Esenciální olej z jedle stříbrné (bílé) – účinky a kontraindikace 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Esenciální olej z jedle stříbrné (bílé) - účinky a kontraindikace

Popis esenciálního oleje z jedle stříbrné (bílé)

Jedle bílá, které se také někdy říká jedle stříbrná, je jehličnatý strom, který může dorůst do výšky 60 až 80 m, průměr kmenu může být až 2 m. Kůra je hladká, stříbřitě šedá a s věkem prasklá, má malé pryskyřičné kapsy. Jehličky jsou umístěny na větvích nepravidelného tvaru, nejsou pichlavé, jsou ploché, rovné, nahoře tmavě zelené, na spodu bílé, mají různou délku od 15 do 30 mm. Na větvi jsou uspořádány ve dvou řadách. Plodí samčí a samičí šišky.

Jedle stříbrná, která je považována za nejvyšší strom v Evropě, může růst až 500 let. Svatá Hildegarda z Bingenu ji používala k výrobě balzámů a jiných produktů na onemocnění dýchacího ústrojí, srdce a na boj proti revmatismu a nervovým chorobám. Esenciální olej se získává parovodní destilací jehličí.

Tradičně se v aromaterapii používá jako potopudný a močopudný prostředek, tonikum respiračního systému, při potížích pohybového aparátu a oběhové soustavy. Má vysokou koncentraci monoterpenů. Podporuje dobré odhlenění a vykašlávání, čistí dýchací systém. Je výborným protizánětlivým prostředkem. Napomáhá odstranit projevy únavy. Lze použít lokálně při onemocněních kůže jako ekzém, akné, psoriáza nebo mykotická onemocnění.

Botanický název: Abies alba
Čeleď: Pinaceae (borovicovité)
Destilovaná část rostliny: Jehličí a větvičky
Země původu: Evropské státy, Kanada, USA
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace jehličí

Obsah účinných látek v esenciálním oleji z jedle stříbrné

Monoterpeny (většina): alfa-pinen (20–25%), limonen (40%), kamfen (10%) Sesquiterpeny: beta-karyofylen (3-4%), alfa-humulen (1-2%) Estery terpenů: bornylacetát (1–2%)

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z jedle stříbrné

 • proti bolesti svalů a kloubů
 • protizánětlivý
 • celkově analgetický
 • antimikrobiální aktivita
 • tonický pro dýchací cesty
 • tonický pro krevní oběh
 • imunostimulant
 • pro ošetření kožních plísní a zánětů

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy
Aroma: Dřevité, svěží a příjemné, s balzámovými tóny

Účinky esenciálního oleje z jedle stříbrné

Vhodný při:

 • respiračních onemocněních
 • bolestech svalů a kloubů
 • při oběhových potížích
 • jako močopudný prostředek
 • při kožních plísních, akné nebo psoriáze

Kontraindikace

Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně, u dětí 15 minut. Není vhodný pro děti do šesti let věku, těhotné a kojící ženy. Nepoužívejte ve vysokých dávkách ani dlouhodobě, maximálně po dobu deseti dnů. Může způsobit křeče u malých dětí. Může vykazovat interakce s některými léčivy.

Při míchání do nosného oleje nakapejte maximálně 5 kapek na 50 ml nosiče. Neužívejte vnitřně, vždy řeďte do nosného oleje, může způsobit alergickou reakci. Nekapejte do vody, určenou pro celkovou lázeň těla, lze použít pro inhalaci z nádoby s vodou při nachlazení, do nádoby nakapejte maximálně 2 kapky a následně neinhalujte více než po dobu deseti minut.

Neaplikujte na poškozenou pokožku nebo sliznice. Nepoužívejte v případě hormonálních patologií.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva