Sponzorováno

Nejčastější fobie: Co v lidech vyvolává panický strach? 4.78/5 (9)

V dnešní době při léčbě fóbií pomáhá i moderní technika...

V dnešní době při léčbě fóbií pomáhá i moderní technika…

V životě nás může omezovat mnoho našich nedořešených pocitů, bloků, ale i opravdu panických strachů. Pro pozorovatele může být fobie někoho známého zdrojem nesčetných vtipných historek, jejímu nositeli však přináší nejednoho omezení v životě. Jaké jsou nejčastější fobie, se kterými se lidé potýkají, a jak je mohou řešit?

Jaká je podstata fobie

Člověk má hrůzu z dané činnosti nebo z pobytu na nějakém místě, přestože má informace o tom, že tento strach nemá žádný racionální podklad. Rozumové vysvětlení mu nepomáhá v tom, aby zvládl svou paniku, a v dané situaci si nedokáže pomoci od nepříjemných pocitů.

Ve většině případů tento strach vzniká již v dětství. U někoho přetrvává celý život, u jiného v dospělosti dochází k odeznění. Při kontaktu s věcí, ze které má člověk strach, dochází k prudké a neovladatelné reakci. Prvotní snahou je, aby se dané situaci vyhnul. Pokud to však není možné, objeví se silná odezva psychická i fyzická (bušení srdce, závratě, třes, zvýšené pocení).

Nejčastější vyvolavatele fóbií a strachu

Podívejte se na nejčastější fóbie, které trápí řadu z nás:

Uzavřené prostory – klaustrofobie

Klaustrofobií trpí asi 5% populace. Strach vyvolávají jakákoliv stísněná místa – jeskyně, úzké chodby, výtahy, tunely. Nemocné může v každodenním životě velmi omezovat. V jejím pozadí může být nepříjemný zážitek, kdy člověk byl delší dobu nucen setrvat právě v takovém prostředí – třeba při zaseknutí výtahu.

Výšky – akrofobie

Výšky jsou vyvolavatelem strachu mnohem častěji u žen než u mužů. Lidé se mohou vyhýbat návštěvám rozhleden, pohledům z oken ve vyšších patrech, ale třeba i výstupům pár metrů po žebříku. Každý z nemocných má v sobě jinak nastavenou výšku, která se pro něj již stává problematickou. Strach z výšek se nazývá akrofobie.

Sponzorováno

Létání – aviofobie

Tento strach vás může omezovat např. při výběru dovolené, kdy prostě do letadla sednout nechcete. Jste z toho nervózní a snažíte se tomu za každou cenu vyhnout, i když strávíte v autě mnohem více hodit, i když si budete stokrát opakovat, že pravděpodobnost dopravní nehody je v autě mnohem vyšší. Nezvladatelné pocity můžete prožívat již jen v momentě, kdy vám někdo ukáže letenku. Jedná se tedy o strach z létání – odborně aviofobie.

Interakce s lidmi – sociální fobie

Jedná se o hojně se vyskytující obtíže, kdy strach v člověku vyvolává jakýkoliv kontakt s druhými lidmi. Zde velmi záleží na úrovni obtíží konkrétního člověka. Pro někoho je problematické třeba vystupování před více lidmi, jiný si nedokáže představit, že by šel nakoupit do obchodu. Při závažném průběhu dokáže jedince sociální fobie dohnat až k tomu, že svůj život tráví pouze v prostorách svého bytu.

Pavouci – arachnofobie

Strach zde může vyvolat pohled na pavouka, klidně i zcela malinkého. Člověk se k němu odmítá přibližovat, v žádném případě se jej nedotkne. Horší jsou však situace, kdy se obává i míst, kde by na pavouky mohl pravděpodobně narazit – vyhýbá se tedy třeba cestě do sklepa. Často při kontaktu s pavoukem nastupuje vyložená panika nebo ochromenost, neschopnost pohnout se z místa. Člověk s touto fobií se bojí pavouka spustit z očí, je přesvědčen, že se začne pohybovat směrem k němu.

Pomoci na fóbie může expoziční terapie

V případě, kdy je zapotřebí se vystavit stresujícímu podnětu, je možné využít k mírnění obtíží léky (antidepresiva, anxiolytika). Ty mohou minimalizovat nepříjemné projevy, podstatu problému však neřeší. Pokud se chcete svému strachu postavit čelem a překonat jej, můžete k tomu využít formu kognitivní terapie – je to expoziční terapie. Ta je ve většině případů opravdu úspěšnou, jen je zapotřebí jí dopřát požadovaný čas. Vyžaduje od vás pravidelné návštěvy psychologa nebo psychiatra, který vás bude postupně vystavovat právě tomu, z čeho máte strach. Zprvu budete pavouky pozorovat jen na fotkách, později za skly terária, a nakonec klidně i na své dlani.

Co dále si o fóbiích přečíst?

VIDEO: Top 5 Nepraktických Fóbií

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva