Nervozita, deprese, úzkost a podrážděnost po mozkové mrtvici – jak zlepšit tyto negativní emoce? 4.82/5 (17)

Sponzorováno

Věděli jste, že pokud jste prodělali cévní mozkovou příhodu, máte až 50% šanci na rozvoj deprese či jiných podobných problémů?

Věděli jste, že pokud jste prodělali cévní mozkovou příhodu, máte až 50% šanci na rozvoj deprese či jiných podobných problémů?

Po mozkové mrtvici pravděpodobně pacient pozná určité fyzické změny v tom smyslu, jak se pohybuje, mluví nebo jak vidí. Změny jsou směrem k horšímu – u někoho více, u někoho méně. Člověk po mozkové mrtvici ale může také cítit změny ve svých emocích (nebo tyto změny vidí jeho nejbližší). Deprese a úzkost jsou po mrtvici docela běžné, ale stejně tak i hněv, frustrace, nervozita, podrážděnost či nedostatek motivace.

Proč ke změně v emocím po mrtvici dochází?

Změny v emočním chování po mrtvici u lidí mají praktiky 2 příčiny:

  1. Někdy ke změnám v emocích dojde, protože mrtvice způsobila fyzické změny v mozku.
  2. Některé emoce však může člověk cítit také kvůli tomu, jak mrtvice ovlivnila jeho život nebo jeho schopnosti. Je prostě naštvaný a frustrovaný, že toho už nezvládne tolik, co předtím. Nebo že nezvládne některé obyčejné věci, které předtím zvládal. Ke změně dochází prakticky ze dne na den, takže určitý pocit bezmoci, naštvání a frustrace musíme chápat.

Bez ohledu na to, jak se pacient po mozkové mrtvici cítí, je důležité tyto psychické problémy řešit – je to stejně důležité, jako řešit fyzické problémy. Když emoční problémy přetrvávají, mohou negativně ovlivnit to, jak rychle se bude pacient fyzicky i psychicky zlepšovat. Člověk po mrtvici by měl vše sdělit svému lékaři, jak se cítí, když se zotavuje. Lékař v tomto směru jistě pacientovi poradí – obecně s tím má zkušenosti a bude mít mnoho návrhů, které člověku mohou pomoci.

Také regulace hormonů v těle se může po mrtvici změnit, což vede ke zvýšení hladiny hormonu kortizolu v těle. Zvýšená hladina kortizolu může způsobit, že se budete cítit hůř – malátní a unavení, způsobit přírůstek hmotnosti, ovlivnit krevní tlak a vést k emoční labilitě.

Deprese po mrtvici

Mnoho lidí má někdy po cévní mozkové příhodě depresi, obvykle v prvním roce. Mohou se cítit smutně, jakoby prázdně, podrážděně, bezmocně nebo beznadějně. Mohou mít problémy se spaním – buď spí příliš mnoho nebo příliš málo. I jejich chuť k jídlu se může změnit. Obecně mohou ztratit zájem o věci, které je kdysi bavily, a mohou trávit méně času s lidmi, na kterých jim záleží. Dále se mohou cítit unavení nebo mít bolesti hlavy nebo bolesti, které se ani léčbou moc nelepší. Členové rodiny a přátelé si často nejdříve všimnou těchto projevů u pacienta po CMP.

Úzkost

Úzkost se dá definovat jako silný pocit strachu nebo obav. Úzkost vám může způsobit paniku, podrážděnost nebo neklid. Pacient po mozkové mrtvici se může také více potit, mít rychlý srdeční rytmus, bolesti hlavy, nevolnost, mít třes a zadýchávat se.

Je běžné, že lidé po cévní mozkové příhodě trpí úzkostí a depresí současně.

Nekontrolované emoce

Po cévní mozkové příhodě může mít člověk ve svých emocích náhlé nepředvídatelné změny. Tomu se říká pseudobulbární efekt (syndrom) (označovaný také jako emoční labilita).

S tímto efektem může pacient mít výbuchy emocí, které neodpovídají situaci, ve které se nacházíte. Pacient se třeba může smát něčemu smutnému nebo plakat u něčeho zábavného. Tyto změny jsou celkem běžné pro lidi po mozkové mrtvici, ale je těžké s nimi žít. Můžete mít pocit, že jste ztratili kontrolu nad vazbou mezi svými pocity a tím, jak je projevujete.

Někdy si lidé pletou tento syndrom s depresí, ale je to samostatný problém, i když mohou mít obojí současně.

Další emoční změny po mozkové mrtvici

Apatie. Pacient možná nebude mít vůbec žádné emoce a nebude mít motivaci něco dělat.

Hněv. Může mluvit a chovat se rozzlobeně nebo se od okolí emočně vzdálit a nesdílí, jak se cítí. Někteří lidé budou po mrtvici hodně agresivní.

Impulzivní chování. Poškození části mozku, která řídí chování, může způsobit, že pacient bude dělat riskantní věci nebo budete jednat bez přemýšlení.

Podle epidemiologických studií se u téměř 30%-50% pacientů s cévní mozkovou příhodou rozvine deprese, a to buď v časných, nebo v pozdních fázích po cévní mozkové příhodě.

Jak uzdravit a zlepšit své emoce po mrtvici? Máme pro vás několik tipů

Stejně jako při léčbě fyzických následků cévní mozkové příhody, můžete také získat pomoc při jakýchkoli emočních změnách, které pocítíte.

Pamatujte také, že tyto změny nemusí trvat věčně, zvláště pokud podstoupíte tu správnou léčbu.

Sledujte sami sebe a posuďte svůj aktuální stav

Posuďte sami, jak se aktuálně cítíte. Věnujte pozornost své náladě. Pokud se cítíte na dně, staňte se být iniciativními ve snaze zlepšit si náladu – promluvte si s přítelem nebo se účastněte činnosti, která vám přináší radost. Pokud se cítíte dobře, sdílejte tuto dobrou náladu s ostatními lidmi kolem nebo si ji zapište pro vizuální připomenutí šťastného dne.

Najděte si podpůrnou skupinu ve vašem okolí

Když budete mluvit s ostatními, kteří měli mozkovou mrtvici, ať už osobně nebo online, budete vědět, že v tom nejste sami. Možná budete moci získat rady a tipy pro řešení problémů, kterým čelíte. Výzkum ukazuje, že sociální souvislosti mohou pomoci při depresi a úzkosti po cévní mozkové příhodě. Pohledejte tedy v okolí skupiny lidí, kteří mají stejný problém. Třeba nějaká facebooková skupina a podobně.

Sponzorováno

Léky

Lékař může předepsat antidepresiva k léčbě deprese. Jiné léky mohou pomoci s pseudobulbárním efektem a úzkostí. Ale léky nechte jako poslední variantu.

Skutečné přínosy léčby antidepresivy v depresi po mrtvici navíc nebyly zcela objasněny. Ve skutečnosti je kontrolovaných studií o účinnosti antidepresiv při depresi po mrtvici relativně málo. Dostupné údaje dnes naznačují, že antidepresiva mohou být obecně účinné při zlepšování nálady, ale pokyny pro optimální léčbu a její délku stále chybí.

Terapie a poradenství

I mluvení s terapeutem, psychologem nebo poradcem vám může pomoci naučit se dobré způsoby, jak zvládnout emoce, které cítíte. Možná si myslíte že se vás to netýká, že jste v pohodě, ale opravdu si připusťte, že máte problém a odborníka vyhledejte.

Snažte se zůstat aktivní – cvičte

Cvičení je rozhodně skvělý způsob, jak si zlepšit náladu. Pokud máte potíže s chůzí po mrtvici, může vám pomoci hůl nebo chodítko. Zkuste cvičení, plavání nebo jógu a podobná cvičení, která jsou pro vás bezpečná.

Správně jezte

Budete se cítit lépe, pokud budete dodržovat správnou výživu. Vyberte si potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, kyseliny listové a vitaminu B.

Jezte dobře a omezte alkohol. Pravidelné cvičení je obzvláště užitečné.

Informujte okolí, není co schovávat ani se za co stydět

Vysvětlete lidem ve svém okolí, že máte tento problém a že své reakce nemůžete vždy ovládat. Tak ať jsou k vám shovívaví. Nebojte, pochopí to. Když ucítíte záchvat pláče nebo smíchu, zkuste myslet na něco jiného. Můžete se například zaměřit na počítání objektů v místnosti.

Odpočívejte, je to důležité

Pokud se cítíte unavení, odpočívejte. Promasírujte napnuté svaly, jako jsou svaly na čele, čelisti, krku a ramenou. Zpomalte dech, dokud neodezní nutkání smát se nebo plakat.

Kognitivní behaviorální terapie

Zkuste také kognitivní behaviorální terapii. Pomůže vám identifikovat a změnit neužitečné myšlenkové vzorce a vytvořit pozitivnější přístup k řešení problémů. Je to jedna z nejúčinnějších způsobů léčby deprese po cévní mozkové příhodě.

Všímavost – kognitivní terapie založená na všímavosti

Všímavost je ústřední schopností mysli, a pokud ji rozvíjíme, začíná fungovat jako velmi efektivní kompas, který dokáže jak orientovat, tak balancovat naši vnitřní psychickou domácnost. Cíl terapie vždy určuje klient a psychoterapeut mu pomáhá k němu dojít.

Kognitivní terapie založená na všímavosti pomáhá těm, kteří trpí opakovanými záchvaty deprese a chronickým pocitem neštěstí. Kombinuje myšlenky kognitivní terapie s meditativními praktikami a postoji založenými na kultivaci všímavosti. Cílem je seznámit se s duševními stavy, které často charakterizují poruchy nálady, a naučit se rozvíjet nový vztah k nim.

Deprese po mrtvici je často nedostatečně diagnostikována a nedostatečně léčena.

A přidejme pár slov na závěr

Ačkoli deprese může ovlivnit funkční zotavení a kvalitu života po mrtvici, je tento stav často ignorován. Ve skutečnosti je diagnostikována pouze menšina pacientů a ještě méně je léčeno v běžné klinické praxi.

Nový výzkum ukazuje, že výběr nejlepší možnosti léčby deprese po mrtvici zůstává spíše uměním než vědou, přičemž existuje jen málo důkazů, které by upřednostňovaly jeden terapeutický přístup před druhým.

Zásadní při léčbě emočních problémů po mozkové mrtvici je sociální podpora a porozumění. Několik studií ukazuje, že deprese jde velmi často ruku v ruce s nižší úrovní podpory. Pacient by měl umět požádat o pomoc svou rodinu, přátele, podpůrné skupiny nebo kombinaci zdrojů – opravdu to velmi pomáhá, pokud je pacient aktivní a umí požádat o pomoc. Každý, kdo se podílí na zotavení pacienta, si musí být vědom deprese po mrtvici – a měl by být připraven na ni reagovat. Správný druh léčby a podpory může pomoci zmírnit bolest a posunout přeživší po cestě k uzdravení.

A také zůstaňte v kontaktu se svým lékařem. Poruchy nálady se mohou objevit kdykoli po mrtvici. Pokud se cítíte na dně, měli byste informovat svého lékaře.

A co vy? Máte zkušenosti s řešením emočních problémů po mozkové mrtvici? Budeme rádi za komentáře pod článkem. Pomůžete tím našim čtenářům.

A co si ještě přečíst o mozkové mrtvici?

VIDEO: Skvělý dokument o cévní mozkové příhodě (mrtvici)

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva