Sponzorováno

Fialkový olej a jeho účinky a přínosy pro zdraví 4.75/5 (8)

  • Fialkový olej, extrahovaný z květů fialky (Viola odorata), je známý pro své různé zdravotní a kosmetické benefity.
  • Fialkový olej je oblíbený v aromaterapii pro své uklidňující a relaxační vlastnosti. Pomáhá zmírňovat stres, úzkost a podporuje klidný spánek.
  • Inhalace tohoto oleje může pomoci snížit nervozitu a podrážděnost.
  • Olej z fialek je známý pro své schopnosti zmírnit bolest, a to zejména při revmatických bolestech, bolestech svalů a kloubů.
  • Fialkový olej může pomoci uvolnit dýchací cesty a zmírnit příznaky nachlazení, kašle a bronchitidy.
  • Olej je často používán v kosmetických přípravcích pro svou schopnost hydratovat a vyživovat pokožku. Je vhodný pro suchou a citlivou pleť.

Violka vonná, ze které se vyrábí esenciální olej

Violka vonná, ze které se vyrábí esenciální olej

Už jste někdy slyšeli o fialkovém esenciálním oleji? Ve světě esenciálních olejů je možná často přehlížený, nabízí ale spoustu výhod a možností použití, které jsou často zastíněny vůněmi jako máta peprná, čajovník a levandule.

V tomto článku se blíže podíváme na fialkový olej a ponoříme se do jeho historických kořenů, možných použití a praktických výhod.

Viola Odorata: Přírodní lék

Esenciální olej z fialky pochází z bílých, jemně fialových nebo sytě fialových květů rostliny Viola Odorata, česky nazývané Violka vonná. Základ esenciálního oleje pochází z jemné vůně, kterou vydávají květy fialky.

Tato rostlina roste v lesích a ve stínu. Obecně se jí daří v chladném a vlhkém prostředí.

Fialová jako symbol Athén

Pro staré Řeky měly fialky význam jako symbol Athén. Ztělesňovaly čistotu a milost. Řekové také poznali praktické výhody květů fialek.

S využitím esenciálního oleje z fialky vytvořili Řekové prostředky na zklidnění podráždění pokožky a dýchacích potíží. Fialkový olej byl všestranným tonikem.

Athéňané nebyli ale sami. Půvab fialky přesáhl hranice a našel si cestu do kosmetických zvyklostí Římanů a později do klášterních zahrad středověké Evropy. Vonná pověst fialky přetrvala po celé věky a stala se základem v parfumerii.

Varování
Než se pustíme do použití fialkového esenciálního oleje, platí obvyklé varování: Esenciální oleje vždy řeďte a používejte je opatrně. Před lokální aplikací na postižená místa je dobré provést test na malé ploše pokožky a vyhledat případně lékařskou radu od někoho kvalifikovaného.

1. Protizánětlivé vlastnosti: Viola Odorata na bolesti v krku

I když tento všestranný esenciální olej není předním hráčem na poli wellness, může se pochlubit zvláštní silou: protizánětlivými vlastnostmi.

Pro ty, kteří se potýkají se záněty kůže, může být tento olej velmi nápomocný. Jeho přirozená schopnost vše uklidnit z něj dělá skvělou alternativu k dražším a známějším olejům.

Fialkový olej je také vynikající variantou pro tišení bolesti v krku.

Byl předmětem několika vědeckých studií zkoumajících jeho potenciální protizánětlivé vlastnosti. Jedna studie zejména zdůraznila protizánětlivé vlastnosti sladké fialky, včetně její účinnosti při léčbě COVID-19. Působí na zmírnění příznaků podobných chřipce včetně kašle, bolesti hlavy, myalgie a průjmu.

Esenciální olej z fialky dokonce působí na snížení povrchového zánětu při onemocnění suchého oka a zvyšuje produkci slz, když se užívá intranazálně (do nosu).

Můžete také vyzkoušet pár kapek fialkového oleje zředěného v nosném oleji na kloktání, pokud jej nechcete užívat ve formě sirupu.

2. Antioxidační vlastnosti

Fialkový esenciální olej má také antioxidační vlastnosti, které pomáhají tělu bojovat s volnými radikály. Obsahuje sloučeniny, které chrání před oxidačním stresem – ten může zaneřádit naše buňky a urychlit proces stárnutí.

Snížením oxidačního stresu prospívá fialkový esenciální olej vaší celkové pohodě a bojuje proti běžným kožním onemocněním.

Udělat z fialkového oleje součást vaší wellness rutiny je jako dát svým buňkám ochranný štít proti každodenní zátěži. Ano, fialkový olej může být užitečný pro posílení vašich přirozených obranných mechanismů.

Sponzorováno

3. Esenciální olej z fialky prospívá spánku

Dobře se vyspat dvě nebo tři noci po sobě je pro vás téměř nemožné? Být dobře odpočatý může být pro mnoho z nás vzácný stav.

Pokud máte stejný problém a zkoušeli jste teplé mléko a dokonce i uspávající relaxační ASMR videa pro lepší spánek, možná budete chtít vyzkoušet esenciální oleje pro podporu spánku.

Tradiční íránská medicína již dlouho používá fialkový olej jako léčbu nespavosti. A je to dokonce podpořeno i vědou.

Tato studie se zaměřila na účinnost fialkového oleje při léčbě chronické nespavosti a prokázala zlepšení spánku u pacientů po měsíci užívání.

Kápněte si ho na polštář, použijte do difuzéru nebo smíchejte kapku či dvě s nosným olejem pro masáž před spaním.

Můžete také přidat pár kapek do vody ve vaně; to dá vašemu mozku signál, že je čas se uvolnit. Dejte mi pak vědět, jestli to u vás funguje.

4. Fialkový esenciální olej pro úlevu od bolesti

Tento esenciální olej může být také použit pro úlevu od bolesti. Protizánětlivé vlastnosti fialky znamenají, že dokáže zklidnit a uklidnit bolestivé svaly.

Smíchejte několik kapek s nosným olejem – kokosovým nebo sladkým mandlovým olejem – a jemně vmasírujte do bolavých míst. Vaše svaly vám poděkují.

Opět zde nejde o slibování zázračného léku, myslete na to jako na jemný dotek přírody, který nabízí trochu úlevy, když to nejvíce potřebujete. Takže, ať už jde o fyzickou námahu nebo jen o bolest života, fialkový esenciální olej může pomoci.

5. Hydratace pro suchou pleť

Suchá pokožka může být problémem pro každého. Ale pokud jste jedním z těch „šťastných“ lidí, kteří mají ekzém, růžovku, lupénku atd. může to být celoživotní poslání najít něco, cokoli, co uzavře vlhkost v pleti, protože vaše pokožka se této funkce vzdala.

Esenciální olej z fialky má schopnost zadržovat vlhkost a může vyživovat a revitalizovat suchou pokožku.

Je to také skvělý olej pro boj s podrážděním pokožky, jako je svědění. Zkuste přidat kapku nebo dvě do hydratačního krému.

6. Kyselina salicylová: rostlinný exfoliant

Esenciální olej z fialky není jen příjemná vůně; obsahuje kyselinu salicylovou, podobně jako dražší produkty pro péči o pleť. Fialkový olej je jemný exfoliant, který pomáhá při čištění a omlazení pleti.

Je to praktický doplněk vaší rutiny péče o pleť, funguje pro mastnou i suchou pleť. Bez ošklivých chemikálií.

Pokud chcete posílit exfoliační účinky, můžete zkusit zkombinovat fialkový esenciální olej v nosném oleji s cukrem nebo solí.

Způsoby použití fialkového esenciálního oleje

Zde je jen několik způsobů, jak co nejlépe využít esenciální oleje:

Aromaterapie a difúze

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak využít výhod fialkového esenciálního oleje, je aromaterapie a difúze. Přidáním několika kapek tohoto oleje do vašeho difuzéru můžete vytvořit uklidňující a uklidňující atmosféru.

Ve skutečnosti může květinové aroma fialkového oleje pomoci snížit stres a úzkost a také podpořit lepší spánek. Je to skvělá volba pro vytvoření relaxační atmosféry během meditace nebo jógy.

Místní aplikace: Výrobky péče o pleť pro vlastní potřebu

Pokud rádi vytváříte své vlastní produkty péče o pleť, může být fialkový esenciální olej fantastickým doplňkem vašich domácích receptů. Můžete jej začlenit do pleťových masek, sér, krémů a pleťových vod, abyste využili jeho četné výhody.

Smícháním několika kapek fialkového oleje s gelem z aloe vera a šípkovým olejem můžete vytvořit osvěžující a omlazující pleťovou masku. Tato maska ​​může pomoci zvlhčit, zklidnit zánět a podpořit mladistvou záři.

Je to tak všestranný olej a svou rutinu péče o pleť můžete přizpůsobit svým specifickým potřebám a preferencím.

Můžete také přidat kapku nebo dvě do svého denního hydratačního nebo masážního oleje.

Shrnu to

Sečteno a podtrženo, esenciální olej z fialky nabízí širokou škálu výhod a použití. Je to skvělý přírodní lék, pokud si chcete vyléčit bolest v krku, dopřát si dobrý noční spánek nebo zlepšit vzhled své pleti.

Fialkový olej má rozhodně co nabídnout. A nezapomeňte: vždy jej řádně nařeďte a před místním použitím proveďte test na malé ploše pokožky.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste někdy esenciální olej z fialek? Napište mi do komentářů pod článkem.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva