Obsah článku
Bez černý je báječná bylinka, která dokáže vaše zdraví skvěle podpořit, tak proč si z ní nevyrobit likér, který vás v zimě příjemně prohřeje a krásně naladí.
Jak vyrobit bezinkový likér?
Je to docela snadné.
Ingredience na bezinkový likér
Budeme potřebovat:
- 2,5 litru plodů bezinek
- skořici
- 1–1,5 kg cukru
- 6 lžic silné kávy (uvařené)
- vanilkový cukr nebo kousek vanilkového lusku (rozdrceného)
- 1/2 litru alkoholu (rum, slivovice apod.)
Bezinkový likér – trhání bezinek a příprava likéru
- Jako první krok si natrháme plody bezu černého. Zrají většinou v září, mají temně fialovou barvu. Dozrávají poměrně nesouměrně a asi se Vám stane, že některé kuličky už budou hodně zralé a občas mezi nimi bude i zelená či nedozrálá. Ale to ničemu nevadí.
- Plody trháme s celým květenstvím, jde to dobře i rukama, ideálně do košíčku. Jakmile si je doneseme domů, nastává ta nejméně oblíbená práce. A to zbavit kuličky všech stopek a vybrat ty nezralé. Tady je ideální chvíle povolat někoho dalšího, kdo vám s tím pomůže, ale zvládnete to i sami.
- Bezinky opereme a necháme okapat. (Výborné je to, že když do nich nalijete vodu, nahoře se budou držet ty nedozrálé a také stopky, takže můžete ještě vybrat všechno to, co v likéru nechcete).
- Bezinky necháme chvíli okapat a dáme do velkého kastrolu, ve kterém je budeme vařit.
- Přidáme 1 litr vody a jednu větší skořici a přivedeme k varu. Mírně provaříme 20 minut.
- V průběhu vaření mícháme nebo můžeme i narušit strukturu plodů tím, že je pomačkáme (např. mačkátkem na bramborovou kaši apod.).
- Poté necháme stát 12–24 hodin v chladu. Já nechávám přes noc.
- Další den je přes síto a plátýnko či vyvařenou utěrku přecedíme. Důležité je všechny plody pořádně vymačkat, ukrývá se v nich ještě spousta šťávy. Vznikne nám bezinková šťáva, kterou dále přeměníme na bezinkový likér.
- Tady zmíním ještě jednu možnost. Z takto připravené šťávy můžete udělat i bezinkový sirup. Já většinou natrhám dvojnásobné množství plodů bezinek (než je uvedeno v receptu) a v této fázi výroby rozdělím toto množství na dvě poloviny. Z jedné pokračuji v přípravě bezinkového likéru. Druhou část využiji na bezinkový sirup, jehož přípravu najdete v tomto článku. Výhodou je to, že postup je do této chvíle stejný a zbytek už je nenáročný, takže z jednoho receptu můžete mít dva výrobky. Jeden pro dospělé a druhý spíše pro děti.
- U bezinkového likéru pokračujeme dále tak, že šťávu z bezinek dáme vařit, stačí jen ohřát tak, aby se v ní rozpustil cukr. Přidáme 1 kilo cukru (já přidávám spíše 1 a ½ kila cukru, mám ráda likér sladší, ale záleží na Vás, kolik cukru dáte).
- Přidáme ještě 6 lžic silné kávy (já dělám silnou rozpustnou kávu a přidávám tu, ale můžete uvařit i tureckou kávu. Já kávu nepiji a nemám ji ráda, takže přidávám raději jen tu instantní, v likéru je káva opravdu dobrá i pro ty, kdo ji jinak nemusí – dodá výbornou chuť.)
- Chvíli necháme cukr rozpustit a odstavíme. Necháme vychladnout a až potom přidáme alkohol a vanilkový cukr, lusk či esenci.
- Já na toto množství přidávám 1/2 litru domácí slivovice. V originálním receptu je rum, ale mně se slivovicí chutná víc a navíc ji máme z našich plodů (tedy v našem případě třešňovici).
- Následně přijde na řadu ochutnávka, před tím nezapomeňte vše pořádně promíchat. Můžete přidat i více alkoholu, pokud to tak pro vás bude lepší, to je na vás.
- Když jsme s chutí spokojeni, nalijeme likér do sklenic, zašroubujeme a máme hotovo.
Skladování a dávkování bezinkového likéru
Uchováváme v chladu, ve spíži, ve sklepě apod. Bezinkový likér vydrží dlouho, několik měsíců (i let), v podstatě do doby, než jej spotřebujete.
Sponzorováno
Dávkování je na vás. Já mám nejraději, když je venku pořádná zima, mrzne, vrátíme se z vycházky, zatopíme v krbu a já si naliji stopečku bezinkáče a pocucávám :).
Výborný je také před spaním, já po alkoholu spím jak dudek, takže v mém případě tam sehrává roli i ten alkohol. Opět platí, že je možné si vybrat cukr či sladidlo podle vaší chuti a preferencí.
Také u alkoholu záleží jen na vás, zda zvolíte rum, slivovici či něco jiného, i množství můžete upravovat. Líbí se mi na tom právě to, že si každý uděláte likér podle sebe a svých chutí a máte doma takový svůj nejlepší originál, což je to báječné. Každý holt máme své chutě, že :).
Dobré rady na závěr
- Myslím, že v tomto receptu jde jen o to, zda máte rádi sladší chuť u alkoholu. Pokud ano, tak si bezinkový likér určitě udělejte. Bude to pro vás lahoda. Já alkohol nepiji skoro vůbec, ale tento bezinkový likér, ten prostě ve spíži mám ráda a jednou za čas si na něm pochutnám. Pomaličku ucucávám, vzpomínám na krásný podzim a jeho barvy a užívám si tu sladkou chuť a krásnou vůni.
Napište nám do komentářů, jak to máte vy? Děláte bezinkový likér nebo jej vyzkoušíte, protože jsem vás nalákala? Nebo máte osvědčený recept na jiný likér či jiný výrobek z bezu černého nebo bylinek?
A co si dále o bezu přečíst?
- Bezinky mají léčivé účinky, ale nejezte je syrové
- Bez černý – dokáže vyléčit mnoho nemocí a připravíte z něj i mnoho dobrot
VIDEO: DOMÁCÍ BEZINKOVÝ LIKÉR | recept
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články