Sponzorováno

7 skvělých účinků včelího vosku na pleť – zkuste ho 4.71/5 (17)

7 skvělých účinků včelího vosku na pleťPravděpodobně pro vás není žádnou novinkou, že péče o pleť je rozsáhlé pole znalostí, které se každým dnem rozšiřuje. Stále více přísad je testováno na potenciální přínosy pro pokožku a některé z nich skutečně vykazují super výsledky.

V minulých článcích jsme se zabývali výhodami a použitím mnoha olejů na pleť, stejně jako jiných produktů a přísad, jako je šípkový olej, vilín, kokosový olej, tea tree olej a dokonce i aloe vera. Ale i když jsme se také zabývali výhodami medu pro vaši pokožku, doposud jsme neprozkoumali úžasné účinky včelího vosku pro pleť – až do dnešníhe dne.

Včelí vosk použití v péči o pleť

Včelí vosk je vlastně v moderním průmyslu péče o pleť poměrně nový. To však neplatí, když se podíváme zpět do minulosti lidstva. Včelí vosk má dlouhou tradici kosmetického použití, dokonce i lidé v dávné minulosti ho používali k odstraňování chloupků z pokožky. Ale to není vše – včelí vosk byl také první složkou v historii lidstva, která se používala jako plast a sloužila jako hydroizolační a lubrikační prostředek. Kromě toho se včelí vosk používá jako leštící látka na kůži, dřevo (zejména při stavbě lodí), jako přísada do uměleckých barev a samozřejmě také při výrobě svíček.

V dnešní době se paleta použití včelího vosku v péči o pleť stále rozšiřuje. Produkty péče o pleť, které využívají včelí vosk, jsou dnes k dostání v různých tvarech a plní různé účely. Včelí vosk se používá v kvalitních hydratačních krémech, různých pleťových gelech, krémech a mastech, prostě v mnoha kosmetických přípravcích. Včelí vosk však zůstává jen okrajovým produktem, kvůli kterému mnoho lidí zapomíná na jeho použití a výhody.

Výhody včelího vosku pro pokožku

Jak jsem zmínila výše, včelí vosk má dlouhou historii používání lidmi. Přirozeně ho produkují včely medonosné, nebo odborně známé jako Apis mellifera, ale to už víte. Pravděpodobně ale nevíte, že včelí vosk má velmi specifickou chemickou strukturu, která patří do kategorie chemických látek známých jako estery. Estery, nebo také označované jako voskové estery (protože existují i jiné druhy esterů), se skládají z mastných kyselin a dalších alkoholů s dlouhým řetězcem.

Včelí vosk je také jedlý, ale není stravitelný naším trávicím traktem. I když sníte včelí vosk, jen projde vaším systémem a nevstřebá se. A tyto chemické a molekulární vlastnosti včelího vosku mu poskytují specifické výhody, které se mohou hezky uplatnit v péči o pleť.

Stručně řečeno, včelí vosk může posílit přirozenou bariéru pokožky a nabídnout další ochranu před okolním prostředím. To také dělá z včelího vosku účinný „krycí materiál“ pro již přítomné molekuly vody ve vaší kůži a na ní. To pomáhá naší pokožce udržet vlhkost delší dobu a chránit se tak před vysycháním. Tato ochranná vrstva včelího vosku na kůži je však zvláště dobrá pro prevenci akné, protože neucpává naše póry.

Toto jsou některé z hlavních výhod včelího vosku:

  • Včelí vosk je zcela přírodní, to znamená, že vaší pokožce nemůže nijak ublížit.
  • Kromě toho je včelí vosk skvělým změkčovadlem pro suchou pokožku. Změkčovadla hydratují naši pokožku, zklidňují ji a snižují jakékoli nepohodlí, které může pleť zažívat.
  • Specifické molekulární složení včelího vosku umožňuje vytvořit ochrannou bariéru nad pokožkou a kolem ní. Tato ochranná bariéra také uzamyká veškerou vlhkost pokožky na místě. A to je super
  • Včelí vosk je vynikajícím zdrojem vitamínu A – ten je nezbytný pro zdravou pleť.
  • Včelí vosk dokonce přitahuje molekuly vody a pomáhá vaší pokožce získat extra nezbytnou vlhkost, kterou potřebuje.

Ale to není všechno. Včelí vosk nabízí spoustu dalších výhod. Pojďme se tedy detailněji podívat na výhody včelího vosku pro pokožku.

1. Včelí vosk chrání vaši pokožku před poškozením prostředím

Vsadím se, že všichni známe ten pocit, když zapálíme svíčku a horký, roztavený vosk nám kape na prsty nebo do dlaně. Taky jste to dělali jako děti? A všimli jste si, jak se včelí vosk na pleti chová? Tedy kromě pálení samozřejmě. Včelí vosk je téměř jako bezpečný, tvarovatelný plast – jakmile vychladne, vytvoří nepropustnou bariéru nad vším, čeho se dotkne.

A má stejné vlastnosti, když je implementován do produktů péče o pleť, poskytuje tu výhodu, že pokryje pokožku jemným, tenkým filmem ochranné bariéry. Při tomto použití v krémech a gelech chrání včelí vosk pokožku před náhodnými látkami znečišťujícími životní prostředí, jako je mikroskopický prach, smog a cigaretový kouř. Tyto látky často obsahují takzvané volné radikály, což je třída chemických sloučenin, které mají obzvláště škodlivý účinek na živou tkáň.

Volné radikály mohou proniknout do našich buněk a poškodit jejich DNA, což způsobí předčasné stárnutí našich buněk nebo dokonce vznik nebezpečných rakovinných mutací.

Obecně lze říci, že antioxidanty bojují s volnými radikály, dělají s nimi krátký proces. A právě zde se k záchraně připojuje také včelí vosk. Tím, že včelí vosk pokrývá naši pokožku, poskytuje nepropustnou bariéru, která zabraňuje působení volných radikálů na naši pokožku. Kromě toho je včelí vosk často označován jako nekomedogenní, což znamená, že nebude ucpávat vaše póry a nechá vaši pokožku volně dýchat.

2. Včelí vosk dokáže udržet vaši pokožku čistou

Je samozřejmé, že med a včelí vosk jsou velmi blízcí příbuzní. Je tedy logické, že tyto dvě látky sdílejí některé ze svých prospěšných vlastností. Včelí vosk má stejné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti jako med, což může pomoci udržet vaši pokožku čistou a zklidněnou.

Tyto vlastnosti včelího vosku jsou vynikající při udržování bakterií a plísní na uzdě. Odrazením bakterií a plísní včelí vosk udržuje záněty a infekce v patřičné vzdálenosti od vaší pokožky. Tyto vlastnosti včelího vosku jsou také užitečné pro lidi, kteří se potýkají s chronickými kožními poruchami, jako je lupénka, ekzémy a další běžné kožní poruchy.

Ale to opět není vše. Antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti včelího vosku z něj dělají dobrého spojence i při léčbě akné. Jeho kombinace ochranných, regeneračních a antiseptických vlastností zabraňuje dalším infekcím, ale také zklidňuje pokožku a zpomaluje progresi akné. Včelí vosk navíc obsahuje hodně vitamínu A, který má regenerační účinky na pokožku a urychluje její regenerační procesy. Vitamin A je také prospěšný pro to, aby byla pokožka měkčí a pružnější, což má zase další účinek na to, že jizvy jsou méně nápadné.

V neposlední řadě je včelí vosk užitečný při léčbě dočasných kožních onemocnění, jako je třeba nějaké to svědění či mykózy. Kožní onemocnění je způsobeno růstem plísní a jak jsme řekli, včelí vosk má také protiplísňové vlastnosti.

Sponzorováno

3. Včelí vosk hydratuje vaši pokožku

Jak jsem stručně zmínila v úvodu, včelí vosk dokáže hydratovat naši pokožku, protože má izolační vlastnosti. Tím, že poskytuje voděodolnou vrstvu na naší pokožce, včelí vosk uzamyká molekuly vody v blízkosti naší pokožky (a v ní) a pomáhá jí zůstat hydratovanou a zvlhčenou. To vše dělá z včelího vosku jeden z nejlepších domácích zvlhčovačů pleti, díky kterému je naše pokožka jemnější, pružnější a pružnější.

Některé kosmetické a dokonce i make-upové produkty mohou naši pokožku extrémně vysušovat. Mezi nejhorší pachatele patří make-up produkty, které se dodávají ve formě pudru, stejně jako nadměrné používání některých exfoliačních a čisticích látek (jako jsou BHA a různé AHA).

Navíc kombinace včelího vosku s oleji, jako je ricinový olej, jojobový olej nebo mandlový olej, a v ideálním případě s vitamínem E, může být ještě účinnější při zachování pružnosti pokožky a předcházení vysoušení. Použití této směsi před spaním je ideální, protože poskytne vaší pokožce dostatek času absorbovat všechny dobré živiny z olejů a regenerovat se.

4. Včelí vosk je skvělý pro vaše rty

Chladné zimní dny nebo horké letní dny, účinky těchto dvou teplotních extrémů na naši pokožku – a naše rty – jsou stejné. Ale i když jste doma nebo v kanceláři, pravděpodobně stále trávíte spoustu času v klimatizovaných místnostech, které mohou také vysušovat vaše rty. A nejen to, suché rty se rychle mění v popraskané a to nikdo nechce.

Ale toto je další scénář, kdy včelí vosk přichází na záchranu. Možná už víte, ale včelí vosk je jednou z hlavních látek používaných v balzámech na rty, a to z dobrého důvodu. Jak jsem již zmínila výše, včelí vosk dokáže chránit naši pokožku a poskytnout na ní ochrannou vrstvu. Díky tomu udržuje naši pokožku chráněnou, klidnou a hydratovanou. Totéž platí pro naše rty.

Pokud vám došel balzám na rty, možná můžete zvážit jiné, domácí možnosti. Můžete si například připravit vlastní domácí balzám na rty z včelího vosku. Vše, co potřebujete, je trochu včelího vosku v kombinaci s kokosovým olejem, olivovým olejem nebo olejem s vitamínem E. Pokud dáváte přednost specifické vůni, můžete přidat i některé esenciální oleje, jako je pomeranč, citron, máta peprná a tak dále. Pokud jde o chuť, přidáním trochy medu do této směsi zajistíte, že bude chutnat také trochu sladce. Nakonec tuto směs dejte do čisté krabičky, uzavřete víčkem a použijte kdykoliv, když potřebujete rty osvěžit.

5. Včelí vosk může pomoci v léčbě akné

Tím výhody včelího vosku nekončí. Krátce jsem také zmínila, že včelí vosk sdílí mnoho stejných prospěšných vlastností jako med. To znamená, že i včelí vosk má také protizánětlivé, antibakteriální, antiseptické a protiplísňové vlastnosti. To vše znamená, že pokud jde o akné, včelí vosk dokáže zmírnit řadu jeho příznaků a také zastavit další záněty a infekce.

Kromě toho je vitamín A jednou z nejprospěšnějších látek, pokud jde o pomoc při omlazení pokožky a zvýšení její schopnosti se sama opravovat. Karoteny, retinoidy, jako je retinol, Retin A, a dokonce i ten nejúčinnější lék proti akné, Isotretinoin, jsou všechny odvozeny od vitamínu A. Stručně řečeno, vitamín A a jeho analogy jsou skvělé v boji proti akné a podporují samoregeneraci naší pokožky.

6. Včelí vosk může zmírnit svědění pokožky

Lidé s citlivou pokožkou nemusí hledat dál – najdou fakt dobrého přítele ve včelím vosku. Proč? Protože včelí vosk má ještě další výhodu, o které ví jen velmi málo lidí. Včelí vosk je známý svou schopností zklidňovat pokožku a zmírňovat svědění. To je zvláště důležité pro lidi, kteří utrpěli popáleniny, nebo lidi, kteří trpí chronickými kožními poruchami, jako je lupénka a ekzém. Ve všech těchto případech změny na kůži a povaha poranění vyvolávají silné, často nekontrolovatelné nutkání svědit. Problém je však v tom, že škrábání, které svědí, lupénku nebo projevy ekzému téměř jistě výrazně zhorší.

Ale právě tady přichází na pomoc včelí vosk. Tím, že je antialergenní a poskytuje naší pokožce jemný, ale účinný ochranný obal, včelí vosk výrazně redukuje a někdy i zcela odstraňuje svědění. Ve skutečnosti má včelí vosk dlouhou historii použití, pokud jde o léčbu popálenin, a moderní medicína dospěla k závěru, že to bylo z dobrého důvodu. Aplikace včelího vosku na popáleniny, na pokožku náchylnou k ekzémům nebo propuknutí lupénky může poskytnout okamžitou – a tolik vyhledávanou – úlevu.

7. Včelí vosk může redukovat strie

Těhotenství nebo jiné příčiny rychlého přibírání na váze mohou způsobit jednu z nejobávanějších změn na kůži v moderní době – notoricky známé strie. Krása je v oku toho, kdo se dívá, ale často jsme tím pozorovatelem my, kteří před zrcadlem zírají na svá stehna. Pocity trapnosti nejsou vzácné, když přijde na to, že musíte vyrazit na pláž, a všimnete si, že vidíte strie. Naštěstí průmysl péče o pleť a kosmetický průmysl zintenzivnil svou hru a nabízí více a lepší produkty, které se snaží snížit výskyt strií.

A je překvapivé, že včelí vosk je běžnou součástí těchto produktů péče o pleť? Moc ne. A z dobrého důvodu. Včelí vosk obsahuje hodně vitamínu A, který, jak jsme již zmínili, je jedním z nejúčinnějších vitamínů, pokud jde o pomoc při omlazení naší pokožky. Strie se tvoří, když tělo zvětšuje svůj objem, a kůže nemůže držet krok se změnami kvůli snížené elasticitě. Vidíte, naše pokožka potřebuje dostatek kolagenu a elastinu, aby byla pružná a napnutá bez zranění. Ale když nemáme dostatek kolagenu a elastinu a naše tělo se roztahuje v důsledku těhotenství nebo přibírání na váze, naše kůže trpí poškozením kvůli tomu, že je příliš natažená, a toto poškození se projevuje ve formě strií.

Ale včelí vosk, který je super bohatý na vitamín A, může určitě zmírnit některé z těchto problémů a snížit výskyt strií. Kromě toho můžete zvážit kombinaci včelího vosku s dalšími uklidňujícími složkami, které učiní vaši pokožku pružnější, jako je kokosový olej, mateří kašička, bambucké máslo, hroznový olej a tak dále. Smíchejte kteroukoli z těchto složek do masti, aplikujte ji dvakrát denně a po určité době uvidíte změny.

Sponzorováno

No, a to je vše. Musím přiznat, že jsem si včelí vosk v péči o pleť hodně oblíbila. A co vy? Také jste propadli jeho kouzlu? Napište mi do komentářů, potěší mne to.

A dále si o podobných produktech přečtěte i další články

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva