Sponzorováno

Japonská léčba vodou (vodoléčba) – jaké má účinky a kdy pomáhá? 4.78/5 (9)

Japonská léčba vodou (vodoléčba) - jaké má účinky a kdy pomáhá?Japonská léčba vodou zahrnuje pití několika sklenic vody o pokojové teplotě a to každé ráno, hned, když se probudíte. Mnoho odborníků tvrdí, že tato praxe dokáže léčit řadu zdravotních problémů, od zácpy a vysokého krevního tlaku až po cukrovku 2. typu a rakovinu. Mnoho z těchto tvrzení však bylo zveličeno nebo není podporováno konvenční vědou.

Tento článek shrnuje výhody, rizika a účinnost japonské léčby vodou.

Co je japonská léčba vodou?

Japonská vodní terapie, jak se této léčbě také říká, má údajně své jméno, protože se široce používá v japonské medicíně a je mezi japonci velmi oblíbená.

Jedná se tedy o pití vody pokojové teploty, nebo pití teplé vody, na lačný žaludek, hned po probuzení – to aby se vyčistil trávicí systém a zlepšilo zdraví střev, které – podle zastánců této metody – může léčit různé zdravotní problémy.

Kromě toho zastánci japonské vodní terapie tvrdí, že studená voda je škodlivá, protože může způsobit ztuhnutí tuků a olejů v potravě ve vašem zažívacím traktu, čímž se zpomaluje trávení a způsobují se jistá onemocnění.

Terapie se skládá ze 2 následujících kroků, které by se měly opakovat denně:

  1. Pijte čtyři až pět 3/4-šálků (to je asi 160 ml) vody o pokojové teplotě na lačný žaludek po probuzení a před čištěním zubů a počkejte dalších 45 minut s nějakým jídlem.
  2. Každé jídlo jezte jen 15 minut a počkejte alespoň 2 hodiny, než budete jíst nebo pít cokoli jiného.

Podle odborníků musí být japonská vodní terapie prováděna po různě dlouho dobu, v závislosti na tom, jaký stav chcete léčit. Zde je pár příkladů:

  • Zácpa: 10 dní
  • Vysoký krevní tlak: 30 dní
  • Diabetes typu 2: 30 dní
  • Rakovina: 180 dní

Pití více vody může pomoci se zácpou a krevním tlakem, ale neexistuje důkaz, že by japonská vodní terapie mohla léčit cukrovku 2. typu nebo rakovinu. Někteří zastánci ale přísahají, že jim pití vody (a další změny životního stylu) pomohlo. Pití více vody však může přinést i další zdravotní výhody. Pojďme se na ně v krátkosti podívat.

Potenciální přínosy japonské léčby vodou

Přestože japonská vodní terapie asi není účinnou léčbou mnoha stavů, o nichž se tvrdí, že se touto metodou zlepšují (třeba rakovina), pití více vody může mít stále hodně zdravotních přínosů.

Zvýšený příjem vody = lepší hydratace těla

Použití japonské léčby vodou zahrnuje pití několika sklenic vody denně, což znamená, že budete dobře hydratovaní.

Dobrá hydratace má řadu výhod, včetně optimální funkce mozku, super hladin energie a regulace tělesné teploty a krevního tlaku. Pití více vody navíc může zabránit zácpě, bolesti hlavy a ledvinovým kamenům (zdroj zde).

Většina lidí pije tekutiny jen pro to, aby uspokojili svoji žízeň. Pokud jste však velmi aktivní, pracujete venku nebo žijete v horkém klimatu, měli byste určitě pít více.

Nižší příjem kalorií

Japonská léčba vodou vám může pomoci zhubnout. Jak? Jednoduše omezením přijatých kalorií.

Zaprvé, pokud nahradíte nápoje slazené cukrem, jako je ovocná šťáva nebo kolové nápoje, vodou, váš příjem kalorií se automaticky drasticky sníží – potenciálně o několik stovek kalorií denně.

Sponzorováno

Kromě toho může být příjem kalorií omezen i tím, že se budete držet doporučení, kdy se jídlo konzumuje pouhých 15 minut a poté nebudete moci jíst znovu 2 hodiny. Ale jezte pomalu, na to nezapomeňte.

A konečně, pití většího množství vody vám může pomoci cítit se plnější a sytější – budete jíst méně kalorií z jídla.

Vedlejší účinky a bezpečnostní opatření

Japonská léčba vodou je spojena s možnými vedlejšími účinky. Pokud pijete nadměrné množství vody v krátké době, může dojít k intoxikaci nebo nadměrné hydrataci. Je to spojeno s hyponatrémií – neboli nízkými hladinami soli v krvi kvůli zředění soli nadměrným množstvím tekutin.

Je to vážný stav, který může mít za následek smrt, ale u zdravých lidí, jejichž ledviny se rychle zbaví přebytečné tekutiny, je velmi vzácný. Mezi lidi se zvýšeným rizikem hyponatrémie patří lidé s problémy s ledvinami, vytrvalostní atleti a lidé, kteří zneužívají stimulační drogy.

Abyste byli v bezpečí, nepijte více než asi 4 šálky (1 litr) tekutiny za hodinu, protože se jedná o maximální množství, které mohou ledviny zdravého člověka zvládnout najednou.

Další nevýhodou japonské vodní terapie je to, že může být příliš omezující vzhledem ke svým pokynům ohledně načasování jídla.

Pokud se snažíte zhubnout, může nadměrné omezení kalorií po ukončení terapie vést k nárůstu hmotnosti. Takže pozor i na jojo efekt.

Kromě toho existuje riziko, že se v rámci vyhrazených 15 minutových oken k jídlu se příliš přejídáte nebo budete jíst rychle, zvláště pokud se v době, kdy budete moci jíst, budete cítit hladovější než obvykle. To může způsobit zažívací potíže nebo vést k přibírání na váze. Takže vždy jezte pomalu.

Funguje tato metoda?

Japonská léčba vodou je nabízena jako lék na různé problémy – od zácpy po rakovinu, ale neexistují žádné důkazy, které by ji podpořily.

Terapie údajně čistí vaše střevo a pomáhá regulovat zdraví střev, ale žádný existující výzkum to nepotvrzuje. Příjem vody má mnohem menší vliv na rovnováhu střevních bakterií než jiné faktory, jako je třeba vaše strava.

Určitě pozor na ledovou vodu. Studená voda snižuje vaši gastrointestinální teplotu a může u některých lidí mírně zvyšovat krevní tlak, ale nezpůsobí tuhnutí tuků v trávicím traktu.

Než začnete používat japonskou vodní terapii k léčbě stavu nebo nemoci, měli byste o tom diskutovat se svým lékařem. Obecně může zlepšit vaši zácpu, budete mít pěknější pleť a možná mírně zhubnete. Na rakovinu asi moc vliv nemá.

Sponzorováno

Je také důležité si uvědomit, že japonská vodní terapie by neměla být používána jako náhrada za lékařskou péči od lékaře.

Co si ještě o vodě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva