následně jsou mu doporučeny sporty, pro něž má předpoklady, spolu s adresami v okolí jeho bydliště, kde se může těmto aktivitám věnovat. Zároveň testování přinese dětem zábavu a radost, cílem je podpořit je v jejich sportovních aktivitách, probudit v nich nadšení.

Co si dále přečíst o dětech a sportu?

VIDEO: Sportovní příprava dětí z pohledu vývojové fyziologie

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva