Sponzorováno

Darování krve: Jak ohrožuje silné kafaře? 4.89/5 (9)

Darování krve: Jak ohrožuje silné Každé dvě sekundy potřebuje jen v Evropě někdo transfuzi krve. Darování jednoho půl litru krve může zachránit až tři životy. Potenciální dárci se často vyhýbají této ušlechtilé aktivitě z důvodu špatné zkušenosti v minulosti, ze strachu z jehel nebo odrazujících mediálních případů kontaminace krve. Pokud se rozhodnete darovat krev, pro zdravotní personál už jste hrdina, i když její odebrání budete všelijak (bolestivě) prožívat.

Co jíst a pít?

Pokud jste pravidelným dárcem, doporučuje se kontrolovat stravu bohatou na železo. Koneckonců, anémie je jedním z kritérií pro vyloučení dárcovství krve. Na železo bohaté potraviny jsou špenát, červené maso, ryby a fazole.

Před darováním krve byste měli jíst plnohodnotnou stravu a vyhnout se jídlům s vysokým obsahem tuku, jako jsou hamburgery, zmrzlina zda plnotučné mléčné výrobky. Před samotným darováním krve musíte projít testy na zjištění případné infekce. A právě mastné a tučné potraviny mohou interferovat s těmito testy.

Vždy je třeba vypít alespoň dva dcl vody. Konzumace vody vám pomůže vyhnout se mdlobám. Před odběrem nepijte alkohol nejméně 48 hodin. Po darování krve byste měli přijmout více tekutin než je normální, abyste doplnili to, co jste ztratili krví.

Co s sebou na darování krve?

Přicházejte do transfuzní stanice v oblečení, které se může snadno z vašich rukou svléknout nebo ohrnout nahoru. Nezapomeňte si identifikační kartu, občanský nebo řidičský průkaz. Samotný proces dárcovství krve trvá asi hodinu. Pokud se nebudete chtít zapojovat do zvukové kulisy stanice, přineste si něco na zábavu, jako knihy nebo MP3 přehrávač.

Sponzorováno

Co dělat po darování?

Když jste už v krevní bance nechali svou vzácnou tekutinu, dostanete lehké občerstvení, nejčastěji džus a sušenky. Pomáhá to doplnit tekutiny, které jste za tu hodinu ztratili. Do čtyř hodin snězte nějaké plnohodnotné jídlo. Rozhodně se nijak fyzicky nenamáhejte. Určitě nechoďte v ten den do posilovny.

Pokud máte pocit na omdlení, lehněte si s nohama vyvýšenýma nad srdce. Pokud špatný pocit neprojde nebo se necítíte dobře, volejte urgentní pomoc. Trvá zhruba osm týdnů, dokud tělo nahradí železo ztraceny při dárcovství krve. Po přibližně dvou měsících můžete jít darovat krev znovu.

Účinky kávy na vaši krev

Úspěšné darování krve znamená, že budete dostatečně hydratováni. Krev se z velké části skládá z vody. I malé darování krve snižuje krevní objem o 8 až 10 procent. Pití hodně vody, mléka a džusu vám může pomoci nahradit ztracené tekutiny. Kofeinovým nápojům je ale třeba se vyhnout. Kofein se chová jako mírné diuretikum, které může způsobit zvýšené ztráty tekutin a přispět k rychlejšímu nástupu dehydratace. Měl by být konzumován v omezeném množství nebo se mu třeba úplně vyhnout.

Mezi příznaky mírné dehydratace patří únava, sucho v ústech a snížená frekvence močení.

Sponzorováno

A co vy? Darujete krev? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva