Nordic walking neboli severská chůze pomůže ke zlepšení vašeho zdraví 4.71/5 (7)

Sponzorováno

 • Nordic walking je fyzická aktivita, která kombinuje chůzi s použitím speciálních hole, podobně jako při běžkách. Tato aktivita poskytuje několik benefitů pro zdraví a kondici.
 • Kardiovaskulární zdraví: Nordic walking je vysoce aerobní aktivitou, která zvyšuje srdeční frekvenci a zlepšuje průtok krve. Pravidelné cvičení Nordic walking může přispět k posílení srdce, snížení krevního tlaku a zlepšení celkového kardiovaskulárního zdraví.
 • Posílení svalů: Při Nordic walking se aktivují svaly horní poloviny těla, včetně svalů ramen, zad, břicha a paží. Tato aktivita posiluje a tonizuje svaly, což může vést k lepší postavě a fyzickému výkonu.
 • Snížení stresu: Fyzická aktivita jako Nordic walking je spojena se snížením stresu a zlepšením nálady. Během cvičení se uvolňují endorfiny, tzv. "šťastné hormony", které mohou přinést pocit euforie a uvolnění.
 • Zlepšení kloubní flexibility: Při Nordic walking jsou zapojeny různé svalové skupiny a klouby, což může pomoci zlepšit jejich pohyblivost a flexibility. Pravidelné cvičení může také pomoci snížit riziko degenerativních onemocnění kloubů, jako je artritida.
 • Spalování kalorií: Nordic walking je aktivita s nízkým dopadem, která spaluje kalorie a přispívá ke kontrole hmotnosti. Rychlost a intenzita Nordic walking mohou být přizpůsobeny individuálním potřebám a kondici.
 • Sociální interakce: Nordic walking může být vykonáván samostatně, ale také může být skvělou aktivitou pro skupinové aktivity. To umožňuje navázání nových přátelství a sociální interakci, což má pozitivní vliv na celkovou pohodu.

Nordic walkingTento sport získává v dnešní době stále více příznivců. Není se vlastně čemu divit – nordic walking (v češtině by se dalo říci severská chůze) je velmi univerzálním sportem. Je vhodný pro každého, zamilují si jej lidé různého věku, zdravotního stavu i kondice. Užijete si při něm relaxaci na čerstvém vzduchu, můžete se projít, objevit nová zajímavá místa, ale klidně si i popovídat s přáteli. Pro to, abyste okusili jeho přínos, nepotřebujete žádné náročné vybavení. Zcela si vystačíte s holemi určenými pro tento druh pohybu, vhodnou sportovní obuví a oblečením.

Jak Nordic walking vznikl?

Jak již napovídá název sportu, dostal se k nám z dalekých severských zemí – je původem z Finska. Jedná se o velmi dynamickou chůzi, při níž využíváte speciálních holí. Výhodou proti klasické chůzi je skutečnost, že díky holím zde zapojíte i horní polovinu těla a paže.

Sport vznikl zcela původně jako příprava běžců na lyžích v letním období. Postupem času však tento druh pohybu rychle získával na své popularitě. V roce 2004 vznikla International Certified Organization of Nordic Walking a její česká pobočka Czech Organization of Nordic Walking.

Výhodou sportu je, že je mnohem efektivnější než klasická chůze. Nezáleží zde na rychlosti, kterou se pohybujete, ale spíše na správné koordinaci pohybů. Klidně můžete sportovat společně s někým, kdo je ve zcela odlišné kondici nebo má s tímto sportem naopak větší zkušenosti. Pohyb přinese požadovaný efekt oběma z vás.

Sponzorováno

Speciální hole jsou důležité

Velmi důležitý je správný výběr holí. Ty jsou lehké, ale pevné. V jejich spodní části je umístěn hrot, na opačném konci je madlo s poutkem. Na hole je možné zakoupit tzv. botičky, které se umístí na hrot a zakryjí jej. Správnou délku hole můžete vyčíst z tabulek, ale také ji bez větších obtíží určíte sami. Je třeba se postavit na rovný povrch v obuvi, ve které budete nordic walking provozovat. Poté vezměte hole do ruky, hrotem je opřete o zem. Úhel ohnuté horní končetiny v lokti by měl svírat maximálně 90°. Sportovci zdatní v severské chůzi mohou mít tento úhel o malinko větší.

Přínos Nordic walkingu pro zdraví

Při nordic walkingu zapojíte rovnoměrně celé tělo, dochází k posílení a protažení mnoha svalových skupin. Zároveň při něm však nejsou přetěžovány klouby, nepůsobí zde na ně nadměrné otřesy. Je to tedy aktivita vhodná i pro lidi s nadváhou nebo s některými onemocněními (např. cukrovka).

Lidskému tělu přináší mnoho pozitiv, mezi ta nejdůležitější je možno uvést:

 • Pravidelný nordic walking pomáhá při řešení problémů s bolestí zad, dochází při něm ke zlepšení funkce srdečně cévního aparátu, prohlubuje se dýchání.
 • Zábavnou formou můžete shodit nadbytečné kilogramy.
 • Zlepšíte si dosavadní držení těla.
 • Pohybová aktivita přispívá k vyšší emoční stabilitě, odbourává negativní účinky stresu na naše tělo. Díky relaxaci na čerstvém vzduchu se vám bude lépe usínat.

TIP: Znáte H.E.A.T. program cvičení?

Nordic walking a správná technika

Pro to, abyste mohli těžit přínos z tohoto zajímavého sportu v plné míře, je důležité bezchybně zvládnout samotnou techniku chůze. Proto je v počátku vhodné využít různé programy, skupinové či individuální lekce a konzultace s proškoleným instruktorem. Ten by vás měl zasvětit do všeho potřebného a pak se již můžete chůzi věnovat zcela samostatně nebo klidně s rodinou či přáteli.

Mezi časté chyby patří zejména nesprávný výběr holí, špatná koordinace pohybů horní a dolní poloviny těla a nesprávné držení těla při chůzi. Důležité též je si pro tento sport vybrat vhodnou pohodlnou, prodyšnou a lehkou sportovní obuv. Oblečení můžete využít jakékoliv, které již máte i pro jiné druhy sportů. Začít s touto aktivitou je tedy vcelku nenáročné – na prvním místě je zapotřebí chuť to zkusit a odhodlání se nordic walkingu pravidelně věnovat.

Je vždy důležité začít Nordic walking postupně a přizpůsobit intenzitu a délku cvičení svému individuálnímu stavu a kondici. Pokud máte zdravotní problémy nebo jste v pochybnostech, konzultujte svého lékaře nebo odborníka na pohybovou aktivitu, který vám může poskytnout doporučení a informace specifické pro váš případ.

A co vy? Chodíte na nordic walking do parku? Budeme rádi za vaše komentáře a zkušenosti.

Co si dále o Nordic walkingu můžete přečíst?

VIDEO: Jak na Nordic walking?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva