Sponzorováno

Sourozenecká rivalita – proč se děje a co s tím dělat – jak na rivalitu mezi sourozenci? 4.8/5 (10)

jak na rivalitu mezi sourozenci?Určitě jste nadšeni z vyhlídky, že přivítáte další dítě do své rodiny. Přítomnost nového člena v rodině ale může ovlivnit vaše batole nebo starší dítě a může celkově změnit dynamiku vaší rodiny. Abyste zažehnali pocity žárlivosti, možná je dobrý nápad na příchod nového člověka připravit malé dítě předem.

Každý rodič má obavu (větší či menší), jak se jeho dítě zachová s příchodem svého nového bratříčka nebo sestry. Navzdory vašemu nejlepšímu úsilí se vaše děti nemusí se vším vyrovnat tak dobře, jak jste doufali.

Zde je malý návod, jak zvládnout sourozeneckou rivalitu, od přípravy vašeho děťátka na nového sourozence až po agresivní chování a řešení konfliktů.

Jak můžete připravit své dítě na příchod sourozence?

Je dobré říct vašemu staršímu dítěti o příchodu nového člena rodiny, než to řeknete ostatním členům rodiny a přátelům. Udržování dítěte v nevědomí a nejistotě může způsobit zmatek a někdy i odpor.

Je zcela normální, že příchod nového dítěte rozruší staršího sourozence. Tam, kde byli kdysi středem vašeho světa, jsou nyní nuceni sdílet pozornost. To neznají a je to pro ně nové. A čím jsou mladší, tím méně jsou schopni vysvětlit své pocity žárlivosti.

Promluvte si se svým dítětem o svém těhotenství

Jakmile vaše dítě uvidí vaše rostoucí bříško nebo uslyší, jak s vámi ostatní mluví o miminku, realita toho, co přichází, mu může v hlavě ihned vyskočit.

Nechte své děťátko cítit, jak vaše dítě kope, nebo se zeptejte, zda by chtělo mluvit k miminku přes vaše bříško. Povzbuďte je, aby si vytvořily zvláštní spojení a vztah s dítětem, které je tak trochu i jejich.

Po celou dobu těhotenství své starší dítě pravidelně uklidňujte. Připomeňte jim, že mají zvláštní místo v rodině a důležitou roli, kterou hrají, když se dítě narodí. Dejte dítěti jasně vědět, že i když budete mít nové miminko, tak to nezmění to, co k nim cítíte. I když jsou příliš mladí na to, aby plně rozuměli, ocení mazlení a polibky, které přicházejí s tímto zvláštním časem, kdy se s vámi mohou plně propojit.

Nechte své starší dítě zapojit se do příprav vašeho nového miminka

Pozvěte své dítě, aby vám pomohlo činit jednoduchá rozhodnutí, například zda by dítě preferovalo žluté nebo zelené oblečení. Dejte mu na výběr tehdy, když sama budete spokojena s jakýkoliv výběrem. Dítě by mělo mít pocit, že aktivně pomáhá.

Pokud máte batole či malé dítě, je pravděpodobné, že v jeho rutině uděláte nějaké změny, například ho přesunete z postýlky do velké postele. Je dobré udělat tyto velké změny několik týdnů před narozením dítěte. Batolata chápou, kým jsou, podle toho, co k nim patří. Nechte si tedy dostatek času, aby postel byla „jejich“ a z postýlky se stala jen stará postýlka, nikoli místo, kde bude spát nové miminko.

Vysvětlete svému staršímu dítěti, co se stane, až porodíte

Několik týdnů před termínem porodu jasně a jednoduše vysvětlete, kde budete mít dítě, ať už v nemocnici nebo doma.

I když je pravděpodobné, že budete pryč jen jeden nebo dva dny, pokud porodíte v nemocnici, vaše batole může být z vaší nepřítomnosti rozrušené. Pokud se o ně bude starat příbuzný, přítel nebo manžel, domluvte si takový malý trénink během týdne nebo dvou před porodem. Alespoň na pár hodin to vyzkoušejte.

Můžete také zařídit, aby vás starší dítě navštívilo v nemocnici. Vyfoťte ho s jejich novým sourozencem. To dítěti pomáhá uvědomit si, o jakou zvláštní příležitost se jedná. Můžete jim dokonce dát malý dárek od dítěte, aby řekli pomyslné „ahoj, jsem tvůj“ jejich velkému bratrovi nebo sestře.

Co bych měl(a) udělat, abych zabránil(a) sourozenecké rivalitě, jakmile se moje miminko dostane domů?

Existuje spousta drobných prací, se kterými vám může starší dítě pomoci, a možná vás překvapí svým nadšením. Může vám pomoci držet ručníky při koupeli nebo může přinést plenky.

Když vaše dítě pláče, vaše starší dítě mu může zpívat nebo na něj jemně mluvit. Pokud prosí o držení svého nového sourozence, posaďte ho do křesla, dobře podepřeného, ​​s polštáři na obou stranách. Poté jim položte své dítě do klína a zůstaňte samozřejmě poblíž.

Vaše starší dítě si může myslet, že vaše nové dítě přišlo mezi vás a ně. Uznejte tyto pocity a dejte většímu dítěti vědět, že jsou pochopeny. Pokud řekne, že novorozeně příliš pláče, řekněte: „Pláče docela hodně, že?“. A někdy starší dítě postavte na první místo v pomyslné frontě: „Miláčku, budeš muset chvíli počkat, než pomůžu Tomovi s jeho hlavolamem.“ Starší dítě to moc ocení.

Pokud zrovna trénuje větší dítě chození na toaletu nebo něco podobného, tak se mohou v těchto oblastech posouvat pomyslně dozadu, když přijde nový sourozenec. Dejte jim čas.

Můžete také požádat své starší dítě o pomoc a radu s dítětem. Možná by mohli vybrat oblečení pro dítě na dnešní den. Nebo můžete požádat o návrhy, jak dítě rozveselit nebo je zabavit. Vaše starší dítě bude milovat, když vykouzlí úsměv na tváři svého mladšího sourozence. Kdykoli můžete, ukažte, jak moc má vaše dítě rádo svého velkého bratra nebo sestru: „Podívej se, jak se na tebe usmívá!“. To je kouzelná věta.

Je také možné, že vaše starší dítě nebude chtít pomoci. Možná někdy bude chtít popřít existenci dítěte, nebo je to prostě nezajímá. Pokud je to tak, nenuťte to. Přijdou sami časem, ale větší nelibost byste mohli způsobit tím, že budete trvat na tom, aby se zapojili dříve, než budou připraveni.

Sponzorováno

Starší dítě začalo být agresivní na svého sourozence. Co můžu dělat?

Pro dítě může být opravdu těžké přivítat ve svém panství nové miminko. Můžete si všimnout, že se s tímto problémem vyrovnávají změnou svého chování v blízkosti mladšího sourozence.

Všechny děti občas žárlí na ostatní a batolata jen těžko zvládají své pocity. Nebuďte překvapeni, když vaše batole po svém novém sourozenci něco hodí. Mohou se dokonce snažit, aby to vypadalo jako nehoda.

Není to hezké, ale je to normální. Prevence je vaše první obranná linie. Udělejte svému staršímu dítěti co největší potíže ublížit vašemu miminku. Pokud vidíte, že je starší dítě agresivní, okamžitě zakročte a věnujte svou pozornost malému dítěti. Tímto způsobem dáte svému staršímu dítěti najevo, že štípání nebo šťouchání mu nepřinese tolik pozornosti, jakou by chtělo.

Pak si promluvte se svým starším dítětem. Povzbuďte je, aby mluvili o tom, jak se cítí, a pomozte jim vyjádřit své pocity slovy: „Někdy nás plačící děti rozčilují, že“. Ujasněte si, že osočování kvůli těmto pocitům není přijatelné: „Bít děti je vždy škaredé.“ Možná vám všem pomůže dát svému batoleti trochu času, dokud se neuklidní.

Snažte se nenechat batole samotné s miminkem, ale neříkejte, že je to proto, že mu nevěříte. I když je vaše starší dítě obecně přítulné, držte ostré předměty mimo dosah. Nikdy nenechávejte své batole, aby se staralo o kočárek, protože se vám může náhle stát, že najednou jede z kopce!

Starší děti mohou svou žárlivost projevovat hašteřením, nadávkami, škádlením, strkáním nebo bitkou. Mohou se cítit frustrovaní svým malým bratrem nebo sestrou, kteří jim berou hračky, kazí jejich hry nebo kradou pozornost rodičů.

Je zcela normální, že se to stane, že to tak je. Myslete na to, že děti, které se ve svých raných letech perou, se s přibývajícím věkem často sbližují. Soutěživost mezi sourozenci může dokonce pomoci připravit je jak na školu, tak i do širšího světa.

Někdy agrese není problém. Místo toho se vaše starší dítě může vyrovnat se svými pocity žárlivosti tím, že ustoupí a bude se více podobat dítěti, o kterém si myslí, že je ve vašich náklonnostech nahradilo. Můžete si všimnout, že některé starší děti:

  • žádají o láhev s pitím, i když se lahve už vzdali
  • odmítají chodit, chtějí zpátky na kočárek
  • odmítají používat nočník nebo toaletu
  • chtějí tako kojit

Zkuste popřemýšlet o tom, jak se vaše starší dítě cítí. Ztrácejí své místo jako jediný malý kandidát na vaši pozornost a z jejich pohledu ztrácejí i vaši lásku. Potřebují dostatek ujištění a pozornosti, které jim pomohou cítit se bezpečně.

Co ještě můžete udělat, aby mé starší dítě méně žárlilo na svého mladšího sourozence?

Existuje mnoho způsobů, jak můžete pomoci svému staršímu dítěti, aby se cítilo stejně důležité a výjimečné jako jeho malý bratr nebo sestra.

Zkuste strávit nějaký čas se svým starším dítětem

Je přirozené, že váš nejstarší žárlí. Ostatně vás najednou musí sdílet.

Zkuste si každý den vyhradit čas na to, abyste s nimi něco dělali o samotě. Dělejte věci společně, zatímco vaše miminko spí, ať už s nimi kreslíte nebo stavíte kostky. Váš partner nebo příbuzný by vám mohl na chvíli hlídat miminko. Každou žárlivost zmírníte, když budete někdy dávat starší dítě na první místo.

Pokud vaše miminko chodí večer spát dříve než vaše batole, využijte čas ke společnému čtení a hraní. Ukažte svému batoleti jejich fotografie jako miminka a řekněte jim, že i ony kdysi potřebovaly spoustu speciální péče.

Zdůrazněte výhody toho, že je starší sourozenec. Připomeňte jim, co mohou dělat samy a všechny věci, se kterými si mohou hrát, a co jejich mladší sourozenec nemůže.

Nesrovnávejte své děti

Klasické „Proč nemůžeš být víc jako tvoje sestra?“ věcem nepomůže. Místo toho zdůrazněte jedinečné přednosti každého dítěte.

Dalo by se říct: „Tome, ty jsi tak dobrý v běhání! A tvoje sestřička se umí dobře plazit, nemyslíš?“. Pak přidejte něco zvláštního pro chování každého dítěte: „Tome, dnes jsi byl ke své sestře velmi laskavý,“ a „Evi, dnes jsi byla super sestřička.“ Potom obě děti společně pochvalte, třeba řekněte: „Je super, že si spolu dnes tak pěkně hráli.“

Naučte své batole řešit sourozenecké konflikty samo

Jak rostou, měly by být vaše děti povzbuzovány k tomu, aby co nejvíce urovnaly své vlastní spory. I když to od mladších dětí nemůžete reálně očekávat, můžete je přeci připravit tak, že je budete povzbuzovat k hledání řešení.

Pokud vaše batole překáží ve hře vašeho dítěte nebo naopak, navrhněte mu, aby si hrálo u stolu, daleko od místa, kde si hraje dítě. A upozorněte na to, že dokážou věci, které vaše miminko ještě neumí: „Nemůžeme ji dát pastely. Mohla by je spapat. Možná bys chtěl sedět u stolu a kreslit?“

Samozřejmě vždy zde bude nějaká rivalita, zvláště mezi sourozenci stejného pohlaví. Ale časem se to většinou srovná. Budou se stále hádat, ale nakonec mezi nimi uvidíte známky lásky.

Sponzorováno

A jak řešíte sourozeneckou rivalitu vy? Budu ráda, pokud mi napíšete svoje rady do komentářů pod článkem.

A máme i další články, ve kterých vám poradíme

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva