Sponzorováno

Zdravá cibule: co jste o ní netušili 4.75/5 (12)

zdravi-cibuleCibule nechybí snad v žádné české domácnosti. Všichni vědí, že při jejím krájení si popláčete, všichni vědí, že dodá tu správnou chuť mnohým jídlům a všichni také vědí, že je zdravá. Co přesně to však znamená?

Extra silný protirakovinný účinek

Množství výzkumů dokázalo silné protirakovinné účinky cibule a jejích příbuzných z čeledi česnekovitých (česnek, šalotka, pórek či pažitka). Chrání před rakovinou žaludku, podle studie publikované v Journal of the National Cancer Institute významně snižují riziko vzniku rakoviny prostaty. Stejné účinky prokázala cibule a její příbuzné druhy i při rakovině jícnu.

Ve městě Vidalia v americké Georgii, odkud pochází odrůda cibule vidalia a lidé ji konzumují ve velkých množstvích, je úmrtnost na rakovinu žaludku o 50 procent nižší než Meziamerická úroveň. Jedna z teorií vysvětlujících tento jev tvrdí, že cibule obsahuje dialylsulfid, který v těle zvyšuje tvorbu důležitého protinádorového enzymu.

Prospívá i kostem

Četné studie potvrdily vliv cibule na zdravý vývoj kostí. Jedna z nich publikovaná v časopise Nature ukázala, že samci potkanů​​, které krmili sušenou cibulí, měli v těle o 17 procent vyšší hladinu vápníku než jiní samci. Samičky, kterým odstranili vaječníky, což často způsobuje úbytek kostní hmoty a osteoporózu, měli po konzumaci cibule silnější kosti. Podle dalšího výzkumu složky cibule potlačují aktivitu buněk, které odbourávají kostní tkáň.

Sponzorováno

Jako prevence ischemické choroby srdeční

Zástupci čeledi česnekovitých obsahují velké množství zdraví prospěšných látek s velmi prospěšnými účinky, jako jsou tiosulfináty, sulfidy, sulfoxidy a další páchnoucí sloučeniny síry. Tyto zapáchající látky mají velkou nutriční sílu, za kterou platíme jen slzením. Podle studie publikované v European Journal of Clinical Nutrition patří cibule do jedné z vybraných skupin potravin, v kombinaci nichž bylo zjištěno snížení úmrtnosti na ischemickou chorobu srdeční až o 20 procent. Dalšími potravinami ve skupině jsou brokolice, čaj a jablka.

I pro alergiky a astmatiky

Cibule obsahuje silné antioxidanty a působí protizánětlivě, antibioticky a antivirově. I proto se cibulový čaj s medem doporučuje pít při kašli a chřipce. Je to dobrý zdroj kvercetinu, silné protizánětlivé látky a jedné ze sloučenin, které jsou spojeny s prospěšnými účinky při chronických onemocněních jako rakovina či nemoci srdce.

Skupina látek, do které patří kvercetin – flavonoidy – má i antialergické účinky. Odborníci na výživu ho proto často používají k léčbě alergií. Může však zmírnit i astma a sennou rýmu, protože blokuje zánětlivé reakce v dýchacích cestách.

Co si dále o cibuli přečíst?

VIDEO: Zdraví a cibule

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva