Sponzorováno

Darování krevní plasmy: Lékaři odpovídají na nejčastější otázky 4.73/5 (11)

Přečtěte si nejčastější otázky k odběru krevní plazmy.

Přečtěte si nejčastější otázky k odběru krevní plazmy.

S darováním plasmy se pojí řada otázek. Ptají se jak prvodárci, tak ti pravidelní. Vybrali jsme ty nejčastější a položili je lékařům z Dárcovského centra Chodov. Přečtěte si, co o odběrech krevní plasmy říkají lékaři.

Bolí odběr krevní plasmy?

Odběr krevní plasmy nebolí o nic víc než běžný odběr krve. Bolestivý je tudíž pouze vpich. Dle vyjádření lékařky DC Chodov se může stát, že dárce cítí tlak při procesu navracení krvinek zpět do těla. Pokud dárce pociťuje bolest během darování plasmy, měl by podle paní doktorky okamžitě informovat personál. Může se jednat o problém s žilami.

Jak ovlivňuje pitný režim a jídelníček odběr krevní plasmy?

Prostřednictvím správného pitného režimu a doporučeného jídelníčku můžete ovlivnit kvalitu odebraného vzorku, ale nejen to! Paní doktorka doporučuje všem dárcům, aby se ještě hodinu před odběrem najedli kvalitního jídla a dostatečně se napili. Tím mohou předejít případným pocitům slabosti po odběru krevní plasmy.

Proč se odebírá zkumavka krve a plasmy navíc?

Aby plasma centrum dokázalo zajistit opravdu nejvyšší kvalitu a naprostou nezávadnost odběru, důkladně se testuje zdravotní stav dárce. A to právě prostřednictvím materiálu odebraného do zkumavek. Krev se prověřuje ještě před odběrem kvůli krevnímu obrazu, kdežto krevní plasma putuje na virologické testy, které by měly potvrdit negativitu na HIV a žloutenku.

Sponzorováno

Zůstávají po darování plasmy jizvy?

Tkáň se může mírně zjizvit po dlouholetých odběrech, ale zdraví dárce to nijak neohrožuje. Žilní systém není stabilní. To znamená, že tělo nemá problém si v případě potřeby vytvořit novou žilku.

Proč se povoluje odběr krevní plasmy častěji než krve?

Odběrová centra dbají na zdravotní stav svých dárců, a to jak před odběrem krevní plasmy, tak po něm. Proto kontrolují také četnost odběrů. V případě krevní plasmy se povoluje darování každé 2 týdny, protože tělo ji dokáže obnovit již po 48 hodinách. V případě krve může proces trvat až měsíc. Ze stejného důvodu se liší minimální časový rozestup mezi odběrem plasmy a krve a odběry v opačném pořadí.

Proč se po odběru krevní plasmy podává fyziologický roztok?

Krevní plasma představuje tekuté prostředí pro šíření živin a pro pohyb krvinek. Aby zůstala funkce zachována a předcházelo se případné nevolnosti, dárci dostávají po skončení odběru fyziologický roztok.

Může se dárce nakazit během odběru HIV a jinými nemocemi?

Odběr krevní plasmy probíhá prostřednictvím plazmaferézy. Ta probíhá prostřednictvím odběrné soustavy na jedno použití, která je po ukončení procesu okamžitě likvidována. Proto se dárci rizika nakažení během darování nemusí obávat.

Sponzorováno

A co vy? Chodíte darovat krevní plazu?

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva