Sponzorováno

Sorbitol a jeho účinky na naše zdraví – jak to je? 4.92/5 (13)

Sorbitol a jeho účinky na naše zdraví - jak to je?Sorbitol – také známý jako PCCA Sweet-SF, PCCA-Plus a PCCA Syrup Vehicle – je umělé sladidlo a potravinářská přísada. Obecně i mnoho druhů ovoce přirozeně obsahuje sorbitol, ale může se také vyrábět v laboratoři, jelikož pochází z glukózy.

Lékárníci a farmaceutické společnosti mohou například místo cukru používat sorbitol, aby osladili léky, včetně různých sirupů a pastilek. A dále mnoho cukrovinek, žvýkaček i ústních vody obsahuje sorbitol – tato látka jim dodává sladkost.

Pamatujte, že ve velkých koncentracích má sorbitol laxativní účinek a může se dokonce užívat příležitostně ke zmírnění zácpy. A ještě doplníme, že sorbitol se také často používá v intravenózních přípravcích v nemocnicích (v určitých postupech).

Vzhledem k tomu, že sorbitol je pouze z 50% tak sladký jako glukóza, tak je potřeba asi dvojnásobného množství sorbitolu, pokud se používá jako sladidlo k dosažení stejné sladkosti jako cukr.

Xylitol a sorbitol jsou klasifikovány jako alkoholové, ale nenechte se jménem oklamat, neobsahují etanol, látku nacházející se v alkoholických nápojích. Alkoholové cukry můžete najít v tvrdých bonbonech, sušenkách, nealkoholických nápojích a dalších „dobrotách“ označených jako „bez cukru“. Sorbitol se nachází také v ovoci a zelenině a je běžně vyráběn z kukuřičného sirupu.

Sorbitol a varování

Obecně úřady uvádí, že sorbitol je celkově bezpečný. Studie na zvířatech (provedené u myší, potkanů ​​nebo opic) nevykazují žádné riziko.

I lidské studie ukazují, že sorbitol je bezpečný, ale když lidé spotřebovávají dvojnásobek toho, co se považuje za „normální“ dávku pro člověka, začne se chovat jako projímadlo. Sorbitolový sirup může být ve skutečnosti užíván ve vysokých dávkách jako projímadlo, ale měl by být používán s opatrností – a rozhodně ne pravidelně – ke zmírnění zácpy.

Kromě toho, i když sorbitol není stejný jako glukóza, může stále zvýšit hladinu glukózy v krvi – což je obzvláště důležité pokud máte cukrovku nebo jinou poruchu krevního cukru. To proto, že sorbitol má určité strukturní podobnosti s glukózou.

Těhotenství a sorbitol

Sorbitol nebyl u těhotných žen dostatečně studován, aby se zjistilo, zda je pro plod bezpečné. Vždy je dobré si s lékařem promuvit o všech lécích a doplňcích, pokud jste těhotná, plánujete těhotenství nebo kojíte. Pokud užíváte sorbitol v normálním množství, je obecně bezpečný.

Sponzorováno

Nežádoucí účinky sorbitolu

Průjem je běžnou odpovědí na vysoké dávky sorbitolu. Sorbitol může také způsobit:

 • Nevolnost, zvracení, plynatost a žaludeční nepohodlí
 • Zadržování vody nebo dehydrataci
 • Sucho v ústech

Poraďte se svým lékařem, jestliže některý z těchto nežádoucích účinků je závažný nebo ho máte dlouhodobě.

Alkoholové cukry je pro tělo obtížné strávit, takže nejčastějšími nežádoucími účinky jsou gastrointestinální příhody (často průjem). Nežádoucí účinky jsou pak dále nadýmání, nevolnost a právě průjem, jestliže se konzumují v nadměrném množství. Obecně se uvádí, že gastrointestinální vedlejší účinky se vyskytují, když dávky přesahují 50 až 60 gramů denně. Množství alkoholových cukrů v balených potravinách se značně liší, takže je důležité si přečíst etikety potravin. Typický sladká tyčinka může obsahovat až 15-29 gramů alkoholových cukrů, zatímco tvrdé bonbóny mohou obsahovat tak 3-5 gramů na porci. Citlivost na alkoholové cukry je vysoce individuální. Někteří lidé mohou tolerovat jen malá množství. Proto je důležité posoudit svou individuální toleranci.

Sorbitol a alkohol

Jak sorbitol, tak alkohol mohou způsobovat nevolnost, zvracení, dehydrataci a sucho v ústech. Pití alkohol při užívání sorbitolu může tyto příznaky ještě zhoršit.

Doporučujeme se vyhnout alkoholu při užívání sorbitolu.

Sorbitol a dávkování

Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka v lékárně, jak bezpečně užívat sorbitol, pokud zvažujete jeho použití jako projímadlo.

Rozumná konzumace je opět tím správným klíčem

I když alkoholové neobsahují cukr, je důležité, abyste o nich nepřemýšleli jako o něčem, čemu dáte volný průchod a budete to jíst bez omezení. Alkoholové cukry obsahují kalorie, asi 1,5 až 3 kalorie na gram, ve srovnání s cukrem, který obsahuje 4 kalorie na gram. Kromě gastrointestinálních příznaků došlo k nárůstu hmotnosti u lidí, kteří se jedli alkoholové cukry ve větší míře. Mnoho potravin, které obsahují alkoholové cukry, jako třeba právě Sorbitol, dále obsahuje významné množství sacharidů, kalorií a tuku, na to určitě také pamatujte.

Poznámka pro ty, kteří mají cukrovku

Sponzorováno

Máte-li cukrovku, uvědomte si, že alkoholové cukry jsou stále formou sacharidů a ovlivňují hladinu cukru v krvi, i když v menší míře než cukr. Obecně platí, že je nejlepší jíst sladkosti a dezerty občas, spíše než pravidelně.

Přečtěte si o dalších náhradních sladidlech

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva