Sponzorováno

Kaštanový med a zdraví – jaké má účinky a proč si ho dát? 4.77/5 (26)

Vysoké množství vitamínů minerálů v kaštanovém medu, jako je železo, vitamíny B a vitamín C, a antioxidanty podporují různé tělesné funkce.

Vysoké množství vitamínů minerálů v kaštanovém medu, jako je železo, vitamíny B a vitamín C, a antioxidanty podporují různé tělesné funkce.

Kaštan patří do stejné rodiny jako buk a dub. Po tisíce let byl kaštan hlavním zdrojem výživy v horských oblastech Středozemního moře, kde klasické zrno nerostlo moc dobře.

Italský kaštanový med je oblíbený mezi francouzskými a italskými gurmánskými kuchaři, ale tento sladký a lahodný med nabízí mnohem více, než jen příjemnou stimulaci chuťových pohárků. Ukázalo se, že kaštanový med je jedním z nejzdravějších medů (a přírodních sladidel), díky svému obsahu minerálů, výjimečně silným antioxidačním vlastnostem a silným antibakteriálním vlastnostem.

Pokračujte ve čtení článku, abyste získali kompletní o přínosech kaštanového medu pro vaše zdraví. Kaštanový med nebo Miele Di Castagno, jak nazývají tento sladký „dárek Boží“ v Itálii, je prostě velmi zdravou pochoutkou.

Kaštanový med obsahuje minerály

Na rozdíl od bílého cukru, který je prakticky zbaven minerálů, surový med obsahuje množství těchto životně důležitých živin – to je jeden z důvodů, proč je med považován za zdravější než klasický bílý cukr. Nicméně minerální profily a koncentrace se mohou mezi jednotlivými druhy medu značně lišit. Ukázalo se, že kaštanový med je zvláště dobrým zdrojem draslíku, vápníku a manganu. Bylo také prokázáno, že obsahuje více minerálů než mnoho jiných medů. Takže no, kaštanový med obsahuje hodně minerálů, které jsou pro naše zdraví důležité.

Kaštanový med má prokázané antibakteriální vlastnosti

Med je také dobře známý pro své antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Některé medy, včetně toho kaštanového, zkrátka provádějí své antibakteriální aktivity lépe než ty ostatní. Skupina výzkumných pracovníků ze Španělska zjistila, že kaštanový med má silnou antimikrobiální účinnost proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli – ostatní testované medy neměly téměř žádnou aktivitu proti S. aureus a pouze slabou aktivita proti E. coli.

Navíc jiný výzkum naznačuje, že kaštanový med má také mírnou antimikrobiální účinnost proti Helicobacter pylori, Bacillus subtilis, Candida tropicalis a Candida albicans. Předpokládá se, že antibakteriální vlastnosti kaštanového medu mohou částečně souviset s jeho obsahem lysozymu (lysozymy jsou enzymy, které poškozují bakteriální buněčné stěny).

Má také výjimečně silné antioxidační vlastnosti

V několika studiích, které porovnávají antioxidační kapacitu různých druhů medu, vyšel mezi prvními kaštanový med. Obsahuje totiž výjimečně vysoké množství fenolových kyselin, sloučenin, které jsou pravděpodobně zodpovědné za jeho mimořádné antioxidační schopnosti.

Sponzorováno

Jak už možná víte, antioxidanty v potravinách, jako je kaštanový med, pomáhají chránit naše tělo před škodlivými účinky volných radikálů. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které jsou generovány věcmi, jako jsou sluneční paprsky, kouř, drogy, znečištění, pesticidy a metabolické procesy. Tím, že omezíte své vystavení volným radikálům a konzumujete potraviny bohaté na antioxidanty, které neutralizují tyto škodlivé molekuly, můžete snížit riziko mnoha onemocnění souvisejících s věkem a zdravotních problémů včetně kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, předčasného stárnutí kůže, katarakty, a revmatoidní artritidy.

Vysoké množství antioxidantů navíc pomáhá při odstraňování volných radikálů a tím chrání organismus před stárnutím. Proto pravidelná konzumace této dobroty vám pomáhá vypadat mladě.

Snižuje únavu

Vysoké množství fruktózy slouží jako dobrý zdroj energie. Lžíce medu kaštanu proto okamžitě pomáhá zmírnit únavu.

Zajímavost: Kaštanový med obsahuje vysoký podíl fruktózy, a proto snadno nezkrystalizuje.

Také léčí akné

Antibakteriální účinek tohoto medu je také ideální pro léčbu akné. Použijte med přímo jako obličejovou masku nebo ho smíchejte s ovesnými vločkami – tak snížíte záněty a krásně očistíte pokožku.

Má imunostimulační účinky

Kaštanový med obsahuje Apalbumin 1 (ten je přítomen v různých medech v různých množstvích). Apalbumin1 a další RJ proteiny a peptidy jsou zodpovědné za imunostimulační vlastnosti a antibiotickou aktivitu medu. Kaštanový med má nejvyšší množství apalbuminu. Jeho obsah se v medech snižuje v následujícím pořadí: Kaštanový > Pampeliškový > Řepkový > Lipový > Med z akácie.

Jak používat kaštanový med

Mírně hořká příchuť kaštanového medu činí tento tmavě zbarvený med ideální pro všechny druhy slaných pokrmů. Pokud se vám líbí jeho intenzivní chuť, můžete si ho také dát na opečený chléb nebo ho použít jako zdravé přírodní sladidlo v čaji.

Stejně jako ostatní druhy medu se i kaštanový med používá k ochucení pečených výrobků, jako jsou koláče, sušenky a dorty. Může se také přidat do mléka, salátů, marinády a také jako ochucení toastu.

Vysoké množství minerálů, jako je železo, vitamíny B a vitamín C, a antioxidanty přítomné v tomto medu podporují různé tělesné funkce, jako je posilování svalů, zlepšují krevní oběh, zlepšují fungování imunitního systému a dokonce zlepšují fungování orgánů, jako jsou játra a žaludek. Co více si od medu můžete přát?

Sponzorováno

A co vy? Chutná vám kaštanový med? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o kaštanech přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Kaštanový med a zdraví – jaké má účinky a proč si ho dát?”

  1. Vlasta napsal:

   Dobrý den, prosím o sdělení, jak se dělá kaštanový med. Zda se dávají louhovat kaštany do medu nebo je to med sbíraný včelami na kaštanech. Nějak jsem to nenašla. Děkuji.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva