Sponzorováno

Šok: Co zjistili vědci sledováním nemocného mozku? 4.88/5 (8)

Šok: Co zjistili vědci sledováním nemocného mozku?Podle studie britských vědců postihuje autismus odlišně pacienty mužského a ženského pohlaví.

Odborníci tvrdí, že onemocnění může být u dívek hůře diagnostikovatelné a více je poznamená.

Autismus zasahuje přibližně jedno procento populace a je rozšířený zejména mezi chlapci, což znamená, že i většina výzkumů se zaměřovala zejména na ně.

Magnetická rezonance

Vliv autismu na mozek sledovali výzkumníci prostřednictvím snímků vytvořených magnetickou rezonancí. V rámci studie zkoumali 120 mužů a žen, z nichž polovina autismem netrpěla. Vědci se zaměřovali na rozdíly mezi běžným a postiženým mužským mozkem, přičemž stejně porovnávali i ženy.

Sponzorováno

Mozek autisty

Podařilo se jim zjistit, že mozek autistky se více, ale ne úplně, podobá na zdravý mužský, než na zdravý ženský mozek. Stejné výsledky se neprokázaly u postižených mužů, jejichž mozky nevykazovaly „extrémně“ mužské vlastnosti.

„To co jsme věděli dodnes o autismu bylo založeno zejména na pozorování mužů. Tento výzkum dokazuje, že je možné, aby se vliv autismu odlišně projevoval v závislosti na pohlaví. Neměli bychom proto předpokládat, že vše, co se zjistilo na mužích nebo vzorcíc, kde dominují muži, je možné aplikovat u žen“ komentoval výsledky člen výzkumného týmu Meng-Chuan Lai.

Ženy se lépe adaptují

„Z historického hlediska je výzkum autismu z velké části založen na zkušenostech mužů a chlapců“ řekla ředitelka Národního autistického centra Carol pově. Dívky se podle ní dokáží lépe adaptovat a daří se jim i lépe maskovat příznaky autismu.

Právě zakrývání onemocnění však může vést k velkému stresu, který může vyvolat úzkost, poruchy stravování či deprese. „Je důležité dále zkoumat, jakým způsobem se autismus projevuje u dívek a žen, abychom si byli jisti, že příslušnost k pohlaví nevytváří bariéru pro správnou diagnózu a pomoc“ vysvětlila.

Sponzorováno

Informace pocházejí z webové stránky www.bbc.co.uk.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva