Sponzorováno

Procento kakaa v čokoládě – proč je tento údaj důležitý? 4.85/5 (13)

Ideální obsah kakaa v čokoládě je 70 až 80 procent.

Ideální obsah kakaa v čokoládě je 70 až 80 procent.

Na světě je mnoho druhů čokolád. Podle obsahu kakaa ji rozdělujeme na tmavou, hořkou a trpkou, která obsahuje až 90% kakaa až po slaďoučkou mléčnou, kterou tak milujeme, ale je v ní více cukru než kakaa, že už pomalu ztrácí svou čokoládovou chuť.

100% hořká čokoláda neobsahuje cukr?

Podle této informace by měla každý z nás v tomto okamžiku zaplesal radostí. Je to potvrzeno americkým úřadem FDA.
Jde o výrobek, který neobsahuje cukr, ale pouze přírodní nebo umělé příchutě. Kdo by však takovou čokoládu rád a s chutí jedl. Pouze skuteční degustátoři a fajnšmekři se odváží pochutnat si na takovém kousku. 100% Hořká čokoláda se proto používá většinou na vaření.

75 – 85% kakaa v čokoládě

O jaké čokoládě mluvíme? Je na hranici lahodnosti. Ještě nám chutná, ale stále obsahuje dost kakaa. Jde o jakousi hořkosladkou chuť. Chuť kakaa však přebíjí sladká chuť. Kakaové boby dostaly mat.

30% kakaa v čokoládě

Couverture je francouzský termín pro čokoládu, kterou cukráři používají jako výrobní surovinu. V překladu znamená toto slovo polevu. Jde o čokoládu která má v sobě cca 30% kakaového másla a používá se spíše kvůli lesku.

Mléčná čokoláda je pro hodně lidí ta nejchutnější

Ale jak pro koho. Jde však o nejčastější konzumován druh čokolády. Každá země má svou značku a výrobek, který patří mezi top trojku cukrovinek. Většina z nich je právě z mléčné čokolády.
Nemá takovou pronikavou chuť jako hořká čokoláda, proto při její výrobě výběr bobů není tak důležitý. Obsah kakka je asi 15%. Podle typu mléka použitého při výrobě známe dva typy mléčné čokolády. První typ obsahuje zahuštěné mléko, druhý směs sušeného mléka a krupicového cukru.

Proč čokoládu tak milujeme? Hned z několika důvodů. Je sladká, a právě tato chuť je pro mnohé z nás velmi příjemná. Někteří odborníci se domnívají, že právě sladká chuť je chutí našeho raného dětství, kdy jsme pili sladké mateřské mléko.

Pravá čokoláda má však více hořkou chuť a vždy by se u každé měla hodnotit kakaová příchuť. Tehdy hovoříme o čokoládě. Hodnotit by se měla i vlastnost rozpouštět se na jazyku, aniž by se nám lepila na patro.

Sponzorováno

TIP: 10 potravin, o kterých si myslíte, že jsou zdravé, ale ve skutečnosti NEJSOU

Bíla čokoláda není vlastně čokoláda

Bílá čokoláda je kombinace kakaového másla, cukru a mléka. Má vysokou sladkost, nejvíce kazí zuby. Chutná lépe, pokud je do ní přimíchány ovoce. To, co dělá z čokolády nezdravou a „zakázanou“ potravinu není čokoláda samotná, ale právě naše nezkrotná touha jíst ji co nejčastěji a ve velkých dávkách.

VĚDĚLI JSTE, ŽE: vůbec nejhorší složení měly čokoládové polevy na müsli tyčinkách a podobně, ačkoli právě ty mnoho lidí považuje za zdravější než poctivou čokoládu.

Když hledáte kvalitní čokoládu…

Nejde vždy jen o co největší procento kakaa (oceňované hořké čokolády mají většinou mezi 60 a 75 %, u víceprocentních čokolád už často hořkost převládá nad zajímavými chuťovými tóny čokolády), podstatné jsou použité ingredience. Kvalitní hořká čokoláda obsahuje kakaovou sušinu, kakaové máslo, třtinový cukr (místo běžného řepkového) a vanilku. Jedinou tolerovanou umělou přísadou je sójový lecitin pro lepší konzistenci čokolády. Mléčná čokoláda samozřejmě obsahuje ještě sušené mléko. Pokud ve složení najdete některou z následujících přísad, dejte raději ruce pryč!

 • tuk – největší čokoládový hřích, který se neodpouští! Přirozenou součástí čokolády je kakaové máslo, které se v průběhu výroby oddělí od kakaové sušiny a poté se do čokoládové hmoty vrátí. A protože kakaové máslo je velmi drahá ingredience, drzé čokoládovny ho nahrazují jiným přidaným tukem
 • vanilin – umělá náhražka vanilky, opět nic pro kvalitu
 • sušená syrovátka, lískooříšková pasta a další „výplně“
 • aromata, dochucovadla, éčka všeho druhu

TIP OD REHABILITACE.INFO: Ideální obsah kakaa v čokoládě je 70 až 80 procent. Kupujte tuto. A někdy zkuste i tu 100%, už pro ten zážitek :)

Co číst dále o čokoládě?

Doporučujeme přečíst:

VIDEO: Tabulková RAW ČOKOLÁDA – tradiční recept

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva