Korfbal – zajímavý sport, který upevní vaše zdraví 4.86/5 (7)

Sponzorováno

Korfbal - zajímavý sport, který upevní vaše zdravíKdyž se řekne fotbal nebo basketbal, každý člověk má okamžitě jasnou představu, o čem je zrovna řeč. Co se vám ale vybaví při slově korfbal? Nic moc, že? Proto vám chceme tento sport představit a ukázat, jaké může mít pozitivní účinky na vaše zdraví.

Znáte korfbal?

Korfbal je míčová kolektivní hra rozšířená v 59 zemích světa, zahrnující více než 300 000 registrovaných hráčů. Kolébkou tohoto sportu je Nizozemí. Světlo světa poprvé spatřil na počátku 20. století po bouřlivé změně v nizozemském školství, kdy bylo zavedeno vyučování společně pro chlapce i dívky. Největší problém se týkal tělovýchovy, proto se tamní pedagogové rozhodli vymyslet hru, která zohlední postavení něžného pohlaví vůči mužům a zároveň bude dbát na týmovou spolupráci. V průběhu let se z původní myšlenky vyvinul sport, jež maximálně podporuje rovnoprávnost všech zúčastněných v poli, ač už ve smyslu pohlaví, vzrůstu či věku.

Korfbal je rychlá, velmi dynamická a bezkontaktní hra. Jako jediná míčová hra na světě umožňuje, aby se v jednom týmu setkávali muži i ženy najednou, což mnozí z nás rádi přivítají. Hrát se může venku i v hale, a pokud vás zajímá peněžní injekce, kterou je nutno do hraní investovat, pak se jedná o nízkonákladový sport. Potřeba je hřiště, rozdělené na dvě zóny, každá velikosti 20 x 20m. Dále pak 2 koše z plastové obruče zavěšené na 3,5 m tyčích, umístěné v prostoru obou polovin, zhruba 1/3 délky od zadní čáry. Zápasí mezi sebou 2 týmy o osmi lidech – čtyři ženy a čtyři muži, které se snaží skórovat do soupeřova koše. Vítězí družstvo, které vstřelí protihráči více košů. Každý vstřelený koš má hodnotu jednoho bodu.

Jak se korfbal hraje?

Princip hry je vcelku snadný. Družstvo je rovnoměrně rozděleno do smíšených čtveřic. Ty se vzájemně střídají v útočné a obranné roli, přičemž každá čtyřka se zdržuje pouze na jedné polovině. Ke střídání dochází vždy v okamžiku, kdy se stav zápasu změní o 2 body. S míčem může hráč udělat jen dva kroky, nesmí driblovat, nemohou ani střílet na koš, pokud je obránce na vzdálenost paže. Jediný způsob, jak odebrat soupeři míč, je chycení během letu ze vzduchu, poté se musíte zastavit a přihrát volnému spoluhráči. Důležitou informací je, že brání vždy jen jeden proti jednomu a to stejného pohlaví. Početní přesila či taktika muž proti ženě se nepřipouští. Zásadní je komplexnost a vytříbená technika hry stavějící na taktických dovednostech týmu jako celku.

Sponzorováno

I když se to na první pohled nezdá, je to fyzicky velmi náročný sport. Neustálý rychlý pohyb na hřišti, ostražitost a prudké výboje jsou dobrým trenérem vaší kondice. Nevybudujete si tímto sportem pouze vytrvalost, ale také zapracujete na své síle a obratnosti. Proto pokud nevíte, co s volným časem, nechcete s přáteli jen tak posedávat v hospůdkách a také byste rádi prohloubili svou fyzickou zdatnost, korfbal je výtečnou volbou. Sportovci znalí korfbalu tvrdí, že jde o vysoce návykovou činnost, kterou jsou sami nuceni dále prohlubovat. Svědčí o tom i rostoucí počet registrovaných hráčů v ČR, kterých je k dnešnímu dni více než 2200.

Korfbal je super, staň se jeho součástí!

U nás je tento sport zaštiťován Českým korfbalovým svazem. Ten se snaží vytvářet co nejvhodnější podmínky pro rozvoj korfbalu, a to jak na úrovni rekreační, tak i závodní a mimo jiné také organizuje a řídí turnaje v korfbalu. Nejvyšší soutěží u nás je Česká korfbalová extraliga, jejíž tabulku letos vede obhájce loňského titulu VKC Kolín. Ten naši republiku počátkem letošního roku statečně reprezentoval na IKF European Championship. Tam tým bohužel podlehl v zápase o bronzovou medaili portugalské NC Benfika. Titul mistra zaslouženě vybojoval belgický PKC Papendrecht. Výsledky zápasů evropského šampionátu, české extraligy i nižších soutěží a také mnoho dalších zajímavých informací o tomto zatím ne příliš známém sportu můžete nalézt na internetových stránkách ČKS.

A jaké jsou výhody korfbalu? Zdravotní a ty ostatní.

1. Dává muže a ženy na stejnou úroveň

Korfball je smíšený sport, co se pohlaví týče. Ve světě, kde je vyznávaná genderová rovnost, působí korfbal jako maják. Všechny korfballové týmy musí mít 4 mužské a 4 ženské hráče s týmovou součinností mezi pohlavími, které jsou naprosto zásadní pro úspěch týmu.

2. Korfbal je výjimečně společenský

Jako týmový sport, korfbal přirozeně vytváří kamarádství mezi spoluhráči i protihráči. Na korfbalu máte příležitost potkat a poznat ještě více lidí.

3. Je zdravý

Běhá se při něm, pěkně se zapotíte. Je tedy velmi zdravý. Ostatně jako jiné sporty, u kterých se zapotíte.

TIP: Hledáte další zajímavý sport? Zkuste zorbing.

VIDEO: Ukázka korfbalu

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva