Sponzorováno

Syndrom Marie Antoinetty (Canities subita) – skutečná nemoc nebo mýtus? 4.78/5 (9)

Posledních několik měsíců života Marie Antoinetty by bylo děsivých.

Zdroj foto: Autor: Jean-Étienne Liotard

Posledních několik měsíců života Marie Antoinetty bylo děsivých. V roce 1793 viděla, jak šla francouzská monarchie ke dnu, její manžel (král Ludvík XVI.) popraven a její syn jí byl odebrán, protože její země upadala do násilí a krveprolití. Nakonec byla s pouhým jednodenním oznámením odvedena z vězeňské cely a odsouzena k smrti gilotinou. O několik hodin později byla popravena sama před davem, který jásal nad její smrtí.

To zní jako dost na to, aby vám zbělely vlasy, že? A podle legendy se to přesně stalo.

Canities subita neboli „syndrom Marie Antoinetty“, jak byl nazván ve výzkumné práci z roku 2009, je asi stejně kontroverzní jako žena sama. Ověřené případy, kdy vlasy někomu náhle zbělají nebo zešediví, jsou mimořádně vzácné; někteří vědci tvrdí, že to není vůbec možné. „Ve vlasech nejsou žádné živé buňky,“ vysvětlil nám profesor dermatologie. „Psychosociální stres nemůže ovlivnit vlasové vlákno, které se již vytvořilo, může ovlivnit pouze vlákna při jejich formování.“

Ve skutečnosti je to z lékařského hlediska nemožné; neexistuje žádný mechanismus, kterým by vlasy mohly organicky zbělat, ať už náhle nebo přes noc. I kdyby kvůli nemoci, zranění nebo náhlému šoku mohly vlasy zbělat, trvalo by týdny, než by se účinek projevil viditelné, protože by byl ovlivněn pouze kořen.

Syndrom Marie Antoinetty – co je to za syndrom?

Syndrom Marie Antoinetty označuje situaci, kdy někomu náhle zbělají vlasy. Název tohoto stavu pochází z folklóru o francouzské královně Marii Antoinettě, jejíž vlasy údajně náhle zbělely před popravou v roce 1793. Je také důležité poznamenat, že bez ohledu na to, zda jsou příběhy pravdivé, bylo Marii Antoinettě v době její smrti pouhých 38 let.

Šedivění vlasů je s věkem přirozené. Jak stárnete, můžete začít ztrácet melaninové pigmenty, které jsou zodpovědné za barvu vlasů. Tento stav ale nesouvisí s věkem. Souvisí to s formou nemoci alopecia areata – typem náhlého vypadávání vlasů.

I když je možné, že vaše vlasy zbělají během relativně krátké doby, pravděpodobně se to nestane během několika minut, jak naznačují údajné historické zprávy. Zjistěte více o výzkumu a příčinách syndromu Marie Antoinetty a o tom, zda potřebujete navštívit svého lékaře.

Co o syndromu Marie Antoinetty říká výzkum?

Výzkum nepodporuje teorii náhlého zbělení vlasů (ve velmi krátkém čase). Příběhy o takových incidentech z historie však stále přibývají. Kromě nechvalně známé Marie Antoinetty prý náhlé změny barvy vlasů zažily i další slavné postavy historie. Jedním z pozoruhodných příkladů je Thomas More, který údajně zažil náhlé zbělení vlasů před popravou v roce 1535.

Zpráva zveřejněná v magazínu Archives of Dermatology také uvádí svědecké výpovědi o obětech bombardování z druhé světové války, kteří zažili náhlé zbělení vlasů. Náhlé změny barvy vlasů byly navíc zaznamenány v další literatuře a sci-fi, obvykle s psychologickým podtextem.

Přesto, jak píše Dr. Murray Feingold v MetroWest Daily News, žádný dosavadní výzkum nenaznačuje, že můžete ztratit barvu vlasů přes noc. Jeden článek publikovaný v Journal of the Royal Society of Medicine skutečně tvrdí, že historické zprávy o náhlých bílých vlasech byly pravděpodobně spojeny s alopecia areata nebo s vymýváním dočasné barvy z vlasů.

Příčiny podobných jevů

Často se předpokládá, že případy takzvaného syndromu Marie Antoinetty jsou způsobeny autoimunitní poruchou. Takové poruchy mění způsob, jakým vaše tělo reaguje na zdravé buňky v těle a neúmyslně je napadá. V případě symptomů podobných syndromu Marie Antoinetty by vaše tělo zastavilo normální pigmentaci vlasů. Výsledkem by bylo, že ačkoli vaše vlasy budou nadále růst, budou šedé nebo bílé.

Existují další možné příčiny předčasného šedivění nebo bělení vlasů, které mohou být zaměněny za tento syndrom. Zvažte následující nemoci a zdravotní problémy:

Sponzorováno

Alopecia areata

To je jedna z nejpozoruhodnějších příčin vzorové plešatosti. Předpokládá se, že příznaky alopecia areata jsou způsobeny základním zánětem. To způsobí, že vlasové folikuly zastaví růst nových vlasů. Na druhé straně mohou vypadávat i stávající vlasy. Pokud již máte nějaké šedé nebo bílé chloupky, plešatá místa z tohoto stavu mohou takové ztráty pigmentu více zviditelnit. To může také vytvořit dojem, že máte novou ztrátu pigmentu, i když ve skutečnosti je nyní jen výraznější. Díky léčbě může růst nových vlasů pomoci zamaskovat šedivé vlasy, ale nemusí to nutně zabránit postupnému šedivění vlasů.

Geny

Pokud máte v rodinné anamnéze předčasně šedivějící vlasy, je pravděpodobné, že byste mohli být také tímto problémem ohroženi. Existuje také gen zvaný IRF4, který by mohl hrát roli. Genetická predispozice k šedivění vlasů může zvrátit změny barvy vlasů.

Hormonální změny

Patří mezi ně onemocnění štítné žlázy, menopauza a pokles hladiny testosteronu. Váš lékař vám může předepsat léky, které vám pomohou vyrovnat hladinu hormonů a možná zastaví další předčasné šedivění.

Přirozeně tmavší vlasy

K šedivění mají sklony jak lidé přirozeně tmavé, tak světlé barvy vlasů. Pokud však máte tmavé vlasy, jakákoli forma bělení vlasů vypadá nápadněji. Takové případy nejsou reverzibilní, ale lze je vyřešit pomocí barvení vlasů. Zbělení ale může trvat více než deset let, takže nejde o náhlou událost.

Nutriční nedostatky

Na vině je zejména nedostatek vitamínu B-12. Můžete pomoci zvrátit šedivění související s výživou tím, že budete mít dostatek živin, které vám chybí. Krevní test může pomoci potvrdit takové nedostatky.

Vitiligo

Vitiligo je autoimunitní onemocnění způsobuje ztráty pigmentu ve vaší kůži, kde můžete mít znatelné bílé skvrny. Takové účinky se mohou rozšířit na váš vlasový pigment, takže vaše vlasy také zešediví. Vitiligo je obtížné léčit, zejména u dětí. Mezi možnosti léčby patří kortikosteroidy, chirurgie a světelná terapie. Jakmile ošetření zastaví proces depigmentace, můžete si časem všimnout méně šedých vlasů.

Může syndrom Marie Antoinetty nebo takové zbělení vlasů způsobit stres?

Syndrom Marie Antoinetty byl historicky zobrazován tak, že byl způsoben náhlým stresem. V případech Marie Antoinetty a Thomase More se jejich barva vlasů ve vězení během jejich posledních dnů výrazně změnila.

Základní příčina bílých vlasů je však mnohem složitější než jediná událost. Ve skutečnosti změny barvy vlasů pravděpodobně souvisí s jinou základní příčinou.

Stres sám o sobě nezpůsobuje náhlé bělení vlasů. Ale ano, v průběhu času však může chronický stres vést k předčasným šedým vlasům. Můžete také zaznamenat vypadávání vlasů v důsledku silného stresu.

A pár slov na závěr

Příběhy lidí, kteří přes noc přišli k plné hlavu bílých vlasů, fascinují lékařskou vědu, historiky i širokou veřejnost po celá staletí. Zatímco případy, jako ostře bílé vlasy Marie Antoinetty při její popravě jsou považovány za mýty (nebo alespoň nejlépe vysvětlitelné nedostatečnou kosmetickou údržbou), vyskytly se případy neobvyklých změn barvy vlasů, které bylo obtížné vysvětlit. Většina dospělých bude mít v době, kdy dosáhnou středního věku, nějaké bílé vlasy. Faktory, jako je genetika, etnická příslušnost a dokonce i životní styl, mohou ovlivnit, jak starý je člověk, když začne šedivět, a také to, kolik šedivých vlasů bude mít na hlavě, když stárne.

Sponzorováno

Zatímco změny barvy, tloušťky a množství vlasů jsou obvykle normální součástí procesu stárnutí, v některých případech mohou být tyto změny příznakem základního zdravotního stavu. Mnoho případů domnělého syndromu Marie Antoinetty mohlo být skutečně způsobeno problémy jako alopecia areata nebo vitiligo. Neexistuje žádný specifický test, který by diagnostikoval neobvyklý nebo neočekávaný vzhled bílých vlasů, ani neexistuje žádná specifická léčba. Existuje však široká škála kosmetických produktů, které lze použít k barvení vlasů, stejně jako k léčbě stavů, které mohou vlasy ovlivnit.

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva