Sponzorováno

Doplňky vitaminu D mohou podporovat úbytek hmotnosti u obézních dětí 4.75/5 (8)

Jedním z řešen pro obézní děti je možná vitamín D.

Jedním z řešen pro obézní děti je možná vitamín D.

Doplňky vitaminu D mohou podpořit úbytek váhy a snížit rizikové faktory pro budoucí srdeční a metabolické onemocnění u dětí s nadváhou a obezitou – to podle výzkumu prezentovaného 28.8.2018 na sjezdu endokrinologů. Tato zjištění naznačují, že jednoduchá suplementace vitaminu D může být součástí efektivní strategie pro řešení dětské obezity a snížení rizika vážných zdravotních problémů, jako jsou srdeční onemocnění, v jejich dospělosti.

Obezita v dětství a dospívání představuje celosvětový vážný zdravotní problém, který v pozdějším životě vede k vývoji závažných zdravotních komplikací, včetně srdečních onemocnění a diabetu. Ačkoli nedostatek vitaminu D je typicky spojen s narušeným zdravím kostí, v posledních letech je stále více spojován se zvýšenou akumulací tělesného tuku a obezitou, přičemž přesná povaha tohoto vztahu je v současné době intenzivně zkoumána výzkumnými pracovníky. Ovšem účinek doplňování vitaminu D na váhu a zdraví obézních dětí a dospívajících ještě nebyl zkoumán.

V této studii dr. Christos Giannios, profesorka Evangelia Charmandariová a kolegové z Lékařské fakulty Univerzity v Aténách a dětské nemocnice Aghia Sophia v Aténách hodnotili 232 obézních dětí a dospívajících ve věku nad 12 měsíců, přičemž 117 osob bylo náhodně přiděleno na doplnění vitamínu D v souladu s pokyny Endokrinní společnosti.

Sponzorováno

Úrovně vitaminu D, tělesného tuku a krevní markery funkce jater a srdečního zdraví byly hodnoceny na začátku studie a pak o 12 měsíců později. Studie uváděla, že děti, kterým byly podávány doplňky vitaminu D, měly po 12 měsících doplňování výrazně nižší index tělesné hmotnosti, tělesného tuku a zlepšené hladiny cholesterolu.

„Tato zjištění naznačují, že jednoduchá suplementace vitaminu D může snížit riziko vzniku nadváhy a obézních dětí, díky které se v pozdějším životě vyvíjejí vážné srdeční a metabolické komplikace,“ říká vedoucí výzkumný pracovník Prof. Charmandariová.

Tým nyní plánuje vyšetřit účinky doplňku vitaminu D na zdraví obézních dětí a dospívajících, kteří již mají nezdravé stavy, jako je vysoký krevní tlak, vysoká hladina glukózy v krvi a vysoký cholesterol, které zvyšují riziko srdečních onemocnění, mrtvice a diabetes.

Prof Charmandariová varuje: „Ačkoli tyto počáteční nálezy ukazují, že vitamín D by mohl být používán při léčbě obezity, zůstává nedostatek důkazů o bezpečnosti a dlouhodobých účincích doplňování tohoto vitamínu, zvláště pokud u těchto dětí neexistuje žádný nedostatek vitaminu D. Nicméně, pokud vaše dítě trpí nadváhou nebo obezitou, doporučuji to konzultovat s lékařem a zvážit testování hladiny vitaminu D.“

Sponzorováno

Zdroj: www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180927215656.htm

Co si dále přečíst o obézních dětech?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva