Olej z černého pepře a jeho zdravotní účinky – pomůže i se závislostí na nikotinu 4.78/5 (9)

Olej z černého pepře (Piper nigrum) pomáhá při léčbě revmatismu, chřipkových onemocnění, ulevuje od svalových bolestí

Olej z černého pepře (Piper nigrum) pomáhá při léčbě revmatismu, chřipkových onemocnění, ulevuje od svalových bolestí

Vůně esenciálního oleje z černého pepře připomíná čerstvě namletý ​​pepř, s jemným nádechem květinové vůně. Esenciální olej z černého pepře má jednu hlavní výhodu: nedráždí nás jako mletý pepř.

Z aromatického hlediska, éterický olej z černého pepře nejlépe funguje, pokud je začleněn do směsi s jinými éterickými oleji. Olej z černého pepře opravdu pomáhá přidat k takové směsi teplo a kořenitou vůni. Olej z černého pepře se dobře mísí s většinou ostatních éterických olejů, včetně jiných citrusových a květinových olejů.

Olej z černého pepře pomáhá zlepšit oběh a může pomoci zmírnit bolest bolavých svalů. Měl by se používat vhodně zředěný, je také vhodný na pomoc, když vám artritida způsobuje silnou bolest v kloubech.

Ačkoli esenciální olej z černého pepře nabízí řadu výhod, ve skutečnosti neobsahuje piperin, složku, která je zodpovědná za pomoc při zlepšování absorpce kurkumy. Některé zdroje mylně tvrdí, že piperin obsahuje, ale není to tak.

Dále je esenciální olej z černého pepře stimulující a je dobrou volbou pro zařazení do směsí určených k posílení bdělosti a výdrže. Proto je také potřeba se oleji z černého pepře vyhnout před spaním.

Dokonce existuje malá studie, která může naznačovat, že chuť na cigarety může být snížena vdechováním esenciálního oleje z černého pepře.

Botanický název: Piper nigrum
Běžná metoda extrakce: Parní destilace
Typická část rostliny, používaná pro destilaci: Pepř
Barva: Průhledná

Použití esenciálního oleje z černého pepře

 • Kognitivní podpora
 • Na bolavé svaly
 • Artritida
 • Zácpa
 • Svalové křeče
 • Špatná cirkulace
 • Pomalé trávení
 • Pro podporu snahy přestat kouřit a na závislost na nikotinu

Hlavní složky v éterickém oleji z černého pepře

 • Limonen
 • Pinen
 • Myrcén
 • Phellandrene
 • Beta-karyofylen
 • B-bisabolen
 • Sabinene
 • Linalol
 • Pinocarveol
 • a-terpineol
 • Kamfén
 • a-terpenen

TOP 5 benefitů esenciálního oleje z černého pepře

1. Zmírňuje bolesti

Díky svým zahřívacím, protizánětlivým a antispazmodickým vlastnostem působí olej z černého pepře na snížení svalových problémů, tendinitidy a příznaků artritidy a revmatismu.

Studie z roku 2014 publikovaná v magazínu Journal of Alternative and Complementary Medicine hodnotila účinnost aromatických éterických olejů na bolesti krku. Když si pacienti denně po dobu čtyř týdnů aplikovali na krk krém složený z éterických olejů z černého pepře, majoránky, levandule a máty peprné, skupina uváděla výrazné zlepšení tolerance bolesti a významné zlepšení bolesti krku.

2. Pomoc při problémech s trávením

Olej z černého pepře může pomoci zmírnit nepohodlí při zácpě, průjmech a plynatosti. Výzkum na zvířatech in vitro a in vivo ukázal, že olej z černého pepře vykazuje, v závislosti na dávce, antidiarrheální a antispasmodické účinky, neboli může mít ve skutečnosti spasmodický účinek, který je užitečný pro úlevu od zácpy. Celkově se zdá, že olej z černého pepře má možná léčebná použití pro poruchy gastrointestinální motility, jako je třeba syndrom dráždivého tračníku (IBS).

3. Snižuje hladinu cholesterolu

Studie na zvířatech zabývající se hypolipidemickým účinkem (snižujícím hladinu lipidů) u černého pepře u potkanů krmených stravou s vysokým obsahem tuků ukázaly pokles hladin cholesterolu, volných mastných kyselin, fosfolipidů a triglyceridů. Vědci zjistili, že suplementace černým pepřem zvýšila koncentraci HDL (dobrého) cholesterolu a snížila koncentraci LDL (špatného) cholesterolu a VLDL (lipoproteinu s velmi nízkou hustotou) v plazmě potkanů krmených potravinami s vysokým obsahem tuku.

Toto je jen část výzkumu, který směřuje k vnitřnímu použití éterického oleje z černého pepře ke snížení vysokých hladin triglyceridů a zlepšení celkové hladiny cholesterolu.

4. Má antivirové vlastnosti

Dlouhodobé užívání antibiotik vedlo k vývoji multirezistentních bakterií. Výzkum publikovaný v Applied Microbiology and Biotechnology zjistil, že extrakt z černého pepře má také antivirové vlastnosti, což znamená, že se zaměřuje na bakteriální virulenci bez ovlivnění životaschopnosti buněk, což snižuje pravděpodobnost rezistence na léky. Studie ukázala, že po screeningu 83 éterických olejů, černý pepř, kananga a myrhový olej inhibovaly tvorbu biofilmu Staphylococcus aureus a téměř zrušily hemolytickou aktivitu (ničení červených krvinek) bakterií S. aureus.

5. Vykazuje protinádorovou aktivitu

Podle studie z roku 2010 provedené na Michiganské státní univerzitě vykazuje extrakt z černého pepře a jeho složky protizánětlivé, antioxidační a protirakovinné účinky. Vědci zjistili, že alkylamidy nalezené v černém pepři měly schopnost (závisí to na dávce) inhibovat proliferaci (novotvoření, bujení či růst buněk) lidských rakovinných buněk.

Obecné bezpečnostní informace o esenciálním oleji z černého pepře

Neužívejte žádné oleje interně a neaplikujte na pokožku nezředěné éterické oleje, absoluty, CO2 nebo jiné koncentrované esence bez pokročilých znalostí éterického oleje nebo konzultace s kvalifikovaným odborníkem na aromaterapii.

Pokud jste těhotná, jste epileptik, máte nějaké problémy s játry, máte rakovinu nebo máte jakýkoli jiný zdravotní problém, používejte oleje pouze pod řádným vedením kvalifikovaného lékaře pro aromaterapii.

Při používání olejů u dětí buďte velmi opatrní a nezapomeňte si nejprve přečíst doporučené poměry ředění pro děti. Před použitím olejů u dětí, starších osob, nebo pokud máte zdravotní potíže nebo užíváte léky, poraďte se s kvalifikovaným odborníkem na aromaterapii.

A co vy? Znáte esenciální olej z černého pepře? Budeme rádi za komentáře k tomuto tématu pod článkem.

Dále si o esenciálních olejích přečtěte

Zdroje článku a studie

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva