Sponzorováno

Sušené mango a zdraví – je zdravé, nebo ne? 4.71/5 (14)

 • Sušené mango může být součástí zdravé stravy, ale je třeba si uvědomit některé aspekty. V tomto článku najdete několik faktů o sušeném mangu a jeho vlivu na zdraví.
 • Výživová hodnota: Sušené mango obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu. Je bohaté na vitamín A, C, a draslík. Tyto látky mohou přispět k posílení imunitního systému a zachování zdravé pokožky.
 • Pozor na vysoký obsah cukru: Sušené ovoce, včetně sušeného manga, je koncentrovaným zdrojem cukru. Proto by se mělo konzumovat s mírou. Přemíra příjmu cukru může způsobit nárůst hladiny cukru v krvi a vést k problémům s váhou.
 • Vláknina: Sušené mango obsahuje vlákninu, což může pomoci zlepšit trávení a pocit sytosti. Nicméně nadměrná konzumace může způsobit zažívací problémy.
 • Dost kalorií: Sušené mango má vysoký obsah kalorií, takže je třeba mít na paměti, kolik takových dobrot zkonzumujete, pokud dbáte na svou váhu.
 • Hodně pozor na přidané látky: Některé komerční varianty sušeného manga mohou obsahovat přidaný cukr nebo různé konzervační látky. Doporučuji spíše volit přírodní varianty bez přidaných sladidel a chemických látek.
 • Celkově platí, že sušené mango může být zdravou alternativou ke sladkostem, pokud je konzumováno s mírou a jako součást vyvážené stravy. Je také dobré vybírat kvalitní sušené mango bez nepotřebných přísad (sladidla).

Sušené mango je zdravá svačinka. Pozor ale na velikost porcí, nepřehánějte to.

Sušené mango je zdravá svačinka. Pozor ale na velikost porcí, nepřehánějte to.

Mango je spolu s banány, kokosy a ananasem jedním z nejoblíbenějších tropických plodů díky své sladké chuti a zdravotním přínosům. Je však sezónní a celkem rychle se kazící ovoce. Sušení manga je tedy způsob, jak prodloužit trvanlivost tohoto tropického ovoce.

Sušené mango je dehydrovaná verze svého čerstvého protějšku. Snížená množství vody činí sušené mango stabilní při skladování a snižuje kažení.

Tento článek shrnuje výhody, potenciální nevýhody a na co se zaměřit při nákupu sušeného manga.

Výživové hodnoty sušeného manga

Jako většina sušeného ovoce je i suché mango vysoce výživné.

Výživové hodnoty sušeného manga se mohou mírně lišit v závislosti na značce a způsobu výroby, ale zde jsou průměrné výživové hodnoty na 100 gramů sušeného manga:

 • Kalorie: Asi 325 kcal
 • Sacharidy: Asi 80 g
 • Vláknina: Asi 6 g
 • Bílkoviny: Asi 2 g
 • Tuky: Asi 1 g
 • Vitamín A: Asi 1544 IU
 • Vitamín C: Asi 60 mg
 • Draslík: Asi 650 mg

Sušené mango je bohaté na sacharidy, zejména na přírodní cukry, což způsobuje jeho sladkou chuť. Obsahuje také značné množství vitamínu A a vitamínu C, což jsou důležité živiny pro imunitní systém a zdravou kůži. Draslík v sušeném mangovém ovoci může pomoci udržet rovnováhu elektrolytů v těle.

Je důležité mít na paměti, že tyto hodnoty mohou kolísat v závislosti na způsobu výroby sušeného manga a na přidaných látkách (například cukru). Proto je vždy dobré přečíst si etiketu produktu a vybrat kvalitní sušené mango bez nadměrného množství přidaného cukru a chemických látek.

Sušené mango nabízí i vitamín C, který podporuje zdravou pokožku a silný imunitní systém tím, že působí jako silný antioxidant – sloučenina, která bojuje proti volným radikálům, aby vás chránila před poškozením buněk a chronickými nemocemi.

Kromě toho obsah vitamínu A a folátu (vitamín B9) podporuje zdraví očí a syntézu DNA.

Nicméně, kromě toho, že poskytuje vysoké množství vitamínů, má sušené mango také vysoký obsah kalorií a přirozeně se vyskytujících cukrů, což může vést k vysokým hladinám cukru v krvi a nežádoucímu přibírání na váze, pokud je konzumováno ve velkém množství. Klíčem je tedy umírněnost při jeho konzumaci!

Sušené mango lze zakoupit slazené i neslazené. Slazená verze bude mít více cukru. Berte raději to neslazené. Zkontrolujte štítek a porovnejte nutriční informace napříč značkami a odrůdami. A vyberte si to s nejlepším složením.

Sponzorováno

Potenciální výhody sušeného manga

Mango může mít přínos pro snížení rizika cukrovky, rakoviny a zánětu, a to především díky vysokému obsahu antioxidantů – jmenovitě >polyfenolů a karotenoidů (studie zde).

Ale na jednu věc pozor. Výzkum ukazuje, že proces sušení ovlivňuje nutriční kvalitu manga, zejména živiny citlivé na teplo, jako je beta karoten – jeho hlavní typ karotenoidů. Ve skutečnosti se může snížit až o 53 % ve srovnání s čerstvým ovocem.

To však neznamená, že sušené mango již není dobrým zdrojem antioxidantů, protože stále nabízí beta karoten, beta kryptoxantin, luteoxantin a violaxantin. Sušené mango také obsahuje vlákninu, která může pomoci zlepšit zdraví střev.

Potenciální rizika konzumace sušeného manga

I když alergie na mango je obecně velmi vzácná, někteří lidé mohou být alergičtí na sloučeninu zvanou profilin, což může vést k alergickým reakcím od mírných až po závažné. Profilin v mangu má podobnou strukturu jako profilin z břízy a je to sloučenina za zkříženou reaktivitou mezi mangem a hruškou, broskví a jablkem.

Také lidé, kteří měli předchozí kontakt s jedovatým břečťanem nebo jedovatým dubem, mohou mít zpožděnou reakci na mango kvůli vysoké koncentraci urushiolu v obou rostlinách. To se však s největší pravděpodobností stane, když sušené mango stále obsahuje slupku, protože sloučenina se nachází převážně ve slupce manga.

Kromě toho mohou někteří jedinci, zejména lidé s astmatem, reagovat na sušené mango, pokud se přidají siřičitany jako konzervační prostředek, aby se zachovala pěkná barva sušeného manga a zabránilo se zkažení. Některé běžně používané siřičitany jsou disiřičitan draselný nebo oxid siřičitý.

A nakonec nezapomeňte na velikost porcí, protože sušené mango je koncentrovaným zdrojem přírodních cukrů. Chcete-li snížit příjem přidaného cukru, zvolte neslazené sušené mango. To je hodně důležité.

Jsou sušené mango zdravou svačinkou?

Určitě ano- Sušené mango je zdravá a velmi chutná svačina, pokud dbáte na velikost porce a konzumujete ho s mírou.

Je to dobrý zdroj vitamínů a rostlinných bioaktivních sloučenin, jako jsou antioxidanty, které mohou chránit před protizánětlivými onemocněními a dokonce i před rakovinou.

Svačina ze sušeného manga může být výživnější alternativou ke konvenčním slaným nebo sladkým svačinám a zároveň pomáhá uspokojit touhu po sladkém. Sušené mango se obvykle zpracovává ve formě plátků a může mít jemně křupavou nebo žvýkací texturu v závislosti na tloušťce plátku. Vychutnejte si sušené mango jako svačinu samotné nebo přidané do jogurtu, cereálií, tvarohu nebo smíchané s ořechy.

Jak koupit dobré sušené mango?

Pokud chcete sušené mango vyzkoušet, postupujte podle těchto tipů k nákupu, abyste našli ten nejlepší produkt:

 • Vždy si přečtěte seznam ingrediencí a vyhněte sušeným mangům s přidaným cukrem nebo koncentrovanými šťávami.
 • Vyhněte se kandovanému suchému mangu nebo těm s cukrovým povlakem.
 • Vybírejte produkt, kde je mango jedinou složkou, nebo se zkuste držet těch s čistě přírodními složkami.

Sušené mango je často k dispozici i v supermarketech, s obchodech se sušeným ovocem. Případně si jej můžete zakoupit online v e-shopech.

Shrnutí informací o sušeném mangu

Sušené mango je výživná a i moc chutná svačina, kterou si můžete vychutnat samotnou nebo s jogurtem nebo ořechy. Při nákupu sušeného manga se držte ideálně produktů bez přidaného cukru a zaměřte se na krátký seznam přísad (ideálně by produkt měl obsahovat jen mango a ne mnoho konzervantů a dalších látek).

Sušené mango obsahuje slušné množství vitamínů a antioxidantů. Nicméně, stejně jako většina sušeného ovoce, může mít vysoký obsah kalorií a přirozeně se vyskytujících cukrů, takže střídmost je i u sušeného manga klíčová. Ze stejného důvodu se vyhněte značkám s přidaným cukrem, jako jsou cukrové polevy nebo různé nálevy. Ty obejděte obloukem.

Sponzorováno

Máte rádi sušené mango? Jaké si kupujete? Napište mi do komentářů.

A dále si o sušeném ovoci přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva