Jak udržet pozornost při učení? 10+ tipů a triků 4.82/5 (11)

Sponzorováno

 • Udržet pozornost při učení může být náročné, ale existuje několik strategií, které vám mohou pomoci zlepšit vaši schopnost soustředit se a efektivněji studovat. V tomto článku najdete několik tipů pro udržení pozornosti při učení.
 • Vytvořte si vhodné prostředí pro učení: Najděte si klidné a čisté místo pro učení, kde nebudete rušeni. Dobře osvětlený a pohodlný prostor může zlepšit vaši koncentraci.
 • Plánujte si čas: Vytvořte si plán učení a stanovte si jasné cíle. Dělení učební látky na menší úkoly a pracování s časovým limitem může pomoci udržet pozornost.
 • Použijte techniky organizace: Využijte techniky, jako je mind mapping (vizuální mapování myšlenek), zápisky, zkratky a barvy, abyste si usnadnili učení a zlepšili si zapamatování.
 • Omezte rušení na minimum: Vypněte mobilní telefony, sociální média a jiné potenciálně rušivé prvky. Pokud je to možné, informujte své blízké, že se učíte, a poproste je o součinnost.
 • Pamatujte na rozumné přestávky: Pracujte na své pozornosti po dobu určenou svými schopnostmi. Po uplynutí této doby si udělejte krátkou přestávku, abyste se odpočinuli a nabrali novou energii.
 • Rozmanitost učení: Snažte se studovat různými způsoby. Změňte média (text, video, audio), experimentujte s různými studijními metodami a strategiemi.
 • Přidejte zdravou stravu a pohyb: Zajistěte si vyváženou stravu a pravidelný pohyb. Správná výživa a fyzická aktivita mohou pozitivně ovlivnit vaši koncentraci.
 • Dostatek spánku je hodně důležitý: Nedostatek spánku může negativně ovlivnit vaši pozornost a kognitivní funkce. Snažte se spát dostatečně dlouho a kvalitně. Čím méně spánku máte, tím méně udržíte pozornost při učení.
 • Meditace a relaxace: Praxe meditace a relaxace může pomoci zvýšit vaši schopnost soustředit se a snížit úroveň stresu.
 • Používejte pozitivní motivaci: Vizuálně si představte, jak dokončíte úkol a jaké jsou výhody dokončení. To vám může pomoci udržet motivaci.
 • Věnujte také pozornost svému tělu a mysli, abyste mohli plně využít svůj potenciál při studiu.

Jak se dá udržet pozornost při učení? Pár triků existuje.

Jak se dá udržet pozornost při učení? Pár triků existuje.

Pokud jste na střední nebo vysoké škole (nebo i škole základní!), není vám studium cizí a pravděpodobně vám nemusíme říkat, jak těžké to může být. Je těžké absorbovat tu spoustu informací a uchovat je. Je těžké zůstat soustředěný na často suchý, vzdělávací text, když je venku slunečno nebo cítíte vůni oběda nebo když byste raději dělali něco jiného. Třeba byste rádi cestovali nebo hráli fotbal. Ale vy se zrovna musíte učit.

Je to tak – jádrem vzdělání je studium. Ať se vám to líbí nebo to nemáte rádi, pokud se chcete něco nového naučit, prostě k tomu musíte sednout a zabrat. Jak to ale zvládnout a „nezbláznit se“?

Jak se soustředit na studium

U tohoto článku využiju moje vlastní zkušenosti a zkušenosti současných studentů, které znám, abychom vám nabídla 10 praktických tipů, které vám pomohou soustředit se na studium. Pomohu vám udržet pozornost při učení.

Možná to nebudou převratné věcí, ani nic jiného, co jste možná už neslyšeli jinde. Ale tyto rady prostě fungují. Sama to mám vyzkoušené.

1. Dobře si připravte studijní prostor

Mít vyhrazený stůl nebo studijní prostor je klíčem k úspěchu. To je d;le6it8 v2c. Je to jeden z nejsdílenějších tipů, který vám z dobrého důvodu pomůže zůstat soustředěný při studiu – v pořádku prostě lépe udržíte pozornost na učení. Funguje to skvěle.

Vyčlenit stůl nebo dokonce plochu místnosti čistě pro studium znamená, že máte vždy kam jít. Pomáhá to vytvářet myšlení.

Jak svoje studijní místečko postavíte nebo ozdobíte, záleží na okolnostech a vašem osobním vkusu. Jediné, co bezpodmínečně musí být, je vyčlenění tohoto místa na studium. Když jste u svého stolu, měli byste se tam učit. Postupem času se tento způsob myšlení stává snadnějším a snadnějším. Krása je v tom, že potom, kdykoli sedíte u svého stolu nebo v této části místnosti, vaše mysl je již nastavena na učení. A hned vám to půjde lépe a lépe při učení udržíte pozornost!

Promluvte si s kýmkoli, kdo pracuje z domova nebo je na volné noze, a řekne přesně to samé. Vyčleňte si někde speciálně pro práci, abyste se dostali nálady a psychického stavu, které na učení potřebujete.

2. Nastavte si studijní rutinu

Už jste někdy viděli sportovce připravovat se na akci? Mívají stanovenou svoji rutinu. Protahují se určitým způsobem a v určitém pořadí, navléknou si v určitou chvíli ponožky, pronesou motivační řeč sami k sobě se zavřenýma očima.

To není jen pověra, je to využití připravené rutiny. Zavedená správná rutina pomáhá připravit mysl a tělo na to, co přijde. Postupem času se rutina stává druhou přirozeností.

Provedením těchto kroků se automaticky dostanete do stavu, ve kterém se vám bude perfektně studovat. Síla rutiny vám může pomoci i v těch dnech, kdy se prostě nemůžete na nic soustředit nebo kdy nemůžete udržet pozornost.

Jak uvidíte ve sportu, rutiny jsou individuální a jsou jen zřídka stejné u dvou lidí. Nastavte si vlastní rutinu a můžete využít stejnou psychologickou sílu.

Ať už začnete tím, že uklidíte studijní prostor, zavřete žaluzie, pustíte si hudbu nebo něco jiného, rutina je neuvěřitelně mocná síla, kterou můžete využít pro svůj vlastní zisk v oblasti udržení pozornosti při učení.

3. Stanovte si cíle a odměny

Stanovení cílů je prostě super všude. Tak to je, přijměte to. Ve škole, ve sportovních týmech, v práci. Potřebujeme něco, čeho chceme dosáhnout. Tento cíl potřebujeme k porovnání našich úspěchů, abychom mohli efektivně zhodnotit, zda jsme uspěli nebo ne.

Stanovení cílů je snadné. Vyvážení těžkého cíle s tím, který je dosažitelný, vyžaduje praxi.

Začněte snadno s kvantifikovatelnými cíli, jako jsou:

 • Budu studovat dvě hodiny od pondělí do čtvrtka mezi 18:00 a 20:00.
 • Dokončím jednu kapitolu dané učebnice za večer.
 • Napíši slohovou práci či esej před x časem v x datem.

Každý z nich je specifický a měřitelný. Váš se od toho může samozřejmě lišit, ale tyto cíle by vám měly poskytnout představu, jak se k návyku dostat.

Sponzorováno

Nezapomeňte ani na odměny. Naše mozky jsou přirozeně napojeny na odměny, a proto je gamifikace tak mocnou silou.

Použijte podobné nastavení jako cíle, například:

 • Budu studovat dvě hodiny mezi 18:00 a 20:00 pondělí až čtvrtek a za odměnu si pustím na Netflixu oblíbený seriál.
 • Dokončím jednu kapitolu dané učebnice a pak si dám macchiato v kavárně.
 • Napíši svoji esej před víkendem a v sobotu půjdu nakupovat a koupím si něco pěkného do rozpočtu 500Kč.

Opět i odměňování bude u vás individuální, ale máte představu.

4. Stanovte si studium na správný čas

Time management je klíčovou dovedností pro studenty. Neexistuje žádný „správný“ způsob, jak nastavit vhodný čas studia, jen způsob, který vám vyhovuje.

Pokud se budete lépe učit brzy ráno, upřednostněte učení ráno. Připravte si studijní oblast večer předtím, nastavte si rutinu a jděte do toho. Nebo radši studujete večer? Jste sova? Ok, tak se do toho pusťte večer.

Mě vyhovuje studovat ráno. Mám čistou hlavu, jsem vyspaná. Večer u učení klimbám. Neumím večer udržet pozornost. Proto studuji jen ráno. Nikdy ne večer, nedávám to. Určete si, kdy se vám dobře učí a kdy držíte pozornost po delší dobu.

5. Podělte se o své cíle, odměny a plán

Dále sdílejte cíle, které jste si stanovili, odměny, které sobě dáváte, a svůj studijní plán s přáteli a rodinou.

To je neuvěřitelně důležitý psychologický trik. Pokud si necháte svůj plán a cíle pro sebe, zodpovídáte se jen sami sobě. Jako druh jsme se stali zběhlými v tom, jak si cokoli umět parádně ospravedlňovat a dostat se z toho.

Nejsme tak zběhlí v ospravedlňování neúspěchu druhým. Sdílení svých cílů a studijních plánů znamená, že ostatní lidé nyní vědí, čeho jste se rozhodli dosáhnout. Pokud selžete, odpovídáte nejen sami sobě, ale víte, že to budou vědět i ostatní. Nikdy nepodceňujte sílu nechtít zklamat ostatní!

Toto je jedna z nejméně využívaných, ale nejužitečnějších metod, které vám pomohou soustředit se na studium!

6. Odstraňte rozptýlení

Rozptylování je všude. Lidé, kteří procházejí kolem vašich dveří, hrají venku fotbal, hudba z vedlejšího pokoje, hlad, sociální sítě… co si jen vzpomenete.

Jedním ze způsobů, jak kvalitně zaměřit pozornost na studium, je odstranit co nejvíce rušivých vlivů během studia. Pro některé to bude zamykání dveří, umístění nápisu „nerušit“ zvenčí pokoje, nasazení sluchátek (bez hudby) a soustředění se na učebnici.

Pro ostatní to bude vypnutí telefonu, zapálení svíčky, zatažení závěsů a zapnutí světla na čtení. Každý si najde ten svůj rituál, aby omezil rušivé vlivy. Klíčem je zde odstranit věci, které vás rozptylují. Protože jsme všichni rozptylováni různými věcmi, přesně to, co tyto věci jsou, se bude lišit.

Všem ale doporučuji telefon vypnout nebo alespoň úplně ztišit!

7. Doba přestávky je také produktivní doba

Často je v tom prvek viny za to, že si užíváte být studentem. Za čas strávený s přáteli, za to, že jste v hospodě nebo v parku místo toho, abyste koukali do knih, máme někdy výčitky. Být studentem je však o všech druzích učení a jen něco z toho pochází z knih.

Navíc prostoje jsou dobou odpočinku. Šance pro váš mozek zpracovat to, co se naučil, a uložit si to do paměti.

Klíčem je zde rovnováha. Dostatek prostojů na to, abyste si mohli odpočinout a užít si studium, ale ne tolik, abyste byli neproduktivní a zaostávali. To je celé.

Studie opakovaně ukazují, že produktivita se zvyšuje, když studenti dělají pravidelné přestávky. Za každých 45 minut poctivého studia, si dejte 15 minut přestávku. Ať už půjdete na čerstvý vzduch, rychle uklidíte nebo se protáhnete, garantuji vám, že vám váš mozek později poděkuje!

8. Spánek vám pomáhá učit se

Stejně jako přestávky pomáhají vašemu mozku zpracovat informace, které jste vstřebávali, spánek to ještě mnohonásobně znásobí.

Spánek je nezbytný. Důležitost dobrého spánku prostě nemůžeme podceňovat. Klíčem je kvalita, ne kvantita. Spát 15 hodin denně není dobré pro nikoho. Ale spát 7-8 hodin bez přerušení je svatý grál spánku.

Probudíte se odpočatí, vstřebáte lekce z předchozího dne a budete připraveni dát pozornost dalším.

Moc nekoukejte před spaním do mobilu, používejte špunty do uší, pokud je váš pokoj hlučný, před spaním si trochu zacvičte, nepijte kávu pět hodin před spaním a nejezte příliš mnoho, než půjdete spát. To vše může přispět ke kvalitnímu spánku.

9. Nakrmte svůj mozek

Co si pamatuji z koleje, žádný student neměl dobrou stravu. I ti, kteří studují medicínu nebo výživu, mají pochybné stravovací návyky. Ale jídlo je palivo. Dej dovnitř odpadní palivo, dostaneš odpadky. Je to jednoduché tvrzení, ale shrnuje důležitost výživy lépe než jakýkoli blogový příspěvek.

Čím více čerstvého ovoce a zeleniny můžete jíst, tím lépe. Čím více budete hydratovat vodou, tím lépe.

10. Studujte s přáteli

Můj poslední tip, jak se soustředit na studium a udržet pozornost, je o sdílení zkušeností. Studium může být samostatným podnikem. Sedět ve svém pokoji se zavřenými dveřmi a koukat do knih. To je v pořádku, i já to tak dělala.

Ale nemusí to tak být. Pomoci mohou studijní skupiny, knižní kluby nebo cokoli jiného, co se na vaší škole děje.

Stejně tak může být v kontaktu s několika přáteli ze stejného kurzu a koukat pak do knih společně. Ideální je to kombinovat. Učit se můžete nějaký čas sólo, pak nějaký čas věnujete sdílenému studiu s kolegy – to může být úžasně produktivní. Můžete od sebe okukovat nápady, pomáhat si s problémy a obecně se vzájemně tlačit ke svým cílům.

Nenechte se rozptylovat sociálními médii

V dnešní době je až příliš snadné nechat se rozptýlit sociálními médii. Když vám v kapse zabzučí telefon, není možné ignorovat to lákavé volání. A než se nadějete, strávili jste odpoledne procházením roztomilých obrázků zvířat a zábavných videí a žádná práce nebyla dokončena.

Ale nebojte se, vývojáři softwaru našli způsob, jak pomoci studentům v době, kdy se potřebují soustředit. Můžete si stáhnout rozšíření prohlížeče, jako je „StayFocusd“, které blokuje vaše nejvíce rušivé webové stránky po stanovenou dobu. Uživatelé chytrých telefonů si mohou instalovat aplikace, jako je „Offtime“, které vám umožní filtrovat režimy, jako je Práce nebo Přátelé, takže budete mít přístup pouze k tomu, co potřebujete, a nebudete rušeni žádnými zbytečnými herními nebo sociálními aplikacemi. Super věc!

Sponzorováno

A jak držíte pozornost u učení vy? Napište mi do komentářů. Budu moc ráda.

Studie a zdroje článku

 • Zdroj obrázku ve článku: IgorVetushko / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva