Proč vás pálí rty? A co na pálení či popálení rtů? 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Na rtech je jemná, náchylná kůže

Na rtech je jemná, náchylná kůže

Co vlastně způsobuje pálení rtů?

Pálení rtů je vlastně celkem běžným jevem, i když se o něm možná mluví méně než o pálení kůže na jiných částech těla. Pálení rtů může nastat z různých důvodů. Jíte třeba příliš horká jídla, vliv nějakých produktů (chemických látek v produktech na rty), dále to ohou být spáleniny od slunce nebo kouření – to vše jsou všechny možné příčiny.

Obecně to je nejčastěji:

Suché rty: Pokud jsou rty suché, mohou způsobit nepříjemné pálení. Toto může být způsobeno nedostatkem hydratace, používáním dehydratačních látek (např. alkohol nebo kofein) nebo vystavením suchému vzduchu.

Vliv slunce: Pokud jsou rty vystaveny přímému slunci, mohou se spálit a způsobit pak pálení. Je důležité chránit rty pomocí opalovacího krému s ochranným faktorem.

Alergie nebo podráždění: Pokud jste náchylní k alergiím, určité potraviny nebo kosmetiku, jako jsou rtěnky nebo balzámy, mohou způsobit podráždění nebo alergickou reakci, která způsobí pálení.

Infekce: Pokud máte infekci úst nebo herpes na rtech, mohou rty pálit.

Nemoci: Některé nemoci, jako jsou lupénka nebo dermatitida, mohou způsobit suchost a pálení rtů.

Pokud se pálení rtů často vyskytuje nebo trvá déle než několik dní, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc, aby se zjistila příčina a nastolila se vhodná léčba.

Vzhledem k tomu, že kůže na vašich rtech je tenká a jemná, popáleniny, které se tam stanou – i když jsou drobné – mohou být:

  • vážnější
  • nepříjemné
  • bolestivé
  • náchylnější k infekci nebo jiným komplikacím než popáleniny kůže jinde

Příznaky problémových rtů

Příznaky popáleného rtu zahrnují:

  • bolest
  • nepohodlí
  • zánět
  • zarudnutí

Pokud je popálenina závažná, mohou se objevit také puchýře, otoky a zčervenání kůže.

Léčba rtů, které pálí

Když rty pálí kvůli tomu, že jsou suché

Kupte si nějaký balzám na rty. K takové péči o vaše rty je třeba vhodný produkt Uriage Bariéderm Cica-levres, což je vlastně reparativní balzám na rty. Přípravek je určený na suché, popraskané rty, které dokáže zklidnit a urychlit hojení, navíc na rty působí dlouhodobě ochranným efektem. Můžete použít na rty, ale také do okolí rtů a nosu, například v případě podráždění při nachlazení.

Ke zklidnění dále aplikujte na obličej (a zároveň i na rty) termální vodu Uriage (či podobný produkt), která dokáže pokožku zklidnit a zároveň příjemně ochladit – používejte kdykoliv během dne.

Když jsou rty popálné

Nejlepší způsob ošetření pálivých rtů závisí na stupni jejich poranění. Pokud máte rty popálené, jsou možné popáleniny prvního, druhého a třetího stupně.

  • Popáleniny prvního stupně. Jedná se o lehké popáleniny na povrchu kůže.
  • Popáleniny druhého stupně. Ty mohou být vážné a nastanou, když dojde k popálení více vrstev kůže.
  • Popáleniny třetího stupně. Ty jsou nejzávažnější a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Všechny vrstvy kůže jsou spáleny spolu s hlubšími podkožními tukovými tkáněmi.

Většina popálenin rtů jsou tepelné popáleniny. K tomu dochází v důsledku kontaktu s extrémním teplem nebo ohněm.

Léčba lehkých popálenin rtů

Nejčastější jsou lehké popáleniny prvního stupně na rtech. Mohou být způsobeny běžnými okolnostmi, jako je jídlo, hodně horké nádobí nebo tekutiny, které jsou příliš horké a dotýkají se rtů při jídle nebo pití. I příliš kořeněná jídla mohou způsobit mírné popáleniny rtů.

Lehké opaření a popáleniny na rtech lze ošetřit doma následujícími metodami.

Chladivé obklady

Na popáleninu naneste studenou vodu pokojové teploty nebo studený vlhký hadřík. Ujistěte se, že voda a hadřík jsou čisté. To pomáhá snížit zánět bezprostředně po popálení. Neaplikujte led nebo kostky ledu.

Čištění

Bezprostředně po popálení se doporučují šetrné metody čištění, jako je jemné mýdlo nebo fyziologický roztok, aby se vyčistilo a zabránilo se infekci.

Sponzorováno

Aloe vera

Studie ukazují, že gel z listu aloe vera, běžné domácí rostliny, může pomoci tišit bolest a zánět popálenin a urychlit hojení. Může také pomoci rty zvlhčit a zabránit suchým rtům a praskání.

Ve většině případů nevyžadují mírné popáleniny na rtech žádnou větší domácí léčbu, protože představují malou šanci na infekci. Popáleninu udržujte v čistotě, neškrábejte ji a měla by se celkem rychle zahojit.

Popáleniny druhého stupně rtů / spálený puchýř na rtu

Popáleniny druhého stupně obvykle znamenají poškození více než jedné vrstvy kůže. Tyto popáleniny obvykle vedou k vytvoření puchýře.

Puchýř netrhejte ani netrhejte. Nejlepší je nechat kůži neporušenou, aby se zabránilo infekci.

Chladivé obklady, čištění a gel z aloe vera lze také použít k léčbě závažnějších popálenin.

Lokální antibiotické masti

Antibiotické masti mohou pomoci zabránit infekci, i když nejsou nutné pro mírné popáleniny. Neměly by být aplikovány bezprostředně po popálení.

Mast by měla být aplikována pouze tehdy, pokud je kůže nebo puchýř neporušený a poté, co se popálenina již začala hojit. To je obvykle jeden až dva dny po popálení.

Neosporin nebo Polysporin jsou volně prodejné příklady topických antibiotických mastí, které můžete použít. Měli byste je používat pouze v případě, že nejste alergičtí na žádnou z těchto složek.

Můžete také použít volně prodejné léky proti bolesti podle potřeby ke zvládnutí bolesti.

Pokud se popálenina infikuje a infekce se nezlepší nebo se zhorší, vyhledejte lékaře. Může předepsat perorální antibiotika nebo silnější lokální antibiotikum. Lékař může také navrhnout jiné léčebné postupy.

Popálení rtů od kouření

Jednou z běžných příčin popálenin může být cigareta nebo podobně, třeba elektronická cigareta.

Ty mohou způsobit popáleniny prvního nebo druhého stupně na rtech, v závislosti na závažnosti. V tomto případě lze použít stejné přístupy jako jsou výše.

Spálení rtů od slunce

Spálení rtů je také běžné. Může to být podobné, jako když se opaříte nebo se spálíte žárem nebo ohněm. V jiných případech to může být spíše bolestivé, popraskané rty.

Použití mastí, balzámů, hydratačních krémů nebo bylinek, jako je aloe, na spálené rty může pomoci vyléčit je a poskytnout úlevu od bolesti nebo sucha.

Mějte na paměti, že pokud spálení sluncem způsobí rozbitou kůži nebo infekci, vyvarujte se používání prostředků na bázi oleje, včetně antibiotických mastí nebo krémů, dokud se pokožka neuzavře.

Aloe vera gel a chladivé obklady jsou dobrým začátkem, dokud se pokožka nezahojí. Poté mohou být použity prostředky na bázi oleje.

Chemická popálenina na rtu

Můžete také mít chemické popáleniny na rtech, i když je to vzácné. Amoniak, jód, alkohol nebo jiné chemikálie mohou za určitých okolností způsobit popáleniny, když se dostanou do kontaktu se rty.

Ty obvykle způsobují popáleniny prvního stupně, které vypadají jako opaření, ačkoli jsou možné popáleniny druhého stupně a puchýře. Ošetřujte tyto popáleniny stejným způsobem jako ostatní popáleniny prvního a druhého stupně na rtech.

Kdy už navštívit lékaře?

Infekce je nejčastější komplikací popálení rtů. Hledejte následující příznaky infekce:

  • otok
  • bolest
  • změněná barva kůže (fialová, černá nebo modrá)
  • hnis vytékající z otevřené kůže
  • puchýře, které se nebudou hojit týden nebo déle
  • horečka

Pokud se při léčbě spáleného rtu infekce zhorší, navštivte lékaře, zvláště pokud se u vás objeví horečka.

Pokud je vaše popálenina velmi silná, ale necítíte žádnou bolest, můžete mít popáleninu třetího stupně. Hledejte známky bílé, černé, hnědé nebo zjizvené a spálené kůže. To určitě jděte k lékaři.

Pálení rtů – shrňme si to

Pokud máte popáleniny rtů, tak ty mohou být bolestivější a nepříjemnější kvůli jemné a citlivé pokožce na rtech. Zranění můžete ošetřit sami, pokud jde o popáleniny prvního nebo druhého stupně. Pokud ale máte nějaký zánět, vyhledejte lékaře.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud si myslíte, že máte popáleninu třetího stupně.

Sponzorováno

A co při pálení rtů děláte vy? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva