Sponzorováno

Senioři, kávy se bát nemusíte 4.8/5 (10)

Senioři, kávy se bát nemusíteKonzumace kávy zlepšuje seniorům paměť a snižuje riziko mozkové mrtvice. Důchodci proto nemusí mít obavy z konzumace kávy. Naopak, pravidelné pití kávy má pozitivní vliv na lidské zdraví a to zejména při prevenci některých chorob typických pro lidi ve vyšším věku.

Káva navíc obsahuje více než 200 zdraví prospěšných látek s antioxidační aktivitou.

Káva? Projevy jsou individuální

Vědci a lékaři upozorňují, že se účinky konzumace kávy projevují u každého člověka individuálně. Při posuzování prospěšnosti kávy proto třeba brát v úvahu řadu faktorů, jako je například zdravotní stav konzumenta, množství denně vypitých šálků nebo druh kávy, z níž se nápoj připravuje. Peter Minárik, odborný garant Institutu kávy, jako zdraví prospěšné množství označuje dvě až čtyři šálky kávy za den, tedy příjem kofeinu do 300 miligramů. Máme namysli kvalitní kávu.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu


Nejnovější mezinárodní studie, která prezentuje výsledky dlouholetého výzkumu z let 1996 až 2010, potvrzuje pozitivní vliv konzumace kávy na prevenci cévních mozkových příhod.

Autoři studie na vzorku téměř 500 tisíc dobrovolníků zjistili, že u pravidelných konzumentů kávy je v průměru o 15 procent nižší riziko vzniku mozkové příhody než u těch, kteří kávu nepijí. V případě dobrovolníků, kteří konzumovali tři až čtyři šálky kávy denně, se toto riziko snížilo až o 17 procent.

Sponzorováno

Kvalitní káva i na paměť

Ve vyšším věku je ohrožena nejen lidská paměť, ale i další myšlenkové procesy. Ty umožňují lidem rozpoznávat, pamatovat si, učit se a přizpůsobovat se neustále se měnícím podmínkám prostředí. Jde například o paměť, pozornost, koncentraci, rychlost myšlení, porozumění informacím a řečové funkce. Nejnovější studie doktorky Lenore Arab, realizovaná na vzorku čtyři tisíce účastníků starších 65 let, ukázala, že u žen klesají tyto mozkové funkce méně, pokud pijí kávu nebo čaj.

Počet lidí trpících různými formami stařecké demence nebo Alzheimerovou chorobou neustále roste a v následujících dvaceti letech se má zdvojnásobit. Podle britských vědců z King ‚s College dosáhne počet lidí trpících Alzheimerem příští rok celosvětově 35 milionů, v roce 2030 již 65,7 milionu a po roce 2050 až 115,4 milionu.

Experti z Floridy potvrdili dřívější pozorování, že u pravidelných konzumentů kávy se tato vážná degenerativní nemoc vyskytuje méně často než u lidí, kteří kávu nepijí. V kávě je totiž přítomna látka, která ve spolupráci s kofeinem zvyšuje tvorbu růstového faktoru bránícího rozvoji Alzheimerovy choroby a zlepšuje paměť.

Stejně diabetes mellitus II. typu se objevuje zejména ve vyšším věku. Americká studie, která hodnotila riziko vzniku této formy cukrovky, potvrdila, že u lidí, kteří pijí více než čtyři šálky kávy denně, bylo riziko vzniku diabetu II. typu o 67 procent nižší než ty, kteří kávu nepili. Kávu si tak můžete v klidu dát. Na zdraví!

A jak jste na tom s kávou vy? Pijete ji? Nebo máte rádi jiné nápoje? Jaké? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

A co si o kávě ještě přečíst?

VIDEO: Káva: Prospívá, nebo škodí?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva