Capgrasův syndrom aneb když člověk věří, že lidé v okolí jsou dvojníci 4.78/5 (9)

Sponzorováno

Capgrasův syndrom aneb když člověk věří, že lidé v okolí jsou dvojníciExistuje mnoho poruch vnímání, přičemž některé jsou pro zdravého člověka jen těžko představitelné i pochopitelné. Mezi takové bychom jistě mohli zařadit Capgrasův syndrom, jež u pacientů s různými duševními onemocněními (nejčastěji při paranoidní schizofrenii či různých forem demence) způsobuje zkreslené vnímání okolního světa.

Postižení trpí zrakovými iluzemi, o jejichž skutečnosti je zcela přesvědčen, neboť tyto vjemy skutečně vnímá.

Capgrasův syndrom neboli iluze dvojníka

Tento syndrom, pojmenovaný podle francouzského psychiatra Josepha Capgrase, se někdy také nazývá jeho označením jako „iluze dvojníka“.

Pacient je totiž přesvědčen o tom, že lidé v jeho okolí, i nejbližším, byli nahrazeni stejně vypadajícími dvojníky.

Capgrasův syndrom, také známý jako Capgrasův klam, je iracionální přesvědčení, že známá osoba byla nahrazena přesným duplikátem.

Častou představou nemocného je, že onen dvojník je mimozemšťan, agent a nebo dokonce robot, kteří se za původní osobu pouze vydávají a mají za cíl jej sledovat a nebo mu škodit. Z toho plyne často nepředvídatelné, nenávistné až agresivní chování, někdy spojené s hledáním původní osoby.

Ve vzácnějších případech může nemocný považovat za dvojníka i zvíře nebo neživé předměty. Při pohledu do zrcadla může pacient vnímat jako dvojníka i sám sebe, neboť se vidí jako jinou osobu, někdy i již mrtvou. Syndrom se objevuje více u žen a je poměrně častý, především v počátečních fázích Alzheimerovy choroby.

Příčina Capgrasova syndromu

Přestože přesná příčina Capgrasova syndromu není známa, v podstatě tohoto komplexního problému se předpokládá porucha na úrovni mechanismu, který osobám (respektive jejich tvářím) v paměti pacienta přiděluje odpovídající emoce.

Nemocný tak vidí známou tvář, ale nevnímá u ní očekávané emoce, zdá se mu cizí, umělá. Zároveň je přítomno poškození exekutivního systému, který zabraňuje u prožívané iluze jejímu racionálnímu vysvětlení.

Sponzorováno

Léčba tohoto syndromu není jednotná, a z části závisí na příčině onemocnění – například jde-li o projev nově propuknuvší schizofrenie, s léčbou se syndrom pravděpodobně zmírní. Naopak u neurodegenerativních onemocnění jsou možnosti bohužel jen velice omezené.

Capgrasův syndrom a neurodegenerativní nemoci

Capgrasův syndrom, pojmenovaný po Josephu Capgrasovi, francouzském psychiatrovi, který ho poprvé identifikoval, se běžně vyskytuje u lidí s neurodegenerativními chorobami, jako je Alzheimerova choroba a související demence.

Jedna studie publikovaná v magazínu Alzheimer Disease & Associated Disorders zkoumala prevalenci syndromů nesprávné identifikace u 650 pacientů s různými neurogenerativními chorobami. Studie zjistila, že příznaky podobné Capgrasově se vyskytly u přibližně 16 procent pacientů s Alzheimerovou chorobou a 16 procent jedinců s demencí s Lewyho tělísky. U frontotemporální demence se tento příznak běžně nevidí.

U pacientů s demencí může Capgrasův syndrom přicházet a odcházet. Obvykle se osoba nebo lidé, kteří jsou kolem, stanou pro pacienta podvodníkem.

Vyrovnání se s Capgrasovým syndromem

Capgrasův syndrom je pro rodinu obzvláště bolestivá záležitost. Obvykle jsou nejbližší lidé obviněni z toho, že jsou podvodníci.

Je důležité si uvědomit, že Capgrasův syndrom je symptomem demence, ne skutečnou vírou vašeho milovaného. Protože jde o klam (ustálenou falešnou víru, kterou nelze zdůvodnit), žádné zdůvodnění, ujištění, hádka nebo i důkaz názor pacienta nezmění. Na to myslete.

Sponzorováno

Máte s Capgrasovým syndromem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Dále si o tomto syndromu přečtěte + jiné zajímavé nemoci

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva