Sponzorováno

Pravidelný sex může oddálit nástup menopauzy, tvrdí vědci 4.33/5 (15)

I v menopauze si udělejte čas na intimnosti

I v menopauze si udělejte čas na intimnosti

Podle zajímavé nové studie může mít váš sexuální život vliv na nástup menopauzy.

Sex během menopauzy

Vědci z University College London analyzovali údaje od 2 936 žen získaných z dlouhodobé studie provedené v USA a zjistili, že ženy, které tvrdí, že mají sex alespoň 1x týdně, mají o 28% menší pravděpodobnost na dřívější nástup menopauzy, než ženy, které měly sex méně než jednou měsíčně.

„Všimli jsme si, že ve stávající literatuře o menopauze se často uvádí, že u vdaných žen se vyskytují příznaky menopauzy později, co se nám zdálo divné. Velmi málo odborníků se pokusilo vysvětlit toto spojení, a mě napadlo, že možná je to jev v reakci na sexuální frekvenci, a proto jsme se rozhodli to otestovat,“ řekla Megan Arnot, vedoucí autorka studie z University College London.

Spoluautorka studie Ruth Mace, profesorka evoluční antropologie na University College London, poukazuje na to, že jde o spojení, nikoli o důkaz, že sex po čtyřicítce či padesátce zvrátí nástup menopauzy.

„Kontrolovali jsme celou řadu proměnných, včetně hladin hormonu estrogenu, kouření a BMI, a toto spojení zde zůstává, ale to neznamená, že aktivní sexuální život nutně zpožďuje menopauzu,“ vysvětluje vědkyně.

Z lékařského hlediska je definicí menopauzy situace, kdy menstruace ustane na 12 po sobě jdoucích měsíců a nelze identifikovat žádnou jinou biologickou nebo fyziologickou příčinu. Průměrný věk, ve které, se tak děje u žen, je 52 let.

Nástup menopauzy ovlivňuje více než jen genetika. „Jen proto, že menapauza nastoupila u vaší matky v určitém věku, nemusí to nutně znamenat, že to bude tak u vás. Stále se snažíme pochopit menopauzu a myslím si, že je možné všechno,“ vyjádřil se jeden z výzkumníků.

Mít pravidelný sex během perimenopauzálního a menopauzálního období může podle lékařky také pomoci zmírnit bolestivý sex, protože pomáhá udržovat pohlavní orgány ženy „otevřené“.

Příznaky nástupu menopauzy

Menopauza, klimakterium, nebo lidově řečeno přechod, představuje zásah do celé fyziologie organismu ženy. Obvykle se dostaví, když žena dosáhne věku kolem padesátky.

Přesný věk se však stanovit nedá. Zatímco některé ženy projdou tímto obdobím bez jakýchkoli problémů, u jiných se může nakupit celá řada příznaků, od fyzických až po psychické.

Typické fyzické příznaky menopauzy jsou tyto:

 • ztráta menstruace nebo její nepravidelnost
 • návaly horka a vaginální suchost
 • problémy se spánkem
 • přibývající vrásky
 • řídnutí vlasů
 • změna postavy, přibírání na váze

Typické psychické příznaky menopauzy jsou tyto:

Sponzorováno

 • úzkost, náladovost, podrážděnost
 • ztráta libida, časté změny nálad
 • plačtivost, depresivní nálady

Dámy, starejte se o své tělo a nezavírejte oči před začínajícími příznaky menopauzy. I v tomto věku, nebo spíše právě v tomto věku, se vyskytují gynekologická onemocnění, proto nepodceňujte preventivní gynekologické prohlídky.

Gynekolog vám také může pomoci i se zvládnutím obtíže způsobené menopauzou.

A co tedy ta studie?

Tato studie vyvolává zajímavou možnost, že sexuální aktivita stimuluje produkci estrogenu, ale může to být také proto, že sexuální touha nebo frekvence sexu a věk v menopauze jsou určovány nějakým jiným hormonálním nebo biologickým faktorem, který nebyl ve studii měřen. V tomto případě by spojení nebylo kauzální.

Výzkumníci zkoumali, zda život s mužským partnerem hrál roli, ale nenašli žádnou souvislost, což naznačuje, že expozice mužským feromonům tato zjištění nevysvětluje.

Menopauza je samozřejmě pro ženy nevyhnutelná a neexistuje žádná behaviorální intervence, která by zabránila zastavení reprodukce. Nicméně tyto výsledky jsou prvním náznakem, že načasování menopauzy může být adaptivní v reakci na pravděpodobnost otěhotnění.

Spojitost mezi nízkou hladinou estrogenu a nedostatkem zájmu o fyzickou intimitu je již vlastně dlouho prokázaná – z velké části je to kvůli nepříjemným symptomům, které přináší propad hladiny hormonu.

Nejčastějšími příznaky nedostatku estrogenu v době menopauzy jsou návaly horka a noční pocení, které způsobují nespavost a únavu spolu s bolestmi hlavy. Vaginální suchost a bolestivý styk je však dalším vysoce charakteristickým příznakem nedostatku hormonů.

Ale pozor. Nízké libido a další symptomy menopauzy jsou velmi dobře léčitelné u většiny žen tím, že ženy dostanou správnou dávku hormonální substituční terapie.

Hormonální substituční terapie je vynikající volbou léčby. Mnoho z těchto příznaků lze léčit estrogeny, někdy s přidáním malé dávky testosteronu. Je životně důležité sladit typ hormonální léčby a dávkování, aby vyhovovaly individuálním potřebám.

Sponzorováno

Máte s menopauzou svoje zkušenosti? Napište mi je do komentářů, budu ráda.

A dále si u nás o menopauze přečtěte

Studie a zdroje článku

 • Menopause and Sexuality Autoři: Kimberley Thornton, MD, Judi Chervenak, MD
 • Zdroj obrázku: atdigit / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva