Británie vítá revoluci v oblasti konopí – vláda zde legalizovala konopí pro léčebné účely 4.67/5 (6)

Sponzorováno

Britská vláda zde legalizovala konopí pro léčebné účely

Britská vláda zde legalizovala konopí pro léčebné účely

Britská vláda přidala konopí do seznamu povolených léků dostupných pro pacienty.

Od 1. listopadu „pacientům může být odbornými lékaři předepsáno léčivé konopí,“ uvedla britská Národní zdravotnická služba (National Health Service) v nedávném prohlášení. Už delší dobu lobovaly různé kampaně a společnosti, aby místní vláda přehodnotila svůj předchozí postoj, který klasifikuje konopí jako látku třídy A, která je definována jako látka bez léčivých nebo terapeutických hodnot.

Názory veřejnosti a některých odborníků ve Velké Británii se posunuly dost kupředu po hodně probíraných případech, kdy epileptické děti „zneužívaly“ konopné léky. Veřejnost však plně sympatizovala s rodinami, které čelí zoufalým situacím, když se snaží najít léčbu. A konopí bylo jednou z možností. Proto ho také některé rodiny protiprávně používaly. Riskovali tak nebezpečí trestního stíhání.

Nyní lékařské konopí může předepisovat až 80 000 lékařů. I když je jeho použití omezeno na konkrétní zdravotní stav a vláda sále velmi bedlivě vše kontroluje. I tak je to krok dopředu.

Vláda v Británii udělala první krok k legalizaci konopí

Konopí poslední dobou prochází jakýmsi obrozením – země po celém světě dekriminalizují a legalizují tuto „drogu“. Od dnešního dne (tedy 1. listopadu) bude mít legitimní přítomnost i ve Velké Británii. Více než 80 000 specializovaných lékařů bude moci předepsat lékařské konopí pacientům, kteří prokáží „klinickou potřebu“.

Lék může být použit pro celou řadu léčebných postupů, ale změny jsou zatím docela omezené. Tato změna ve vládní politice ale může být prvním malým krokem Spojeného království směřujícím k legalizaci konopí – ačkoli neočekáváme, že k tomu dojde nějak brzy.

„Jedná se o jedno z těch rozhodnutí, kdy společnost hnula politikou,“ říká Steve Moore, seniorní poradce pro drogovou politiku. Průzkum zveřejněný na začátku tohoto týdne ukázal, že 59 procent britské veřejnosti podporuje legalizaci konopí, a to i v lékařském použití. Zástupci drogové politiky, stejně jako rostoucí konsensus od lékařské komunity, se již dlouho snažili o legalizaci léčebného konopí, ale vláda byla vytrvale proti – až do nedávné doby.

Klíčovým momentem byl případ Billyho Caldwella, 12 letého pacienta s epilepsií, jehož kanabinoidní produkty a léky, které mu pomáhaly, mu byly zabaveny v červnu tohoto roku. Například konopný olej byl účinný při zvládání Billyho záchvatů tak, že tradiční léky účinků oleje nedosahovaly. Nastal menší mediální poprask a legalizace zdravotnického konopí se stala problémem, kterou se vláda jednoduše nemohla ignorovat.

Sponzorováno

Ministr vnitra Sajid Javid oznámil koncem července změny týkající se konopí a jeho medicínského užívání (změny se týkají zákona o zneužívání drog z roku 2001). Konopí bylo předtím na seznamu, který označoval tuto bylinku jako „bez zdravotní hodnoty“. Dne 11. října Javid oznámil, že lékaři z celého Spojeného království budou moci předepsat lékařské konopí. Citoval obavy rodičů, jako je Charlotte Caldwellová, jako jeden z jeho důvodů pro změnu politiky.

Jakákoli nepatrná změna způsobu užívání, regulování nebo vnímání konopí je voda na mlýn advokátů a aktivistů pro liberalizaci drog. Válka proti drogám je trvalým rysem britské politiky. Nyní mnoho lidí doufá, že Javidův krok by mohl spustit širší posun v protidrogové politice.

V praxi jsou však změny relativně malé a vláda jasně uvedla, že jde o lékařskou záležitost, ne politickou.

„Vzhledem k pozadí velmi zaujaté a sociálně konzervativní vlády je legislativa sama o sobě vítězstvím,“ říká Henry Fisher, politický poradce společnosti Hanway Associates v oblasti drogové politiky.

V současné době mají lékaři NHS velmi málo pokynů, jak předepisovat konopí. Mnozí lékaři dokonce uvedli (dle magazínu Independent), že to ani dělat zatím nebudou, protože neexistuje žádná větší infrastruktura, která by je podporovala, „kdyby se něco pokazilo“.

Společnost Bedrocan Nederland, která vyrábí léčivý konopný léčivý přípravek pověřený nizozemskou vládou, se stane prvním prodejcem konopí ve Velké Británii.

Výzkumy budou mít zelenou

I vědci doufají, že tato legislativní změna vyčistí cestu k dalšímu klinickému výzkumu konopí. Dříve byly testy obtížné a obtěžující kvůli prohibitivní regulaci. „Výzkum byl v posledních desetiletích skutečně omezen,“ poznamenal jeden z vědců. „Naše znalosti konopí jsou velmi nedostatečné.“

Sponzorováno

Kanada legalizovala konopí pro léčebné účely v roce 2001. Ale v létě roku 2018 se stala Kanada první zemí G8, která legalizovala rekreační užívání drogy. Bude to takto podobně i v Británii? Uvidíme v budoucnu, první krok k tomu je udělán.

Co si dále o konopí přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva