Sponzorováno

Alergie na banány – příznaky a léčba – co je dobré vědět 4.82/5 (11)

 • Alergie na banány převládá asi u 0,1–1,2 % populace.
 • Závažná intolerance banánů se může projevit mírnými a/nebo závažnými příznaky v závislosti na příčině alergie.
 • V těžkých případech se příznaky mohou rozvinout i po dotyku ovoce nebo jeho slupky.
 • Je všeobecně známo, že alergii na banány nezpůsobuje pouze ovoce samotné, ale jeho složkový protein zvaný chitináza. Podle statistik je 45 % alergiků na latex alergických i na banány. To by mohlo být způsobeno určitým množstvím chitinázy nalezené v míze kaučukovníků.
 • V případě alergie na banány je samozřejmě v nejlepším zájmu pacienta se tomuto jídlu úplně vyhnout. Ideální je vyhýbat se salátům, raw zdravým dezertům a smoothies, které obsahují banány jako přísadu.

Alergie na banány je poměrně vzácná

Alergie na banány je poměrně vzácná

Obecně jsou banány velmi oblíbené ovoce. Jsou zdravou svačinkou, jsou skvělé ke snídani a jsou vynikající i ve smoothies (do kterých dodávají sladkost). Většina lidí považuje banány za jednu z prvních pevných potravin, kterou mohou krmit i malé dítě. Někteří lidé se však banánům vyhýbají.

Alergie na banán je často spojena s alergií na latex. Je to proto, že o některých proteinech v kaučukovníku, ze kterého se pak vyrábí latex, je známo, že způsobují alergie, a jsou podobné proteinům, které se nacházejí v některých ořechách a ovoci, včetně banánů. Tento syndrom je známý jako latex-fruit syndrom (latexo-ovocný syndrom).

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o alergiích na banány a o tom, co dělat, pokud ji máte vy nebo vaše dítě.

Incidence

Je extrémně vzácné, aby dítě mělo silnou alergickou reakci na banány. Buďte opatrní, pokud máte v rodině potravinové alergie. Určitě banány nejsou na pomyslném vrcholu seznamu, potravinové alergie jsou ale nejčastější příčinou anafylaxe u dětí.

Děti, které mají alergii na ořechy, mohou reagovat také na konzumaci nebo dotyk syrových banánů. Malé děti často vyrostou z potravinových alergií, proto se poraďte se svým pediatrem o tom, jak kontrolovat toleranci.

Pokud jste však získali potravinovou alergii později v životě, obvykle již vám zůstane.

Rizikové faktory a zkřížené alergie

Banánovníky a kaučukovníky mají podobné bílkoviny způsobující alergii, takže lidé, kteří jsou alergičtí na latex, mohou také reagovat na banány. Mohou také reagovat na jiné potraviny, které obsahují podobné složky způsobující alergie. To se nazývá zkřížená alergie.

Pokud zaznamenáte známky alergie na latex, vyjměte raději banány z košíku s ovocem. Totéž platí pro avokádo, kiwi a kaštany. Tyto potraviny mohou vyvolat reakce u lidí s latexo-ovocným syndromem.

Lidé, kteří mají pylové alergie, mohou také často reagovat na určité potraviny. Obvykle se tento druh reakce vyvíjí u starších dětí, dospívajících a dospělých. U kojenců a batolat je to mnohem méně časté.

Příznaky alergie na banány

První příznaky alergie se mohou objevit velmi brzy po konzumaci nebo ochutnání banánů, v závislosti na závažnosti vaší alergie. Někteří lidé mají také reakce už pouze z kontaktu kůže s banány (včetně banánové slupky). Na jaké příznaky si dát pozor:

 • svědění nebo otok rtů, jazyka a hrdla
 • kopřivka
 • oteklé, svědivé nebo červené oči
 • rýma nebo kýchání
 • dušnost
 • bolest břicha, zvracení nebo průjem

Komplikace

V některých závažných případech mohou lidé, kteří mají alergii na latex-banán, zažít i anafylaxi, která může být život ohrožující.

Sponzorováno

Příznaky anafylaxe jsou závažné a vyžadují okamžitou pozornost. Příznaky anafylaxe jsou:

 • silná kopřivka a svědění
 • zčervenalá kůže
 • oteklý jazyk
 • uzavření dýchacích cest, což způsobuje sípání nebo potíže s dýcháním
 • oteklé hrdlo a chraplavý hlas
 • pokles krevního tlaku (anafylaktický šok)
 • bolest břicha, nevolnost, zvracení a průjem
 • závratě nebo mdloby

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Léčba alergie na banány

Pokud máte mírnou reakci, může vám volně prodejné antihistaminikum stačit k potlačení okamžitých příznaků alergie, jako je svědění, rýma z očí a nosu a kopřivka. Často tyto příznaky mohou vymizet bez jakékoli léčby.

U některých lidí se po konzumaci banánů může rozvinout anafylaxe. Pokud je vaše alergie takto závažná, lékař vám předepíše epinefrinové pero (EpiPen), které budete mít vždy u sebe.

Pokud máte podezření, že vaše dítě reaguje na banány, okamžitě navštivte jeho lékaře, aby vás poslal k alergologovi. S ním to pak řešte.

Čeho se vyvarovat, pokud máte alergii na banány?

Pokud máte alergii na banány, postupujte podle těchto tipů:

 • Vyhněte se samozřejmě všemu s banány, včetně ochucených produktů, jako jsou potraviny, léky nebo třeba i balzám na rty.
 • Vždy zkontrolujte ingredience ve smoothies a raw zdravých dezertech, protože v těchto pokrmech se obvykle používají banány.
 • Vyhněte se dalším zkříženě reagujícím potravinám: avokádu, kaštanům, kiwi, jablkám, mrkvi, celeru, papáji, bramborám, rajčatům a melounům.
 • Pokud jste citliví na banány a latex, vyhněte se kontaktu s předměty na bázi latexu, včetně balónků, fitness vybavení, rukavic, kondomů a zubních náhrad.
 • Vyhněte se některým hračkám a dudlíkům, které mohou také obsahovat latex.

Jak banán nahradit? Existují náhražky v oblasti potravin?

Vaření banánů může „deaktivovat“ bílkovinu způsobující alergii, díky čemuž jsou vařené banány bezpečné ke konzumaci. O tom, zda je bezpečné jíst takto upravené banány, byste se však měli poradit se svým lékařem. Pokud je vaše alergie závažná, je nejlepší se banánům úplně vyhnout.

Mezi bezpečné alternativy patří:

 • bobule – maliny, jahody, borůvky
 • pomeranče
 • dýně a tykve, pečené nebo používané v dezertech a smoothies
 • vařené sladké brambory a jamy

Pokud máte více potravinové citlivosti, váš lékař vás odešle k odborníkovi na alergie. Tento lékař provede komplexní test k identifikaci vašich alergií.

Příznaky různých alergií se liší od člověka k člověku a od alergenu k alergenu. Někteří lidé mohou vykazovat pouze mírné podráždění kůže, zatímco jiní mohou zažít život ohrožující reakci zvanou anafylaxe.

Alergie na banány je poměrně vzácná a nepatří mezi nejčastější alergie. Ve většině oblastí světa má méně než 1 procento populace alergii na banány. Ve zvýšeném riziku jsou však lidé s alergií na látky, které obsahují bílkoviny podobné těm v banánech.

Alergie na banány u dětí

Ačkoli je extrémně vzácné, aby dítě mělo silnou alergickou reakci na banány, je důležité být vždy opatrný. Měli byste si dávat pozor na příznaky alergie na banány v případě, že imunitní systém vašeho dítěte netoleruje protein chitinázu a vyvolává vnější alergickou reakci. Zatímco u více než čtvrtiny dětí je patrné, že z alergie na banány vyroste, anafylaxe zůstává velkým nebezpečím pro kojence a malé děti.

Sponzorováno

A co vy? Máte alergii na banány? Jaké máte zkušenosti?

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva