Sponzorováno

Olej z jeřabiny ptačí a zdraví – na co se dá použít? 4.88/5 (8)

Olej z jeřabiny ptačí a zdravíJeřáb ptačí je středně velký strom s řídce rozvětvený korunou, ve vyšších polohách keř. Plodem je kulatá červená malvička (jeřabina), velká jako hrášek, trpce kyselé chuti. Květ i plod nepříjemně páchnou.

Plody jeřabiny obsahují řadu organických kyselin, cukr, tříslovinu, pektin, vitaminy P a C a karoten, který dává malvice korálově červenou barvu. Pro vysoký obsah vitaminu C se jeřabina důvodně nazývá citronem severu. Některé typy kulturní jeřabiny mají až 180 mg vitaminu C, který se do značné míry zachovává i v sušených plodech.

Obsahuje dvakrát více vitamínu C než citron, velké množství cukru a provitamin A.

Olej z jeřabiny ptačí

Olej z jeřabiny ptačí (červené) má výrazné preventivní vlastnosti:

  • příznivě ovlivňuje hormonální sféru,
  • vhodné pro úpravu menstruačního cyklu, sterilitu,
  • klimakterické potíže.
  • velmi dobré zkušenosti mají ženy s extraktem, který obsahuje látky velmi podobné ženským hormonům.
  • likviduje cysty.
  • působí příznivě na některé chronické ledvinové choroby.
  • močopudný a projímavý účinek
  • povzbuzuje činnost trávicího ústrojí,
  • upravuje činnost střev při průjmech a zácpách
  • zmírňuje bolesti kloubů při revmatismu a dně
  • zánět průdušek
  • chřipkové a zánětlivé onemocnění

Jak jeřabiny sklízet a zpracovávat?

Plody sklízíme co nejpozději, až po změknutí malviček, koncem srpna a v září. Pak teprve budou vyzrálé a sladké, a také nejhodnotnější co do obsahových látek. Promeškáme–li však přesný čas sklizně, postarají se o ni hejna ptáků.

  • V domácnosti připravujeme z malviček sladkoplodého jeřábu výtečné kompoty úspěšně zastupující brusinky.
  • Zavařovat je můžeme i v kombinaci s hruškami nebo s jablky, čímž kompoty získají zvláštní nenapodobitelnou příchuť.
  • Z jeřabin lze připravit i chutné marmelády, džemy, pasty a známou pálenku tzv. „jeřabinku“.

Kdo chce využít všechny vitamíny beze ztráty, může si jako zdravý elixír dopřát hrst jeřabin rozmačkaných s medem a kupříkladu jogurtem, který výraznou, až ostrou chuť zjemní.

Sponzorováno

Plody jeřábu ptačího obsahují hlavně sacharidy (glukóza, sorbitol, sorbózu), organické kyseliny (kyselina askorbová, parasorbínová, sorbinová, citrónová, jablečná, vinná, jantarová aj.), Pektiny, třísloviny, karotenoidy (betakaroten a sorbuzín), flavonoidy (přesněji kvercetin a rutin), silici, antokyany a hořčiny. Obsahuje také vitamíny B1 a B2 a minerály sodík, fosfor, magnézium, draslík a vápník. Pro obsah flavonoidů působí močopudně. Podporuje vylučování písku a drobných konkrementů z organismu.

Třísloviny působí protizánětlivě a adstringentně. Terapeuticky se využívá při snížené diuréze provázející ledvinová onemocnění, při močových kamenech i revmatismu a dně. Plody podporují trávení, vylučování žluči do dvanáctníku a zrychlují peristaltiku. Proto se osvědčilo jejich podávání při nedostatečném trávení, zpomalené kinetice trávicího taktu zejména v geriatrické praxi. Užívání plodů upravuje vyprazdňování střev i při řídké stolici.

Vysoký obsah vitaminu C v plodech se může využít při hypovitaminóze (kurděje, krvácení dásní apod.). Obsahuje dvojnásobně více vitamínu C než citrony a představuje také důležitý zdroj provitaminu A. Plody jako zdroj cukru sorbózy se zpracovávají ve farmaceutickém i potravinářském průmyslu. Bývá součástí přípravků na infuzní léčbu, které se podávají při závažných onemocněních, pooperačních stavech, diabetické kóma, po úrazu a jiných život ohrožujících stavech.

Jeřabiny v potravinářství

V potravinářství se plody zpracovávají na marmelády, džusy, kompoty, šťávy, mošty a jiné. Denní dávka plodů je 1,5 g. Zápar se připravuje z 1 kávové lžičky na šálek vody, užívá se 1 lžíce 3 krát denně. Pokud chceme připravit macerát za studena použijeme 1,5 g plodů na 2 sklenice vody, maceruje se 8 – 10 hodin, užívá se po doušcích v průběhu dne. Sirup se připravuje ze šťávy čerstvých plodů, které se povaří s polovičním množstvím cukru, užívá se po kávových lžičkách 3- až 5-krát denně.

Sponzorováno

V terapeutických dávkách nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Při požití většího množství čerstvých plodů dráždí kyselina parasorbínová sliznice žaludku a střev a tím vyvolává zánět, zvracení, průjmy až poškození ledvin. Sušením a varem se však tato kyselina rozkládá. Nejsou známy žádné interakce s chemickými léky, ani kontraindikace.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva