Sponzorováno

Esenciální olej Tymián borneol (Thymus satureioides) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.75/5 (8)

Tymián borneol (Thymus satureoides)

Tymián borneol (Thymus satureoides)

Popis esenciálního oleje Tymián borneol (Thymus satureioides)

Tymiánu borneol se také říká tymián bílý. Roste na území severní Afriky, ale také ve Středomoří. Listy jsou protilehlé, lineární, stočené na okrajích, nahoře šedé, dolní struktura připomíná semiš, kvete bílo-růžově. Vyhovuje mu kamenitá, spíše suchá půda. Výška, do které dorůstá je okolo 60 cm. Může pocházet z nadmořské výšky až 2200 m. Funguje jako mentální a sexuální tonikum. Působí proti škůdcům a parazitům. Snižuje bolest při nemocech pohybového aparátu a namožených svalech.

Jeho protiinfekční a antimykotické vlastnosti se využívají při infekcích trávicího či močového systému a u kožních chorob, hlavně u akné a dalších potíží problematické pokožky. Esenciální olej se získává parovodní destilací listů.

Používá se lokálně na bolavé místo, smíchaný s nosným olejem. Ve velmi nízkém ředění, stačí kapka na 1 čajovou lžičku rostlinného oleje, nutno řádně rozmíchat. Používá se pro vyvolání menstruace, podporuje děložní stahy, snižuje křeče při menstruaci. Napomáhá eliminaci výskytu infekce v těle.

Botanický název: Thymus satureioides nebo Thymus satureioides Cosson
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Afrika, Středomoří.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů.

Obsah účinných látek

Monoterpenoly: borneol (27,70%), alfa-terpineol (14,51%), linalool (3,35%), terpinen-4-ol (1,97%), terpenické fenoly: thymol (2,19%), karvakrol (7,40%), geraniol (0,12%), monoterpeny: kafr (8,60%), alfa-pinen + alfa-thujen (5,25%), limonen (1,28%), para-cymen (3,66%), gama-terpinen (3,30%), beta-pinen (0,97%), seskviterpeny: beta-karyofylen (5,27%) %), delta-kaden (0,36%), terpenické estery: bornyl-acetát (1,84%).

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Tymián borneol (Thymus saturateoides)

  • antivirové a antibakteriální působení
  • prohřívá svaly a klouby
  • uvolňuje dýchací systém
  • děložní tonikum
  • antiparazitikum

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy
Aroma: Vůně je silná, teplá, s jemnými citronovými tóny.

Esenciální olej Tymián borneol je vhodný

Při:

  • sezónních onemocněních dýchacích cest,
  • při nervozitě a stresovém vyčerpání,
  • pro snížení bolesti svalů a kloubů,
  • při mykózách,
  • při nepohodlí zažívacího traktu,
  • při menstruačních křečích.

Kontraindikace

Nepoužívat v těhotenství, při kojení, u dětí do ukončeného desátého věku. Při nachlazení lze využít k parní inhalaci. Do vody v nádobě z které inhalujeme, stačí bohatě 2 kapky.

U citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci. Vždy se musí ředit do nosného oleje. Neužívat vnitřně. Osoby s alergiemi anebo kožní přecitlivělostí by měly provést před použitím test snášenlivosti. Může způsobit alergickou reakci. Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně, u dětí 15 minut.

Může ovlivnit účinky některé medikace. Při vysokých dávkách je hepatotoxický, používat nízké ředění po dobu maximálně deseti dnů.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst o esenciálních olejích?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva