Sponzorováno

První příznaky Alzheimera – čím Alzheimerova choroba začíná? 4.8/5 (10)

Některé změny paměti jsou s přibývajícím věkem normální, ale příznaky Alzheimerovy choroby jsou více než pouhé výpadky paměti. Lidé s Alzheimerovou chorobou mají potíže s komunikací, učením, myšlením a uvažováním – problémy jsou natolik závažné, že mají dopad na práci jednotlivce, na jeho společenské aktivity a i na jeho rodinný život.

Neuron zdravého člověka a člověka s Alzheimerovou chorobou

Neuron zdravého člověka a člověka s Alzheimerovou chorobou

 

Pro lidi s demencí a jejich rodiny je zásadní, aby co nejdříve dostali potřebné informace, péči a podporu. Aby pomohli rodinným příslušníkům a zdravotníkům rozpoznat varovné příznaky Alzheimerovy choroby, různé asociace vyvinuly tento kontrolní seznam ranných příznaků této nemoci.

1. Ztráty paměti

Jedním z nejčastějších časných příznaků demence je zapomínání nedávno naučených informací. Zatímco je normální zapomínat schůzky, jména nebo telefonní čísla, lidé s demencí na takové věci zapomínají hodně často a později si je ani vůbec nepamatují.

2. Potíže s prováděním známých úkolů

Pro lidi s demencí je často těžké dokončit každodenní úkoly, které jsou obecně tak známé, že obvykle nepřemýšlíme o tom, jak je dělat. Osoba s Alzheimerovou chorobou nemusí znát kroky pro přípravu těstovin, používání domácího spotřebiče nebo najednou neumí aktivitu z celoživotního koníčku.

3. Problémy s jazykem

Každý má někdy problém najít to správné slovo, ale člověk s Alzheimerovou chorobou často zapomíná jednoduchá slova nebo nahrazuje neobvyklá slova, takže jeho nebo její řeči nebo psaní jsou obtížně srozumitelné. Pokud například osoba s Alzheimerovou chorobou nemůže najít svůj zubní kartáček, může požádat o „tu věc pro moje ústa“.

4. Dezorientace v čase a místě

Je normální zapomenout na den v týdnu („Co je dnes vůbec za den?“) nebo kam máte jít. Ale lidé s Alzheimerovou chorobou se mohou ztratit ve své vlastní ulici, zapomenout, kde jsou a jak se tam dostali, a nevědí, jak se dostat zpět domů. To je již větší problém.

5. Špatný nebo snížený úsudek

Jasně, nikdo z nás nemá vždy dokonalý úsudek. Lidé s Alzheimerovou chorobou se ale mohou oblékat bez ohledu na počasí, nosit několik košil nebo halenek v teplých dnech nebo velmi málo oblečení v chladném počasí. Jedinci s demencí často vykazují špatný úsudek o penězích, rozdávají velké množství peněz telemarketérům nebo platí za domácí opravy nebo produkty, které nepotřebují.

Sponzorováno

6. Problémy s abstraktním myšlením

Vypsání šeku může být obtížné, když je úkol složitější než obvykle. Lidé s Alzheimerovou chorobou by však mohly úplně zapomenout, co jsou to čísla a co je třeba s nimi udělat.

7. Špatné umístění věcí

Každý může dočasně ztratit peněženku nebo klíče. Člověk s Alzheimerovou chorobou může dávat věci na hodně neobvyklá místa: žehličku do mrazáku nebo náramkové hodinky do cukřenky.

8. Změny nálady nebo chování

Každý z nás může být čas od času smutný nebo náladový. Člověk s Alzheimerovou chorobou může vykazovat velmi rychlé změny nálad – od klidu přes slzy až po hněv – a to často bez zjevného důvodu.

9. Změny osobnosti

Osobnosti lidí se obvykle s věkem poněkud mění. Ale člověk s Alzheimerovou chorobou se může hodně změnit, stát se extrémně zmateným, podezíravým, bojácným nebo závislým na členovi rodiny.

10. Ztráta iniciativy

Je normální, že vás občas unavují domácí práce, obchodní aktivity nebo společenské povinnosti. Člověk s Alzheimerovou chorobou se může stát velmi pasivním, může sedět celé hodiny u televize, spát více než obvykle nebo se mu nechce dělat obvyklé činnosti.

Pokud u sebe nebo u někoho blízkého rozpoznáte nějaké varovné příznaky, poraďte se s lékařem. Včasná diagnóza Alzheimerovy choroby nebo jiných poruch způsobujících demenci je důležitým krokem k získání vhodné léčby, péče a podpůrných služeb.

Jak rychle nemoc postupuje a jaká je předpokládaná délka života člověka s Alzheimerovou chorobou se liší od člověka k člověku. Lidé s Alzheimerovou chorobou žijí v průměru 8–10 let po prvních příznacích. To se však hodně liší, zejména v závislosti na tom, jak starý byl člověk, když se u něj poprvé objevila Alzheimerova choroba.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s Alzheimerovou chorobou? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Přečtěte si i další články o Alzheimerově chorobě

Zdroje článku a odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva