Avokádový olej na smažení – dá se použít? 4.83/5 (12)

Sponzorováno

  • Avokádový olej je se svým vysokým kouřovým bodem naprosto vhodný pro smažení
  • Problém může být ale v tom, že stejně jako olivový olej má avokádový olej tendenci být dražší než jiné oleje, takže pravděpodobně nebude vaší první volbou při plnění fritézy.

Také smažíte na avokádovém oleji?

Také smažíte na avokádovém oleji?

Dá se použít avokádový olej na smažení? Avokádový olej je nejuniverzálnější olej na vaření a pečení a je vynikající volbou i pro smažení. Hlavním zdravotním přínosem používání avokádového oleje je jeho obsah mononenasycených tuků, které jsou vynikající pro zdraví srdce, krevní oběh a obecně jen pro udržení zdravého těla.

Z kulinářského hlediska je avokádový olej skvělou volbou, protože má vysokou tepelnou odolnost.

Kouřový bod je teplota, při které se olej na vaření blíží bodu spálení a vytváří kouř. Olej, který začne kouřit, má mnohem horší chuť i vlastnosti, takže se nedoporučuje, aby se z oleje při vaření nějak moc kouřilo.

Oleje, jako je avokádový olej, však mohou odolat kouření a spálení déle než oleje na vaření s nižšími kouřovými body. Takže druh oleje na vaření či smažení, který byste měli použít, by měl v první řadě odpovídat pokrmu, který připravujete. Oleje s nižším bodem kouřivosti jsou ideálnější pro vaření při nízkých nebo středních teplotách. Nebo pro studenou kuchyni.

Zatímco přesný údaj se v různých knihách liší, uvádí se, že avokádový olej má bod kouřový bod asi 271,11 °C. To znamená, že avokádový olej lze použít pro širokou škálu způsobů vaření, nejen pro smažení nebo pečení.

S takto vysokým bodem kouřivosti se dá avokádový olej použít téměř na vše, co je potřeba tepelně upravit. Takže ať už opékáte, restujete, smažíte, pečete nebo cokoli jiného, ​​co potřebujete udělat, tento olej na vaření si prostě zamilujete.

Avokádový olej je nerafinovaný a na rozdíl od jiných druhů olejů, které při pokojové teplotě rychle žluknou, tento olej nemusíte ani dávat do lednice. Stačí ho nechat v kuchyni nebo spíži a použít, kdykoli budete chtít. Nyní se určitě máte na co těšit se zbrusu novým kuchyňským olejem.

Je avokádový olej dobrý na smažení kuřete?

Avokádový olej je určitě nejlepším kandidátem na smažení kuřete. Vzhledem k tomu, že kuřecí maso je nejlepší smažené či pečené, velká část oleje, který používáme během procesu vaření, je absorbována masem.

To představuje problém pro lidi, kteří mají srdeční onemocnění nebo potřebují kontrolovat příjem tuků. Naštěstí jsou kuchyňské oleje, jako je právě avokádový olej, šetrnější k srdci než rostlinný olej a sádlo, takže můžete svá kuřecí křidélka smažit s menším pocitem viny. Avokádový olej navíc získává znovuobnovení i na trhu s biopotravinami, protože je přirozeně bezlepkový, je vyroben z plodin bez GMO a má jemnou chuť, která nezničí vaše snahy při přípravě výborného jídla.

Jiné oleje mají silnější chuť, která může narušovat chuťový profil, který si přejete u jídla, které připravujete. Naštěstí to nebude problém avokádového oleje.

Tento nerafinovaný olej je opravdu velmi vhodný pro širokou škálu úprav jídel, od lahodných salátů až po vynikající pečeně. Nenechte se oklamat zdánlivě jemným kuchyňským olejem s nejkřehčí chutí a vůní. V kuchyni je to nářez a určitě si s ním vaření pěkně užijete.

Kulinářští experti tvrdí, že avokádový olej patří mezi nejbezpečnějším i při vaření při vysokých teplotách.

Sponzorováno

Pokud doma nebo v restauraci vaříte velké množství smažených jídel, můžete také vyzkoušet avokádový olej. 50 % avokádového oleje tvoří mononenasycené tuky, které jsou také dobré pro srdce.

Vyšší kouřový body znamená, že avokádový olej je při vaření i smažení mnohem stabilnější a dosáhnete s ním lepších výsledků v kuchyni. Ze článku je tedy snad jasné, že čím stabilnější je kuchyňský olej, tím rozmanitější jsou možné aplikace a použití oleje a tím lepší jsou i výsledky.

Je smažení na avokádovém oleji zdravé?

Avokádový olej je jedním z nejlepších kuchyňských olejů z hlediska zdravotních výhod. Zdroj oleje, avokádo, je ovoce s nízkým obsahem glukózy, známé tím, že obsahuje mononenasycené tuky a spoustu základních živin. Avokádový olej má jemnou chuť a nezničí chuť vašich jídel.

Avokádový olej poskytuje zdravé tuky, které nebudou ucpávat vaše cévy a podporují zdraví vašeho srdce. Mononenasycené tuky byly také spojeny s nižšími markery zánětu v těle. Mezi další výhody patří:

  • 70 % tuků v avokádovém oleji obsahuje omega-9 mastné kyseliny a také kyselinu olejovou. Jedná se o stejnou mastnou kyselinu, která se nachází v běžném olivovém oleji a extra panenském olivovém oleji, které se hojně používají k vaření. Pouze 12 % avokádového oleje tvoří nasycené tuky – úroveň, která je mnohem nižší než nasycené tuky obsažené v jiných kuchyňských olejích.
  • Pravidelná konzumace avokádového oleje může pomoci zvýšit HDL ve vašem těle (HDL – dobrý cholesterol). LDL neboli špatný cholesterol je problematický, protože má tendenci se shlukovat a vytvářet masy a blokády v těle. Když se dobrý cholesterol zvýší, existuje tendence k obnovení lepšího krevního tlaku člověka. Normální krevní tlak šetří ostatní orgány před poškozením, zejména ledviny.
  • Studie na lidech zjistily, že pravidelná konzumace avokádového oleje může mít podstatný pozitivní dopad na hladinu triglyceridů v těle.

Stabilita avokádového oleje je při tepelné úpravě podobná, jako u olivového oleje. Avokádový olej, který má vysoký obsah mononenasycených mastných kyselin a zdraví prospěšných fytochemikálií, se přidává do salátů a lze jej také použít k vaření.

Ale nesmažte na avokádovém oleji opakovaně. To určitě ne. Avokádový olej není indikován pro použití v dlouhých a/nebo po sobě jdoucích procesech zahřívání.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste avokádový olej na smažení? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o avokádovém oleji přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva