Sponzorováno

Bolesti krční páteře – jak na ně? 4.53/5 (15)

  • Pokud vás bolí krční páteř, v tomto článku je několik kroků, které můžete zvážit pro zmírnění bolesti a zlepšení vašeho pohodlí.
  • Udělejte si pauzu: Pokud myslíte, že bolest může být způsobena dlouhým sezením, špatným postojem nebo opakujícím se pohybem (např. dlouhým hleděním na obrazovku), zkuste udělat krátkou přestávku a protáhnout se.
  • Protahování a cvičení: Lehké protahování a jemné cvičení krční páteře mohou pomoci uvolnit svaly a zmírnit napětí. Zkuste pomalé otáčení hlavy na strany, sklon hlavy dopředu a dozadu, a mírné naklánění hlavy na boky.
  • Zábaly: Teplé zábaly nebo teplá lázeň mohou uvolnit svalové napětí, zatímco ledovýzábal může snížit zánět. Používejte tyto metody opatrně a krátkodobě.
  • Léky: Pokud jste v minulosti užívali léky na bolest hlavy nebo na bolesti svalů (např. nesteroidní protizánětlivé léky), můžete je použít podle návodu k léčbě při bolesti krční páteře.
  • Ergonomie: Zkontrolujte své pracovní a domácí prostředí. Správná ergonomie může pomoci minimalizovat zatížení krční páteře. Například nastavte monitor na oční úroveň a používejte ergonomický nábytek.
  • Masáž a fyzioterapie: Profesionální masáž nebo fyzioterapie mohou poskytnout úlevu od bolesti krční páteře. Fyzioterapeut může také navrhnout vhodné cvičení a techniky protahování.
  • Řešte stres: Pokud se domníváte, že stres může přispívat k bolesti krční páteře, zkuste relaxační techniky, jako je meditace, jóga nebo hluboké dýchání.
  • Konzultace s lékařem: Pokud bolest přetrvává, zhoršuje se nebo je velmi silná, měli byste se poradit s lékařem. Specialista vám může provést důkladné vyšetření a navrhnout léčebný plán.
  • Každý jedinec může mít odlišné potřeby a příčiny bolesti krční páteře, proto je vždy nejlepší konzultovat s lékařem nebo specialistou na páteř, abyste získali správnou diagnózu a doporučení.

Bolesti krční páteře - jak na ně?Lidé pracující v sedavých zaměstnáních, ale i jiní, by o tomto tématu věru věděli vyprávět. Bolesti krční páteře nejsou totiž jen bolestí samou o sobě, ale přispívá také mnoho dalších rozsáhlejších zdravotních problémů. Nejednou jsou příčinou migrén, brnění horních končetin, ale i jiných obtíží. Co tedy dělat, abychom je omezili na minimum?

Příčin je velké množství

Podle fyzioterapeutky z ambulance léčebné rehabilitace je příčin bolestí krční páteře mnoho. „Nejčastěji je to celkově nízká tělesná zdatnost a nesprávné zatěžování pohybového systému, tedy nedostatek pohybu a převaha statického zatížení,“ vysvětluje odbornice na fyzioterapii. Samozřejmě víc jsou postiženi lidé, kteří pracují za počítačem, či v poloze, která denně dlouhodobě zatěžuje krční oblast. Tedy například i pracovníci za výrobními linkami, či řidiči z povolání.

Části páteře

Části páteře

 

I stres může nadělat paseku

Doba, v níž žijeme, přináší s sebou denně i stresové situace a ty jsou překvapivě také jednou z příčin, proč vás může bolet krční páteř. „Negativně působí i déle trvající stres, který zvyšuje napětí zejména v trapézových svalech a podílí se na vzniku bolesti krční páteře. Bolest může být spojena se zkracováním či oslabováním příslušných svalů a vazů páteře, což vede ke vzniku svalové dysbalance – nerovnováhy, která je způsobena hlavně nerovnoměrnou aktivitou jednotlivých svalů,“ objasňuje problematiku působení stresu na bolestivost krční páteře odbornice.

Sponzorováno

Jsme stvořeni pro dynamické zatížení

Pohybový systém člověka je podle specialistky určen zejména na zvládání dynamického zatížení. „Jakékoliv dlouhodobé a zejména statické zatížení vede k únavě a později k bolesti zatěžovaných kostí, kloubů a svalů. Následně dochází ke zhoršování výkonu a při dalším dlouhotrvajícím zatěžování dochází již ke změnám zatěžovaných částí, které jsou nevratné,“ varuje fyzioterapeutka. Důležitá je proto pravidelná pohybová aktivita, která se může střídat s dlouhodobým jednostranným zatížením dané části těla a kompenzovat ho.

Jaké sekundární problémy může zapříčinit krční páteř?

Bolesti krční páteře mohou být podle odbornice spojené s:

  • přechodnými závratěmi
  • omezením rozsahu pohybu v krku
  • bolestmi hlavy
  • projekcí bolesti do horních končetin – s jejich brněním
  • nevolností (zvracení)

Prevence je důležitá

Nejúčinnější prevencí je podle fyzioterapeutky aplikace ergonomických poznatků při navrhování pracovních postupů, zařízení a nástrojů, které jsou však v realitě aplikovány v nedostatečné míře. „V praxi se nám osvědčilo použití McKenzieho terapeutického programu, který poměrně často efektivně řeší již vzniklou bolest a obnovuje ztracenou funkci. Takovou formu diagnostiky a terapie mohou provádět jen ti terapeuti, kteří byli speciálně vyškoleni na zvládnutí této metody,“ vysvětluje odbornice.

Správné cviky určí zkušený fyzioterapeut

Tak jak se nedá zobecnit například to, jakým způsobem máte posilovat, stejně tak se nedá jednoduchým způsobem říct ani to, jaké cviky pomohou na bolesti krční páteře. Každý jsme jiný a proto je i třeba individuálně zvážení a posouzení našeho stavu specialistou – fyzioterapeutem, který následně určí optimální sestavu cviků ušitých na míru právě pro nás. „Cvičení spočívá v opakovaných pohybech páteře ve směru, který byl během vyšetření odhalen jako prospěšný,“ potvrzuje odbornice.

Kdy už navštívit lékaře?

Při dlouhotrvajících bolestech krční páteře, jakož i jakékoli jiné části páteře, tyto bolesti není radno podceňovat. Fyzioterapeutka zdůrazňuje, že lékaře třeba určitě navštívit tehdy, jestliže se při bolestech zároveň objeví i necitlivost, brnění a slabost v horních končetinách nebo bolest vyzařující až pod loket. „Také při silných bolestech v klidu, dále pokud bolest brání při provádění jednotlivých běžných aktivit a pokud bolest trvá 3 až 4 týdny a nezlepšuje se,“ radí specialistka.

Co může pomoci při bolesti?

Dnes již na trhu existuje poměrně velká nabídka různých přípravků na snížení bolesti. „Produkty výhradně na přírodní bázi jako jalovcový, kostivalový nebo arnikový krém, jsou dobří pomocníci při zvládání bolesti, taktéž aplikace náplastí je vhodným doplněním terapie našich pacientů,“ pomáhá cennými radami a uzavírá téma odbornice.

A jak řešíte bolesti krční páteře vy? Napište nám vaše tipy do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Protahovací cviky proti bolesti krční páteře

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva