Sponzorováno

Esenciální olej černý pepř (Piper nigrum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.78/5 (18)

Esenciální olej černý pepř (Piper nigrum) - účinky, vlastnosti, kontraindikace

Popis esenciálního oleje černý pepř (Piper nigrum)

Pepřovník černý (Piper nigrum) je liána, která pochází z jižní části Indie. Všeobecně roste na bohatých, stinných půdách teplých a vlhkých tropických oblastí. Je to trvalka se silnými stonky a jednoduché, silně podélně žebrované eliptické listy. Kvete drobnými bílými květy. Plodí nejprve zelené a pak tmavě červené bobule. Ty jsou bohaté na minerály a vitaminy (vápník, mangan, železo, vitamin K, beta karoten, fosfor, draslík, selen, draslík, zinek, hořčík a antioxidanty včetně vitaminu C a A) a se získává parovodní destilací éterický olej. Ten ale pak už vitaminy neobsahuje.

V současné době jsou největšími distributory černého pepře kromě asijských zemí Madagaskar a Brazílie.

Napomáhá prokrvení a snižuje výskyt infekčních ložisek. Může se přidávat do výrobků proti celulitidě a striím, do krémů na nohy, mastí na unavené svaly. Používá se do přírodních zubních past. Působí zároveň jako konzervant kosmetických produktů a zlepšuje jejich odolnost proti množení bakterií a plísní. Jako součást vlasové kosmetiky podporuje růst, snižuje tvorbu lupů a maštění pokožky hlavy. Používá se jak v mužských, tak ženských vůních. Může eliminovat projevy mykózy.

Černý pepř se používá hlavně jako stimulant imunitního systému, antiseptikum. Podporuje dobrou činnost trávicího systému, prohřívá. Působí protikřečově, prokrvuje. Při zánětech respiračního systému uvolňuje zahlenění a usnadňuje dýchání. Působí močopudně a potopudně, snižuje výskyt otoků. Má pozitivní vliv na endokrinní systém u žen i mužů. Může pomoct snížit bolest u nemocí pohybového aparátu nebo při bolesti zubů. Zároveň je aktivním stimulantem chuti k jídlu. V aromapsychologii se černý pepř používá pro podporu koncentrace, jako protistresový prostředek. Působí jako afrodiziakum.

Botanický název: (Piper nigrum)
Čeleď: Piperaceae (pepřovníkovité)
Destilovaná část rostliny: Bobule.
Země původu: Madagaskar, Brazílie.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Sponzorováno

Obsah účinných látek v tomto esenciálním oleji

Monoterpeny: limonen (22,02%), alfa-pinen (12,17%), beta-pinen (13,74%), delta-3-karen (12,49%), sabinen (0,34%), sesquiterpeny: beta-karyofylen (22,51%).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z černého pepře

  • Uklidňuje nervový systém,
  • působí protizánětlivě,
  • uvolňuje křečové stavy,
  • podporuje trávení,
  • působí potopudně a močopudně.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Bezbarvá až žluto-zelená průhledná kapalina.
Aroma: Má svěží, energickou, pikantně dřevitou vůni.

Účinky esenciálního oleje z černého pepře

Tento esenciální olej je vhodný při:

  • mentální únavě
  • otocích
  • do kosmetiky
  • pro podporu krevního oběhu
  • nepohodlí zažívacího traktu
  • při křečích a bolestech hlavy, pohybového aparátu

Kontraindikace

Nesmí se používat v těhotenství a při kojení. Vždy je nutné jej ředit v nosném oleji. Neužívat vnitřně. Může podráždit citlivou pokožku.

Příliš velké koncentrace mohou poškodit ledviny. Lze používat u dětí od deseti let věku, nepoužívat do koupele, dodržet nízké dávkování a krátkodobý horizont užití. Při použití v aromalampě nebo difuzéru dodržujte maximální doporučenou dobu difúze 2x 30 minut denně.

Kapejte 2-3 kapky esenciálního oleje podle velikosti místnosti, u dětí volte poloviční dávkování. Nepoužívejte déle než 10 dnů vkuse. Následně udělejte pauzu.

Sponzorováno

A co vy? Na co používáte esenciální olej z černého pepře vy? Budeme moc rádi za doporučení a vaše tipy.

Co si ještě o esenciálních olejích a o pepři přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva