Sponzorováno

Jak a proč použít sezamový olej na vlasy? 4.75/5 (12)

Sezamový olej vaše vlasy vhodně ošetří.

Sezamový olej vaše vlasy vhodně ošetří.

Věděli jste, že sezamový olej můžete nalézt v mýdlech, šamponech, hydratačních krémech, v různé kosmetice a dokonce i v lécích? Mnoho lidí také používá sezamový olej přímo na vlasy a pokožku hlavy. Proč to dělají? Pojďme se podívat jaké výhody sezamový olej má, a jak ho používat.

1. Při ztenčování a padání vlasů

Sezamový olej je bohatý na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Ty jsou považovány za základní tuky, které vaše tělo potřebuje dostat z vaší stravy.

Studie z roku 2017 odhalila, že nedostatek těchto mastných kyselin může ovlivnit vypadávání vlasů, a že i když je třeba provést další výzkum, mohlo by zvýšení přísunu těchto základních tuků zlepšit růst vlasů u některých lidí.

Sezamová semínka jsou zdravá – i pro vlasy

Celá sezamová semena navíc obsahují mnoho živin, z nichž některé byly spojeny se zlepšujícím růstem (a obecně se stavem) vlasů.

Některé příčiny vypadávání a ředění vlasů se mohou objevit, pokud se vám nedostává správné výživy. To se děje proto, že bez správných stavebních bloků mohou vlasy vypadávat, ztenčovat se nebo růst pomaleji. Přidání živin do vaší stravy může pomoci zabránit nebo snížit vypadávání vlasů a ztenčení vlasů. Živiny v sezamových semínkách jsou například tyto:

 • vitamin B-1
 • vápník
 • měď
 • fosfor
 • železo
 • hořčík
 • mangan
 • zinek

2. Na suché vlasy

Sezamový olej má změkčující vlastnosti, což znamená, že může pomoci změkčit pokožku a také udělat prameny vlasů hladší. Tytéž mastné kyseliny v sezamovém oleji, které jsou dobré pro potraviny, jsou super i na lokální potírání suchých vlasů a pokožky hlavy.

Sezamový olej obsahuje stejné druhy zdravých mastných kyselin, které se přidávají do šamponů, pleťových krémů a make-upu. Jsou to:

3. Pro zdraví pokožky hlavy

Mastné kyseliny v sezamovém oleji ji pomáhají dostat se hluboko do naší kůže. Zánět a podráždění pokožky hlavy a vlasových kořínků může způsobit, že vlasy lehce padají nebo se budou stále ztenčovat. Mastné kyseliny pomáhají zklidnit a hojit pokožku hlavy a kořínky vlasů. Sezamový olej může zlepšit oblasti, ve kterých dochází k řídnutí vlasů.

Sponzorováno

Sezamový olej může také přispět k přenosu dalších živin do kůže. Studie z roku 2010 na myších zjistila, že sezamový olej přispěl k přenosu ozonu (kyslíku) do kůže. Pokud bude mít podobný účinek i u lidí, může to pomoci urychlit hojení v ranách nebo škrábancích v kůži.

4. Na lupy

Sezamová semena a sezamový olej mají antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Tyto vlastnosti mohou pomoci předejít běžným kožním infekcím na pokožce hlavy. Použití sezamového oleje na pokožku hlavy a vlasy může pomoci vyřešit (nebo snížit) tvorbu lupů, které jsou často způsobeny plísněmi nebo bakteriemi.

Sezamový olej má některé hydratační vlastnosti, takže pokud je aplikován na čistou pokožku hlavy, může pokožku pěkně zvlhčit. A tak může pomoci předcházet a léčit suchost pokožky hlavy i její svědění.

5. Silnější, lesklejší vlasy

Použití sezamového oleje jako masky na vlasy může pomoci, aby vaše vlasy byly silnější. Tento olej vytváří jakousi ochrannou vrstvu na vašich vlasech. Sezamový olej může pomoci, aby vaše vlasy byly delší, silnější a vypadaly leskleji.

Jak používat sezamový olej na vlasy? Vlasová maska ​​recept + další tipy

Před sprchováním použijte sezamový olej jako masku na vlasy. To pomáhá hydratovat a ošetřovat vaše vlasy a pokožku hlavy, aniž by olej zanechal pocit mastnoty a sezamovou vůni (nedávejte oleje ale příliš mnoho, stačí trochu).

Ošetřete si vlasy a pokožku hlavy maskou ze sezamového oleje:

 1. Nalijte malé množství sezamového oleje do skleněné mísy – asi 2 až 3 lžíce.
 2. V mikrovlnné troubě olej zahřejte – asi 10 až 15 sekund. Stačí jen mírně zahřát. Horký olej na vlasy nebo pokožku hlavy fakt nedávejte!
 3. Prsty jemně masírujte olej do pokožky hlavy – začněte u čela a pokračujte až k zadní části pokožky hlavy.
 4. Naneste na vlasy zbytek oleje – zejména na konce vlasů, které mohou být sušší.
 5. Zakryjte si vlasy ručníkem nebo sprchovou čepicí.
 6. Nechte vlasovou masku ze sezamového oleje působit ve vlasech nejméně 1 hodinu.
 7. Umyjte si vlasy šamponem a kondicionérem jako obvykle.

To byla první možnost. Druhá možnost, jak tento olej na vlasy používat, je přidat sezamový olej do obvyklých masek a přípravků na vlasy:

 • Přidejte několik kapek do masky na jogurt nebo majonézu. Pak naneste na vlasy.
 • Přidejte několik kapek sezamového oleje do masky s vejci.
 • Přidejte několik kapek sezamového oleje do jiných výživných olejů, jako je olivový olej, avokádový olej nebo arganový olej. A pak opět naneste do vlasů a na pokožku hlavy.

Jak najít sezamový olej ve výrobcích na vlasy

Sponzorováno

Některé komerční vlasové přípravky obsahují přidaný sezamový olej. Sezamový olej může být uveden na výrocích, kondicionérech, šamponech a dalších produktech pro ošetření vlasů jiným názvem. Hledejte na obalu:

 • sesamum indicum
 • hydrogenovaný sezamový olej
 • sodium sesameseedate
 • nezmýdelnitelný sezamový olej

Co si dále přečíst o péči o vlasy

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva