Sponzorováno

Rozmarýnový olej – pro krásu i naše zdraví 4.84/5 (31)

Rozmarýnový olej si můžete udělat i doma...

Rozmarýnový olej si můžete udělat i doma…

Staří Římané a Řekové považovali rozmarýn za posvátný. Rozmarýnový esenciální olej má úžasné léčivé vlastnosti a pomáhá pří trávení i proti bolestem. Přečtěte si pár zajímavostí o tomto takřka zázračném oleji. Rozmarýnový olej má jasnou, silnou osvěžující bylinnou vůni, je jasné barvy a vodnaté viskozity. Krásně vypadá a pro naše tělo je blahodárný. Například je super na paměť! O zázračných účinících rozmarýnu na paměť psal už William Shakespeare.

Původ rozmarýnového oleje

Jedná se o keřovitý stálezelený keř, který roste až do výšky 1,5 m se zeleno-šedými listy s bleděmodro / fialovými květy, které včely prostě milují. Je původem z Asie, ale nyní se pěstuje ve Francii, Tunisku, Chorvatsku. Egypťané, Hebrejci, Řekové a Římané považovali rozmarýn za posvátnou bylinu a dokonce i ve středověku byl používán k odvrácení zlých duchů a používal se jako ochrana před morem. Byl používán ve francouzské nemocnici během morových epidemií. Přečtěte si více o rozmarýnu a jeho vlivu na zdraví.

Terapeutické vlastnosti

Terapeutické vlastnosti oleje rozmarýnu jsou analgetické, antidepresivní, lék proti nadýmání, žlučopudný, srdce, zažívací, játra, hypertenze, tonikum …

Vlastnosti oleje: Antibakteriální, analgetikum, protirakovinný, proti kataru, protiinfekční, protiplísňový, proti zánětu, antioxidant, a expektorant ..

Použití rozmarýnového oleje

Rozmarýnový olej má výrazný vliv na mozek a centrální nervový systém a je skvělý pro podporu mysli a duševního vědomí, a zároveň má vynikající vlastnosti jako mozkový stimulant, slouží i ke zlepšení paměti. Vědci v experimentální studii zjistili, že účinnou složkou v rozmarýnu je zřejmě 1,8-cineol. U osob vdechujících esenci této byliny byla prokázána jeho zvýšená hladina v krvi a zároveň tito jedinci měli o šedesát až pětasedmdesát procent lepší výsledky v testech dlouhodobé a prospektivní paměti.

Pomáhá při bolestech hlavy, migrény, neuralgie, psychické únavě a nervového vyčerpání, antiseptický účinek oleje rozmarýnu je vhodný zejména pro střevní infekce, průjem, koliku, dyspepsii, plynatost, poruchy jater a žlučníku, zmírnění bolesti spojené s revmatismem, artritidou, bolest svalů a dovnitř. Pomáhá také při ateroskleróze, bušení srdce a křečových žilách. Diuretické vlastnosti oleje rozmarýnu jsou užitečné pro snížení zadržování vody při menstruaci a také s obezitou a celulitidou.

Sponzorováno

Na dýchací systém je účinný při astmatu, bronchitidy, kataru, sinus a černém kašli. Na pokožce pomáhá zmírnit přetížení, otoky, může být použit k akné, dermatitidě a ekzémem, velmi populární použití tohoto oleje je ve výrobcích pro péči o vlasy, protože má výrazný pozitivní vliv na zdraví vlasů a vlasové pokožky. To zvyšuje krevní oběh v pokožce hlavy, a proto je také účinný pro podpoře růstu vlasů. Rozmarýnový olej je účinný pro duševní únavu, problémy krevního oběhu, bolesti svalového systému, dýchací cesty, pokožku a vlasy.

Pomůže i při inhalaci

V parní terapii rozmarýnový olej může být účinný při přepracování, nadměrné konzumaci alkoholu, zánětu nosních dutin a psychické a fyzické únavě. Dále stimuluje mozek, zlepšuje paměť a podporuje jasné myšlení.

I jako masážní olej

Jak masážní olej nebo zředěný ve vaně, může rozmarýnový olej pomoci s problémy jater a žlučníku, hlenů, svalových bolestí, křečí, ztuhlosti šíje, revmatismu, artritidě, nachlazení, zácpě, průjmu, kašli, bronchitidě, bolesti zad, onemocnění pokožky hlavy, zánětu nosních dutin, duševní a fyzické únavě.

Možná aplikace rozmarýnového oleje

 • Masážní – vetřít do pokožky.
 • vnitřně – v gelové kapsli nebo s jídlem a zapít vodou.
 • Aromaticky – rozptýlit do vzduchu

Jak si připravit rozmarýnový olej – výroba

1. Rozmarýn omyjeme a osušíme. Do 7dl nádoby dáme asi 5 rostlinek a zalijeme je slunečnicovým olejem (nebo lépe olivovým olejem) tak, aby byly zcela ponořeny. Necháme je odstát dva týdny a pak je vyjmeme z nádoby a vzduchotěsně ji uzavřeme. Olej vydrží i rok na tmavém místě.

Tip od Rehabilitace.info: Pokud použijeme sušený rozmarýn, nemusíme ho z oleje vybírat, klidně ho tam můžeme nechat. Také můžeme přidat ještě česnek i bobkový list.

A dále si na toto téma přečtěte

VIDEO: Jak si udělat rozmarýnový olej (anglicky)

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva