Sponzorováno

7 zdravotních výhod a účinků extraktu z kaštanů (jírovce) 4.86/5 (14)

7 zdravotních výhod a účinků extraktu z kaštanů (jírovce)Jírovec maďal neboli Aesculus hippocastanum, u nás názvem kaštan, je strom původem z Balkánského poloostrova. Extrakt ze semene kaštanů je oblíbeným doplňkem stravy běžně používaným ke zlepšení zdraví žil a snížení zánětu.

Hlavní aktivní složkou extraktu z jírovce (kaštanu) je aescin, který byl studován pro své mnohé zdravotní přínosy.

Aescin nebo escin je směs saponinů s protizánětlivými, vazokonstrikčními a vazoprotektivními účinky, které se vyskytují v jírovci (kaštanu). Aescin je hlavní aktivní složkou kaštanu a je zodpovědný za většinu jeho léčivých vlastností.

V tomto článku najdete 7 zdravotních výhod extraktu z jírovce.

1. Extrakt z kaštanu může zmírnit příznaky chronické žilní nedostatečnosti

Chronická žilní nedostatečnost je zdravotní stav charakterizovaný špatným průtokem krve do žil nohou.

Příznaky chronické žilní nedostatečnosti mohou být tyto:

 • edém neboli otoky nohou
 • bolesti nohou nebo křeče
 • svědění nohou
 • křečové žíly nebo rozšířené zkroucené žíly, které se obvykle vyskytují na nohou
 • bércové vředy
 • slabost v nohách

Běžnou léčbou je kompresivní terapie nebo kompresní punčochy, které mohou zvýšit průtok krve do nohou.

Sloučenina aescin v jírovci má zajímavé léčivé vlastnosti, díky kterým by mohla být užitečná při léčbě chronické žilní nedostatečnosti. Může například zvýšit průtok krve ve vašich žilách, případně zlepšit nemoci příznaky. Potvrzují to i zajímavé studie.

A v dalším přehledu 19 studií se zjistilo, že denní dávky 600 mg extraktu z jírovce obsahujícího 50 mg aescinu užívané po dobu až 8 týdnů snižují příznaky chronické žilní nedostatečnoti, včetně bolesti nohou, otoků a svědění nohou.

Ve skutečnosti jedna studie poznamenala, že extrakt z jírovce byl stejně účinný jako kompresní terapie při snižování otoku a objemu nohou. A to je hodně zajímavé.

Tyto studie tedy ukazují, že extrakt z kaštanu může být účinný při léčbě chronické žilní nedostatečnosti krátkodobě, ale je zapotřebí více výzkumu, aby se určily jeho dlouhodobé účinky.

2. Extrakt z kaštanu může pomoci léčit křečové žíly

Křečové žíly jsou oteklé, vypouklé žíly, které se obvykle vyskytují na nohou a mohou být způsobeny i zmíněnou chronickou žilní nedostatečností.

Extrakt ze semen kaštanu (jírovce) může zlepšit žilní tonus zlepšením průtoku krve v nohách. Opět to potvrzují odborné studie. Navíc může pomoci snížit otoky nohou a bolest spojenou s křečovými žilami.

V jedné 8 týdenní studii 58% účastníků, kteří užívali tablety extraktu ze semen kaštanu (jírovce) obsahující 20 mg aescinu 3x denně a aplikovali 2% aescinový gel lokálně dvakrát denně, potvrdilo snížení příznaků křečových žil, jako je bolest nohou, otoky, změna barvy žil.

3. Má také silné protizánětlivé vlastnosti

Zánět může způsobit nadměrné nahromadění tekutiny ve vašich tkáních, což může vést k zadržování tekutin a otokům.

Aescin je součástí extraktu z jírovce s protizánětlivými vlastnostmi. Bylo zjištěno, že snižuje zánět související s poraněním, žilní nedostatečností a otoky.

Jeden přehled 17 studií zjistil, že extrakt ze semen jírovce může pomoci snížit zánět a otoky nohou a chodidel související s chronickou žilní nedostatečností. Kromě toho studie ukázaly, že aplikace místní masti obsahující aescin může snížit zánět a otok po traumatu, operaci a sportovních zraněních. Tato mast však obsahovala i další protizánětlivé sloučeniny, takže není jasné, zda samotný aescin bude mít stejné účinky.

4. Extrakt z kaštanů může zmírnit hemoroidy

Hemoroidy jsou běžný zdravotní stav charakterizovaný oteklými žilami kolem konečníku a konečníku. Příznaky jsou hodně nepříjemné a mohou zahrnovat svědění, podráždění, bolest a krvácení z konečníku.

Protizánětlivé vlastnosti extraktu ze semen jírovce mohou pomoci zmírnit příznaky hemoroidů snížením zánětu a otoku postižených žil.

Přesto je výzkum v této oblasti omezený a je zapotřebí více studií k potvrzení potenciálních přínosů extraktu z kaštanů pro léčbu hemoroidů.

5. Má silné antioxidační vlastnosti

Extrakt ze semen kaštanů obsahuje silné antioxidanty – sloučeniny, které mohou pomoci zabránit poškození buněk způsobenému nestabilními molekulami nazývanými volné radikály. Příliš mnoho volných radikálů může vést k zánětu a poškození buněk.

Sponzorováno

Extrakt ze semen jírovce je bohatý na flavonoidní sloučeniny, včetně kvercetinu a kaempferolu, které mají silné antioxidační vlastnosti.

Studie zjistila, že jak aescin, tak extrakt ze semen kaštanů mají antioxidační vlastnosti, ale že extrakt ze semen jírovce má větší účinky než samotný aescin. To může být způsobeno synergickými účinky složek v extraktu.

6. Obsahuje sloučeniny bojující proti rakovině

Kromě jeho silných protizánětlivých vlastností studie dále také naznačují, že aescin má protirakovinné účinky.

Studie třeba zjistily, že aescin může významně snížit růst nádorových buněk u některých druhů rakoviny, jako je rakovina jater, leukémie a mnohočetný myelom.

Kromě toho studie provedené ve zkumavkách zjistily, že aescin může způsobit buněčnou smrt v rakovinných buňkách, jako je rakovina slinivky břišní a rakovina plic.

Tyto studie však používaly koncentrovaná množství aescinu a není jasné, zda by množství nalezené v extraktu semen jírovce mělo stejné účinky. Než bude možné učinit jednoznačné závěry, je zapotřebí více studií na lidech v této oblasti.

7. Extrakt z kaštanů jako pomoc při mužské neplodnosti? Dost možná!

Jednou z příčin mužské neplodnosti je varikokéla neboli otok žil v blízkosti varlat.

Protizánětlivé a protiotokové vlastnosti aescinu – sloučeniny v jírovci – z něj mohou udělat účinnou léčbu neplodnosti související s varikokélou. Dvouměsíční studie u více než 100 mužů s neplodností spojenou s varikokélou zjistila, že užívání 30 mg aescinu každých 12 hodin zlepšilo hustotu spermií, pohyblivost spermií a kvalitu spermií. Kromě toho se velikost varikokély snížila s příjmem aescinu.

Bezpečnost a možné vedlejší účinky extraktu z kaštanů

I když je použití extraktu ze semen jírovce obecně považováno za bezpečné, měli byste si být vědomi některých bezpečnostních obav a vedlejších účinků.

Nezpracovaná semena kaštanu obsahují sloučeninu zvanou aesculin, kterou americká FDA považuje za nebezpečnou pro požití. Mezi příznaky otravy patří deprese, svalové záškuby, paralýza, kóma a smrt. Z tohoto důvodu se vyvarujte požívání nezpracovaných semen jírovce.

Hlášené vedlejší účinky extraktu ze semen kaštanů jsou mírné a zahrnují problémy s trávením, žaludeční nevolnost, závratě, bolesti hlavy a svědění. Kromě toho byly hlášeny alergické reakce při aplikaci extraktu z jírovce na kůži.

A co víc, extrakt z jírovce může interagovat s následujícími léky:

 • Léky na ředění krve. Kaštan může zpomalit srážení krve a zvýšit účinky léků na ředění krve, jako je Coumadin.
 • Inzulín nebo perorální léky na cukrovku. Kaštan může snížit hladinu cukru v krvi a způsobit příliš nízké hladiny, pokud se užívá s léky na cukrovku.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky. Koňský kaštan může snižovat jejich vstřebávání.
 • Lithium. Kaštan může mít diuretický účinek, který by mohl zpomalit, jak rychle vaše tělo zpracovává lithium, lék používaný k léčbě psychiatrických poruch.
 • Kromě toho by lidé s onemocněním ledvin nebo jater neměli kaštan užívat, protože může zhoršit příznaky jejich onemocnění.

Z těchto důvodů se před užitím extraktu z kaštanů vždy poraďte se svým lékařem – zvláště pokud máte nějaký problémový zdravotní stav nebo v současné době užíváte léky.

Kromě toho není známa bezpečnost užívání extraktu z kaštanů během těhotenství a kojení, a proto by se doplňku stravy měly vyhnout těhotné nebo kojící ženy. Tak na to pozor.

Dávkování extraktu z kaštanů

Kaštan lze nalézt v obchodech i online ve formě kapslí, tablet, tekutých kapek, esenciálního oleje a krému.

Extrakt z kaštanů obvykle obsahuje 16–20 % aescinu. Ve většině studií se používá dávka 100–150 mg aescinu denně. Potenciální toxické účinky vyšších dávek tedy nejsou známy. Proto je nejlepší dodržovat doporučené pokyny pro dávkování.

To představuje asi 2–3 tablety nebo kapsle denně. Pro tekuté doplňky neexistuje žádné standardizované doporučení. Další informace o dávkování jsou obvykle k dispozici na lahvičkách s doplňky.

Při místní aplikaci obsahují extrakty a krémy obvykle 2% aescinu a lze je aplikovat 3–4krát denně.

Sponzorováno

Máte s extraktem z jírovce nějaké zkušenosti? Napište nám prosím do komentářů.

A co si dále o kaštanech přečíst?

Zdroje článku a studie o kaštanech

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva