Kaštany a zdraví – proč nosit kaštany v kapse? Nabijí vás pozitivní energií 4.78/5 (18)

Sponzorováno

Kaštany noste v kapse, budete mít lepší náladu

Kaštany noste v kapse, budete mít lepší náladu

Kaštan je oblíbenou podzimní a zimní pochoutkou – můžete je často koupit na vánočních trzích – hezky pečené kaštany potěší každého gurmána. Nebo si pár plodů čerstvého kaštanu dejte do šatní skříně, a spolehlivě odpudí moly.

Kaštany můžete mít i v kapse, protože naplňují tělo energií a mají pozitivní vliv na celkový stav těla. Lidé s plochými chodidly mohou válet kaštany přes nohy. Ani vás nenapadlo, že „obyčejné“ kaštany toho umí tolik, že? :)

Dejte si kaštany do kapsy

Existují dva druhy kaštanů:

  1. léčebné, ale nejedlé divoké a
  2. jedlé kaštany, jejichž plody používáme ve stravě a i pro léčebné účely.

Kaštan obsahuje škrob, vlákninu a minerální látky, cukr, vitamíny A a C, vitamíny skupiny B. Kaštany nemají ve srovnání s jinými ořechy vysoký obsah tuku. Přítomnost sacharidů v kaštanech je větší než 60 % v závislosti na druhu kaštanu. Kaštany jsou výživné a mají vysoký obsah bílkovin. Je bohatý na minerální látky (železo, draslík, sodík, fosfor, vápník, měď a hořčík). Kaštany se vaří a pečou a dělá se z nich i mouka používaná při přípravě lahodného pečiva, vyrábí se z ní i chléb, dezerty a omáčky. Kaštany se používají do polévek, masitých pokrmů a rizot.

Přírodní léčiva s obsahem kaštanu se používají i k léčbě zánětlivých a křečových žil, trombóz, modřin, kožních skvrn, poranění a omrzlin. Kaštanovým plodem můžeme také jemně masírovat prsa při mastitidě (zánětu prsu), protože účinně snižuje otoky.

Čerstvé divoké kaštany se používají proti malárii a chronickým průjmům, smažené plody se používají proti hemoroidům a děložnímu krvácení. Plody kaštanu vyzařují pozitivní energii a blahodárně působí proti úzkosti tím, že uvolňují napjaté svaly a dodávají sílu.

Je prokázáno, že mnutí kaštanů v rukou má uklidňující účinek. Proto kaštany noste v kapse a mněte je. Pokud nosíte na krku sáček s drcenými kaštany nebo celými plody, pak se bronchitida rychleji hojí. Přípravky s kaštanem jsou nepostradatelné proti radikulitidě, tedy zánětlivému stavu kořene míšního nervu.

Pečené kaštany

100 gramů kaštanů má asi 180 kalorií. Pečené kaštany mají také více kalorií, proto je třeba se tomuto pokrmu vyhnout ve večerních hodinách, protože zatěžuje žaludek.

Sponzorováno

Kaštan také ředí krev, proto je třeba dávat pozor při užívání přípravků z kaštanů. Kaštanové léky se nedoporučují těhotným ženám, kojícím matkám, lidem s onemocněním jater a ledvin. Kaštan je kontraindikován při nízkém krevním tlaku, vnitřním krvácení, poruchách menstruace u žen, žaludečních vředech a vředech na dvanácterníku.

Recepty z kaštanu

Dva recepty na kaštanovou mast proti křečovým žilám, onemocněním kloubů, ischiasu a radikulitidě:

Kaštanový olej

Očistěte a nasekejte deset středně velkých kaštanů. Zakápněte jedním litrem rostlinného oleje. Vařte asi hodinu v páře. Udržujte v chladu. Před použitím nejprve zahřejte malé množství tuku na pokojovou teplotu, než nanesete na tělo.

Sádlo s kaštanem a kozím sádlem

Smícháme tři nakrájené kaštany a 200 gramů kozího sádla nebo vepřového sádla a vaříme půl hodiny na páře. Necháme 24 hodin vychladnout, poté vaření v páře zopakujeme. Scedíme a vychladíme. Udržujte v chladu.

Kaštanová koupel

Koupel s kaštany je dobrá proti revmatismu, radikulitidě, kožní vyrážce, poruchách krevního oběhu.

Jeden kilogram očištěných a mletých kaštanů zalijte 5 litry studené vody. Vařte půl hodiny na mírném ohni. Nalijte vodu do vany. V této léčivé lázni zůstaňte maximálně 20 minut nejlépe před spaním. Koupel praktikujte sedm dní v měsíci.

Kaštany v kapse pomáhají předcházet nachlazení

Podle jedné selské tradice pomáhá nošení kaštanu v kapse předcházet nachlazení. Může to být pravda?

Kaštany, typické pro podzim, jsou oblíbeným a ceněným ořechem nejen pro svou sladkou chuť, ale také pro své blahodárné vlastnosti.

Vždy s sebou na podzim nosím kaštany. Jedna tradice říká, že jsou prevencí proti nachlazení. Jak ale může toto onemocnění souviset s kaštany?

V minulosti zemědělci používali kuriózní a starodávný lék na nachlazení, který využívá blahodárné vlastnosti kaštanu. Původ této víry pochází z vlastností kaštanů, které zmírňují příznaky nachlazení a astmatu u koní.

Sponzorováno

Miluju, když mám v kapse kaštany a můžu si je jen tak „žmoulat“ v rukou. A co vy? Taky je takto nosíte?

A dále si o kaštanech přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva