Sponzorováno

Mořské řasy Nori – zbavují tělo těžkých kovů 4.9/5 (21)

Mořské řasy Nori se využívají při přípravě sushi maki...

Mořské řasy Nori se využívají při přípravě sushi maki…

Nori je asi nejpopulárnější ze všech druhů řas. Dá se rychle a snadno upravit a dá se mnohostranně použít. Na základě své jemné aroma je pro nováčky pravděpodobně nejlepší a to především chutí. Tato jemnost vychází z jejího místa růstu, v chráněných úzkých zálivech blízko pobřeží, kde čerstvá voda z řek zmírňuje obsah soli v mořské vodě.

Řasy Nori – bohatý zdroj bílkovin

Nori je mezi řasami jedním z nejbohatších zdrojů bílkovin, obsahuje také mnoho vitaminu C a B a zvlášť mnoho vitamínu A, právě tolik jako obsahuje mrkev. Protože nori může snížit hladinu cholesterolu v těle tím, že působí podpůrně při rozpouštění a vylučování usazenin tuku, má speciální vysokou užitkovost pro lidi, kteří v minulosti konzumovali nadměrné množství mléčných produktů. Pomáhá také při trávení, a proto se často servíruje v kombinaci s pečenými jídly na oleji.

Nori se obvykle prodává sušená ve formě listů, v balíčcích po deseti složených listech 18×18 cm. Listová nori pochází téměř výhradně z Japonska jako produkt obrovského průmyslu s více než 300 tisíci zaměstnanci. Optimální růst je dosažen tím, že se sítě umístí do takové výšky, aby byly během odlivu nad hladinou vody a dostaly maximum slunečního světla. Při přílivu by se měly ponořit do vody. Během zimy, po několika měsících růstu se zralé rostliny sklízejí buď ručně, nebo sáním čerpadlem.

Jak se řasy Nori sklízí?

Čerstvě sklizené řasy nori se pak umyjí, jemně se nasekají na hustou kaši (má konzistenci jako polévka) a v odměřených množstvích se načerpá do rámu na bambusových rohožích. Přebytek tekutiny odteče a řasami pokryté rohože se jednoduše usuší buď tradičním způsobem venku na sluníčku, nebo. co je dnes běžnější, uvnitř ve velké peci. Tenké listy nori, které se tak vytvoří se sesbírají z rohože, složí a zabalí. Každý list nese na svém povrchu vzorek bambusové rohože, na níž byl sušený.
Dobrá kvalita nori je charakterizována křehkostí, lesku s hladkou strukturou a když ji pozorujeme proti světlu, tak pravidelně zeleně prosvítá. Dejte si pozor při nákupu levných druhů, které jsou purpurově červené, ochablé a nerovné – ty mohou být uměle zeleně nabarvené a chemicky nalakované. List nori je možné koupit opražený v plochých listech pod jménem sushi-nori nebo opražený a nakrájený na jemné proužky na ozdobu při servírování známí jako Kizami-nori.

Pro udržení delikátní vůně a zabránění absorpce vlhkosti je vždy nutné nori uchovávat v suché nádobě, která je uzavřena. List nori se obvykle před spotřebou krátce osmahne tak, že se s ním pohybuje nad plamenem sem a tam, až se jeho barva změní na zářivou zelenou. Je možné ho nakrájet na proužky a použít jako ozdobu nebo se použije k zabalení rýžových kuliček či sushi-závitku. Tato jídla zabalené v nori jsou orientální ozdobou západního chleba s máslem nebo sendviče.

Nori roste i divoce

Mnoho druhů nori roste divoce v různých částech světa. Divoká nori se může lišit v barvě od zářivě zelené přes olivovou zelenou k hnědé, purpurově červené nebo černé podle stupně působení slunečního světla. Divoká nori obsahuje více minerálních látek, chutná ostřejší a je trošku houževnatější než kultivovaná nori.

Sponzorováno

Jak se Nori konzumuje

Tyto řasy jsou nejpopulárnější, dají se snadno upravit na různé způsoby. Chuťově jsou jemné, s lehkou rybí aroma, podporují trávení, proto se často kombinují se smaženými jídly. Připravuje se z nich sushi. Nori řasy jsou bohaté na bílkoviny a vitamíny, snižují hladinu cholesterolu a množství tukových usazenin v těle. Jsou dostupné ve více variantách – jako vločky, jako sushi plátky, nebo jako malé opražené plátky dochucené solí a sójovou omáčkou, určené k přímé konzumaci.

Řasa Nori a zdraví

Pobřežní řasa Nori (Porphyra tenera) je nejpopulárnější z řas – má mnohostranné využití, jemnou chuť, nejvyšší obsah bílkovin, hodně vitamínu C, B a A. Snižuje cholesterol, pomáhá při trávení tuků. Díky vysokému obsahu jódu ovlivňuje štítnou žlázu, podobně jako řasa Kombu.
V tradičním japonském léčitelství se řasy Nori používají k čištění krve: odbourávají cholesterol z tepen, žil a vlásečnic (tuky a hleny při konzumaci masa) a zvyšují jejich pružnost. Také se používají na podporu imunitního systému. Zbavují tělo těžkých kovů, chemických zbytků a radioaktivity. Díky vysokému obsahu minerálů alkalizují krev. Při pravidelném používání zlepšují krevní tlak, alergie, revmatismus i nervové poruchy.

Další možnost použití

Jako koření do polévek a dalších jídel studené i teplé kuchyně. Hotové jídlo posypeme nori vločkami podobně jako petrželovou natí. Dobrá kvalitní nori je trošku lomitelná a lesklá, proti světlu pravidelně zeleně prosvítající.

Zajímavost: 2 listy řasy NORI poskytují následující živiny: vit. A = 45 g špenátu; vit. B2 = 50-60 g vepřového masa; vápník = 1 vejce nebo 200 ml mléka; železo = 1 vejce nebo 600 ml mléka.

Pár zajímavých receptů s Nori řasami

Řasy Nori a Arame s těstovinami

Indregience: 250 g celozrnných těstovin, 2 lžíce rozdrobených řas NORI předem opražených, 2 lžíce uvařených řas ARAME, 100 g mrkve, 1 malý pórek, 1 lžíce sezamového oleje, 2 lžíce sójové omáčky.
Postup: Uvaříme těstoviny, na oleji osmahneme nakrájenou mrkev a pórek, uvařené řasy, nakonec přidáme sójovou omáčku, zasypeme práškem z řasy NORI a zdobíme petrželkou.

Nori závitky

Indregience: 2 listy nori, 1/2 šálku uvařené celozrnné rýže (lepivá konzistence), 1 uzené tofu (tofu párky z Dobrušky) okurka, černá ředkev, umeocet (citrónová šťáva).

Postup: Nori si opražíme: list řasy uchopíme a asi 3 sekundy jím kroužíme nad plamenem ve výšce zhruba 25-30cm až řasa zezelená.Takto upravený list nori rozložíme a pokapeme umeoctem, aby byl vlhký. Na něj rozložíme rýži ve velmi tenké vrstvě. Na jednom okraji – „horním“ necháme 2cm volný. K „dolnímu“ okraji položíme široký proužek okurky, k němu tofu párek nebo pruh uzeného tofu (vedle sebe se vám vejdou dva kusy) a posypeme nastrouhanou ředkví. Celý list opatrně srolujeme. Pro lepší manipulaci při rolování se používá bambusová rohožka. Závitek necháme ztuhnout, krájíme na kolečka ostrým nožem (po každém řezu ho namočíme do teplé vody). Jednotlivá kolečka lze pokapat dresinkem. List nori lze plnit jakoukoliv kombinací uvařené obiloviny, luštěniny a zeleniny. Zabalené v potravinové fólii se výborně hodí na cesty.

Smažené nori řasy

Nastříháme si proužky nori 2-3 cm široké, ty namáčíme do těstíčka (hladká celozrnná mouka, sojová omáčky shoyou, voda) a rychle osmažíme po obou stranách na sezamovém oleji. Pro lepší a rychlejší manipulaci uchopte plátky pinzetou, řasa se pak nepřipálí. Olej rozehřát na 180°C, nenechat přepálit. Smažené nori servírujeme spolu se zeleninovým jídlem jako doplněk.

Znáte řasy nori? Napište nám do komentářů vaše zkušenosti.

VIDEO: Příprava maki sushi s využitím řasy Nori

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva