Citronová verbena (Aloisie citronová) – jaké má účinky na zdraví a jak ji vůbec použít? 4.83/5 (40)

Sponzorováno

Jelikož citronová verbena tak nádherně voní, je používána při přípravě čajů, nápojů, do salátů či zeleninových pokrmů.

Jelikož citronová verbena tak nádherně voní, je používána při přípravě čajů, nápojů, do salátů či zeleninových pokrmů.

Citronová verbena je úžasná a často podceňovaná bylina,. V některých kulturách je vysoce ceněna pro své terapeutické a zdravotní přínosy. U nás zatím moc známá není. Má také nádhernou citrónovou vůni a osvěžující chuť. Typické použití citronové verbeny je pro výrobu výborného čaje.

Citronová verbena se používá po staletí, ne-li tisíciletí. Její použití v tradiční medicíně je k léčbě nachlazení, horečky, úzkosti, problémů zažívacího ústrojí, křečí břicha a nespavosti. Je také populární pro posílení imunitního systému a jako přírodní pomocník při hubnutí.

Čtěte dál a dozvíte se více o této fascinující bylině.

Co je to Citronová verbena?

Citronová verbena, se správně jmenuje Aloisie citronová. Je to subtropická keřovitá trvalka vyznačující se opravdu výraznou vůni po citronu. Zcela vzrostlý keř může dosáhnout výšky až 2-3 metrů. Když jsou listy zlomeny, uvolní silnou citronovou vůni, ze které pochází název této bylinky.

Z populárnějších bylin s vůní citronu je citronová verbena pravděpodobně méně známá. Jak Meduňka lékařská (Melissa officinalis), tak citronová tráva (Cymbopogon) jsou tak nějak populárnější, ale ne proto, že jsou nutně lepší. Správně kultivovaná citronová verbena má obecně silnější citronovou chuť a vůni než meduňka nebo citronová tráva. Citronová verbena voní po citronu dokonce více, než samotný citron.

Citronová verbena, která původně pochází z Jižní Ameriky, je v Evropě pěstována už po staletí. Poprvé ji z Jižní Ameriky přinesli Portugalci a Španělé někdy v 17. století. V té době se pěstovala hlavně na olej, ale díky objevu ekonomičtější citronové trávy se stala méně populární.

V dnešní době je citronová verbena stále široce pěstována, většinou kvůli jejímu oleji (používanému v kosmetice a svíčkách) a ke spotřebě jako bylinný čaj.

Čaj z citronové verbeny

Čaj z citronové verbeny je skvělý. A to nejen na chuť. Je uklidňující, přirozeně bez kofeinu, zdravý.

Čaj z citronové verbeny se jednoduše vyrábí máčením čerstvých nebo sušených listů citronové verbeny po dobu asi tří až pěti minut. Vždy používejte čerstvě převařenou vodu. Kvalita vody je důležitá, protože to pomáhá získat nejlepší chuť. Hlavním faktorem ovlivňujícím chuť a aroma je však kvalita listů.

Některé z faktorů, které ovlivňují kvalitu listů citronové verbeny, jsou:

 • výběr rostlin
 • kultivační metoda
 • typ půdy
 • klimatické podmínky
 • čas sklizně
 • metoda konzervace
 • podmínky skladování

Existuje tolik proměnných, z nichž některé se mění v čase a jiné, které nelze úplně ovlivnit. Dokonale nastavit zmíněné faktory není snadné a vyžaduje to docela velkou odbornost. Pokud však rostlina vyroste v optimálních podmínkách, budete odměněni skvělou chutí a nejvyšší koncentrací látek podporujících zdraví.

Citronová verbena a její přínosy pro zdraví

V Jižní Americe se opravdu citronová verbena používala na různé účely takřka od nepaměti. Inkové byli první kdo objevil její prospěšné vlastnosti. Citronová verbena je v Jižní Americe v současné době stále široce používána jako tradiční lék.

Bylo provedeno mnoho akademických studií k ohodnocení citronové verbeny z pohledu zdravotních účinků. Ty ukazují, že citronová verbena má několik užitečných vlastností – antioxidační vlastnosti, proti úzkostné a protizánětlivé účinků. Studie také potvrzují většinu tradičních terapeutických a zdravotních tvrzení.

Na co je tedy verbena skvělá?

Na detox a posílení imunity

Detox je vlastně neustálý a životně důležitý proces odstraňování volných radikálů z našeho těla. Tento proces je důležitý k udržení zdraví. Pití čaje z citronové verbeny může lépe stimulovat detoxikační proces.

Sponzorováno

Výzkum ukázal, že citronová verbena je velmi bohatá na fenolické sloučeniny. Fenolické sloučeniny jsou silné antioxidanty, které chrání před volnými radikály. Fenolické sloučeniny pomáhají redukovat oxidační stres tím, že pomáhají tělu v detoxikaci a neutralizaci škodlivých účinků volných radikálů. To udržuje tělo zdravé a posiluje imunitní systém.

Čaj z verbeny vykazuje srovnatelnou antioxidační aktivitu jako zelený čaj, ale je bez hořkosti. Navíc je tu další výhoda spočívající v tom, že je přirozeně bez kofeinu. Čaj z citronové verbeny lze tedy pít jako detoxikační a regenerační čaj po celý den.

Může přirozeně pomáhat s hubnutím

Pití čaje, samozřejmě bez cukru, je obecně výhodné v rámci hubnutí. Citronová verbena je však pro tento úkol obzvláště vhodná. Ukázalo se, že potlačuje chuť k jídlu a pomáhá omezit takové ty neodolatelné touhy po dobrotách nebo sladkostech. Pití čaje z citronové verbeny mezi jídly vám proto může pomoci držet se vaší stravy a dosáhnout cílů hubnutí.

Kromě přirozené vlastnosti potlačující chuť k jídlu, která zabraňuje přejídání, podporuje tento čaj také spalování tuků, stimuluje odbourávání celulitidy a reguluje metabolismus. A to je přeci fajn.

Reguluje a snižuje míru stresu

Čaj z citronová verbeny je uklidňující. Nalezení času pro vychutnání lahodného šálku čaje uvolňuje napětí a pomáhá snižovat stres. Komponenty v citronové verbeně však poskytují další podporu, protože mají mírně uklidňující účinek na nervový systém a pomáhají zmírňovat svalové napětí. Tyto uklidňující vlastnosti pomáhají snižovat tlak na nervy, úzkost a stres. A to rozhodně ve stresovém období života oceníte.

Studie ukázaly, že verbascoside, biologická složka v listu verbeny, je hlavní složkou odpovědnou za vlastnosti snižující stres a úzkost.

Přírodní pomoc pro lepší spánek

Mnozí využívají uklidňující účinky citronové verbeny jako pomoc při poruchách spánku, jako je nespavost. Stejné vlastnosti, které pomáhají snižovat napětí a stres, mohou uklidnit tělo i mysl a pomoci člověku připravit se na kvalitní spánek.

Citronová verbena také stimuluje melatonin, hormon v našem těle, který se zvyšuje, když přichází noc. Jeho produkce je stimulována tmou a způsobuje, že jste ospalí. Pití čaje z citronové verbeny je přirozený způsob, jak zvýšit množství melatoninu v těle.

Schopnost citronové verbeny uklidnit a relaxovat, bohatý obsah melatoninu a nepřítomnost kofeinu z ní činí ideální večerní pití. Může pomoci člověku, aby se zastavil, uvolnil tělo a uklidnil mysl – to vše je důležité pro přirozený přechod do klidného nočního spánku.

Podporuje trávení

V mnoha kulturách byl čaj z citronové verbeny historicky používán k podpoře trávení. Citronová verbena, podobně jako jiné byliny proslulé svými prospěšnými zažívacími vlastnostmi, může díky svým antispasmodickým vlastnostem zklidnit vaše břicho. To znamená, že uklidňuje trávicí trakt. Tímto způsobem může pomoci zmírnit příznaky například syndromu dráždivého střeva, problémy s trávením, křeče v břiše nebo nadýmání. To umožňuje trávicímu traktu fungovat tak, jak má.

Protizánětlivé vlastnosti

Ukázalo se, že biologické složky v citronové verbeně mají protizánětlivé vlastnosti. Antioxidační vlastnosti rostliny jsou také prospěšné pro snížení zánětlivých účinků oxidantů v těle.

Tato schopnost citronové verbeny zmírňovat s snižovat zánět v těle může například pomoci zmírnit bolest kloubů nebo jiná nepříjemná zánětlivá onemocnění.

Shrňme si to

Citronová verbena je fascinující bylina. Vyrábí se z ní nejen lahodný bylinkový čaj, ale má i řadu zdravotních účinků.

Přes úžasné vlastnosti citronové verbeny to není náhrada za zdravý životní styl. Pití čaje z verbeny jako součásti vyvážené stravy však může být hodně prospěšné pro vaše zdraví. Její látky mohou pomoci zmírnit nepříznivé zdravotní příznaky, posílit imunitní systém a zlepšit celkovou pohodu.

Je však důležité si uvědomit, že nedoporučujeme používat citronovou verbenu namísto předepsaných léků bez předchozí konzultace s lékařem.

Protože účinek na těhotenství není dobře prokázán, měly by těhotné ženy při konzumaci citronové verbeny (nebo jakéhokoli přírodního doplňku) postupovat hodně opatrně. V případě pochybností se vždy poraďte s dietologem nebo lékařem.

A dále si o esenciálních olejích přečtěte

VIDEO: Citronová verbena a sušení

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva