Sponzorováno

Půlměsíc na nehtu – co říká o vašem zdraví? 4.73/5 (15)

  • Tvar půlměsíce u kořene nehtu je známý jako lunula. Lunuly pokrývají spodní část nehtu, těsně nad kutikulou.
  • Vzhled vašich lunul (tedy bílých půlměsíců na nehtech) prozrazuje mnohé o vašem zdraví.
  • Zdravá lunula má bělavou barvu a zabírá malou část spodní části nehtu. Jsou běžně okem viditelné na nehtu.
  • Absence lunuly může znamenat několik věcí. Souvisí někdy s podvýživou, anémií, otravou stříbrem nebo i depresí. Existují různé důvody, proč lunula změní barvu nebo zmizí.
  • Ačkoli každý má nehtovou matrici, ne každý uvidí nebo bude mít lunulu na každém nehtu. Ti, kteří mají lunulu, si mohou všimnout, že se liší ve vzhledu na každém nehtu.

Vzhled vašich lunul (tedy bílých půlměsíců na nehtech) může prozradit mnohé o vašem zdraví.

Vzhled vašich lunul (tedy bílých půlměsíců na nehtech) může prozradit mnohé o vašem zdraví.

Většina lidí má malý, bělavý, půlměsícový tvar u kořene každého nehtu – tam, kde se nehet připojuje ke kůži a k prstu. Někteří lidé však na nehtech nemají žádný půlměsíc (neboli lunulu na nehtu). Proč to tak je? A může chybějící půlměsíc na nehtu naznačovat, že osoba má nedostatek vitamínů nebo vážný zdravotní stav.

Nehty vyrůstají z „kapsy“ pod kůží, kterou lékaři nazývají matrix. Opravdu. Matrix je zárodečná tkáň, kde se tvoří nehtová ploténka, ta vyrůstá z nehtové matrix a zvolna se posunuje po nehtovém lůžku. Vlastní poškození zárodečné matrix může mít za následek poruchu růstu nebo růst deformovaného nehtu. Nehet se může samovolně odloučit a podle stavu matrix může být následně nahrazen buď nehtem zdravým, nebo nedokonale vyvinutým.

Někteří lidé si všimnou pouze lunuly na palcích. Barva kůže a další faktory mohou způsobit, že lunuly budou více či méně viditelné.

Protože lunula obsahuje nejnovější část nehtu, může poskytnout vodítka o zdraví člověka. Absence lunul nemusí vždy znamenat vážný zdravotní problém, ale je dobré problém probrat s lékařem.

Následující stavy mohou způsobit, že lunuly (půlměsíce na nehtu) zmizí nebo budou méně viditelné:

Podvýživa

Podvýživa v důsledku extrémních diet, zdravotních stavů, které ovlivňují schopnost těla absorbovat živiny, a poruchy příjmu potravy mohou způsobit změny na nehtech.

Lidé s nedostatkem vitamínu B-12 si mohou všimnout, že jejich půlměsíce na nehtu (lunuly) mizí. Mohou se u nich také vyvinout hnědošedé nehty.

Krevní testy mohou odhalit mnoho nedostatků vitamínů a minerálů. Lékař pak může pomoci osobě určit, jaké nedostatky jsou nejzranitelnější v závislosti na stravě, životním stylu, zdraví a dalších faktorech.

Vitiligo

Vitiligo je chronické kožní onemocnění, které způsobuje ztrátu barvy kůže, obvykle ve formě skvrn. K tomu dochází, když tělo napadá melanocyty, kožní buňky, které dávají kůži její barvu.

U některých lidí s vitiligem se mohou vyvinout změny na nehtech, včetně ztráty půlměsíců na nehtech (lunul). Studie z roku 2016 na 100 lidech s vitiligem a 100 lidech bez něj zjistila, že změny nehtů byly u této poruchy celkem běžné. Nicméně 13 z pacientů bez vitiliga a 13 s vitiligem nemělo lunuly, což naznačuje, že absence lunul může být stejně častá v obou skupinách.

U lidí s vitiligem se mohou vyvinout další poruchy, jako je onemocnění štítné žlázy, a jsou zranitelnější vůči spáleninám a jiným kožním onemocněním souvisejícím se sluncem. Je proto důležité vyhledat lékařskou péči.

Anémie

Anémie je běžná krevní porucha, která postihuje miliony lidí na celém světě.

Anémie nastává, když červené krvinky nesoucí hemoglobin bohatý na železo nefungují správně nebo když tělo neprodukuje dostatek červených krvinek. To způsobuje nedostatek kyslíku, který může mít za následek bledost, včetně bledosti, která činí půlměsíce na nehtech (lunuly) neviditelnými.

Nedostatek železa je nejčastější příčinou anémie, která se obvykle vyskytuje, když osoba buď ztratila hodně krve, například po krvácení nebo porodu. Nedostatek může také nastat, když tělo správně nevstřebává železo nebo člověk nekonzumuje dostatek potravin bohatých na železo.

I jiné stavy mohou také způsobit anémii, včetně srpkovité anémie, vystavení toxickým chemikáliím a selhání ledvin.

Selhání ledvin

Lidé podstupující dialýzu ledvin často nemají na nehtech půlměsíce.

Lékaři si myslí, že je to kvůli anémii v důsledku selhání ledvin. Selhání ledvin není jedinou potenciální příčinou anémie, ani není nejčastější. Proto je důležité, aby lidé, kteří si myslí, že by mohli být chudokrevní, navštívili lékaře.

Osoba se selháním ledvin si také může všimnout hnědého pruhu na špičce prstu, v místě, kde se bílá špička připojuje k nehtovému lůžku.

Sponzorováno

Onemocnění srdce a plic

Lunuly (půlměsíce na nehtu) mohou de studíií zčervenat u lidí s určitými typy srdečních a plicních onemocnění, třeba s těmito:

Nehty mohou také změnit tvar nebo strukturu a člověk může vyvinout další příznaky, jako je dušnost, kašel nebo bolest na hrudi.

Cirhóza jater

Cirhóza jater je chronické onemocnění, které jizvy a poškozuje játra a ovlivňuje funkci jater. Lidé s cukrovkou, ti, kteří pijí nadměrné množství alkoholu, muži a lidé starší 50 let jsou náchylnější k cirhóze.

U lidí s cirhózou se může vyvinout červená lunula (půlměsíc na nehtech). Jejich nehty mohou také zbělat, takže je obtížné vidět půlměsíce.

Otrava stříbrem

Někteří lidé mohou mít tmavě modré lunuly.

Tato změna nehtů může být včasným varovným příznakem argyrie, což je typ otravy způsobené nadměrným vystavením stříbru. U lidí vystavených při práci chemikáliím nebo toxickému chemickému prachu se může vyvinout argyrie.

U některých lidí pak zůstávají lunuly nehtů bílé, ale ruce, obličej nebo oči člověka mohou zmodrat.

Wilsonova nemoc

Wilsonova choroba je genetická porucha, která způsobuje hromadění nebezpečných hladin mědi v těle. Tento stav může způsobit širokou škálu příznaků, včetně selhání jater, třesu, úzkosti, deprese, nemotornosti a potíží s chůzí.

U některých lidí s Wilsonovou chorobou se objeví modré lunuly.

Syndrom žlutých nehtů

Některé nemoci také způsobují ztluštění a žloutnutí nehtů a zakrývají lunuly.

Nehty se mohou také zakřivit a kutikula, což je malý kousek kůže na začátku nehtu, může změnit tvar nebo zmizet. Nejčastější příčinou je pleurální výpotek, ke kterému dochází, když se tekutina hromadí v pohrudnici nebo v tenkých tkáních, které lemují plíce a hrudník.

Jiné stavy, jako je špatná cirkulace a otoky, mohou také způsobit, že nehty budou žluté a lunuly (půlměsíce na nehtech) zmizí.

Cukrovka

Diabetes je další zdravotní stav, při kterém lunula mění barvu a vypadá jinak než normálně.

Kdy už navštívit lékaře?

Může být dobrý nápad navštívit lékaře ohledně lunuly, aby se vyloučily určité zdravotní stavy a problémy.

Lidé, kteří nemají lunuly (tedy půlměsíce na nehtech), ale žádné jiné příznaky nemají, by se neměli zbytečně znepokojovat. Někdy lunuly prostě nejsou vidět.

Přesto je dobré navštívit lékaře, aby se vyloučil možný zdravotní problém. Někdy je totiž vymizení lunul včasným varovným signálem nebezpečných stavů, například otravy stříbrem.

Pokud má člověk další příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, bolest na hrudi, horečka nebo neobvyklý otok, může vymizení půlměsíců na nehtech signalizovat život ohrožující zdravotní problém. V těchto případech by lidé měli okamžitě vyhledat lékaře.

Co to znamená, když jsou moje lunuly malé nebo chybí?

Malé nebo chybějící tedy lunuly obvykle nejsou důvodem k obavám. Obvykle jsou skryty pouze pod kůžičkou nebo kůží u kořene prstu.

V některých případech mohou být chybějící lunuly důsledkem traumatu nebo příznakem anémie, podvýživy či deprese.

Pokud pociťujete další neobvyklé příznaky, jako je únava nebo celková slabost, domluvte si schůzku se svým lékařem. Může provést fyzické vyšetření, které pomůže diagnostikovat příčinu vašich příznaků a poradí vám s dalšími kroky.

Co když jsou moje lunuly velké?

Odborníci nevědí, co způsobuje, že lunula zabírá významnou část nehtu. Některé zprávy naznačují, že lunuly mohou signalizovat problémy s kardiovaskulárním systémem, narušení srdeční činnosti a nízký krevní tlak.

Nevědecké teorie tvrdí, že velké lunuly mohou být běžné u sportovců a lidí, kteří se věnují hodně fyzické aktivitě. To může být způsobeno tělesným stresem spojeným s aktivitami s velkým dopadem, ale v současné době neexistuje žádný výzkum, který by tato tvrzení podpořil.

Shrňme si to

Nehty odhalují informace o krevním oběhu, stavu výživy a jak dobře fungují různé orgány v těle. Fungují jako včasný alarm, který varuje před možnými zdravotními problémy. Ve většině případů absence nebo vymizení lunul (půlměsíců na nehtech) ukazuje pouze na menší nutriční nedostatek. Někdy je však příčina vážnější.

Sponzorováno

Vyhledání lékařské péče pro jakékoli změny na nehtech nebo kůži může pomoci lékaři co nejdříve odhalit vážné zdravotní problémy, což umožní okamžitou léčbu.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva