Smrtelná dávka čokolády – kolik čokolády vás může teoreticky zabít? 4.89/5 (18)

Pokud jste byli dítě v 90. letech nebo pokud jste měli vyrůstající dítě někdy v 90. letech, pravděpodobně si pamatujete scénu z filmu Matilda – scénu, ve které slečna Agatha Trunchbullová přiměla Bruce Bogtrottera sníst obrovský čokoládový dort na posezení. A to rovnou před jeho spolužáky. Možná vám to připomene následující obrázek.

Obrázek z filmu Matylda

Obrázek z filmu Matylda

Trest je pro Bruce určitě krutý a je celkem mučivé to sledovat, i když jde o pohádku pro děti :) Ale kdyby to byl skutečný, reálný život, zemřel by Bruce? Určitě ne. Ani by neutrpěl žádný druh čokoládové toxicity. Konzervativní odhad je takový, že by snědl asi jen půl až tři čtvrtě kila čisté čokolády. To na zabití určitě nestačí. Možná tak na břichabol. Kolik čokolády by musel sníst?

Může vás čokoláda fakt zabít? Alespoň teoreticky

Skutečnost je taková, že pro průměrného člověka je téměř nemožné zemřít přílišnou konzumací čokolády.

Určitě existuje toxická dávka čokolády a může to být smrtelné, je ale mnohem pravděpodobnější, že spíše skončíte v nemocnici na pohotovosti s bolavým žaludkem (pravděpodobně i se zvracením), než že se předávkujete čokoládou.

Proč ale vůbec vedeme tuto konverzaci? Existuje něco, co činí čokoládu toxickou? Ano. Kakaové boby, ze kterých se vyrábí čokoláda, obsahují látku zvanou theobromin, což je rostlinný alkaloid s mírně nahořklou chutí (mezi další rostlinné alkaloidy patří třeba starý dobrý známý kofein, stejně jako kokain, nikotin a další).

V lidském těle je teobromin nanejvýš mírným stimulantem, který působí podobně jako kofein. Theobromin je ale také vazodilatátor, což znamená, že může otevřít vaše cévy a způsobit pokles krevního tlaku. Je to také diuretikum, takže díky němu můžete cítit nutkání močit častěji než normálně.

Podle některých odborných zdrojů navíc theobromin také prochází hematoencefalickou bariérou, polopropustnou vrstvou krevních kapilár, které do mozku propouštějí pouze určité látky. To naznačuje, že by mohl mít i příznivé účinky na náladu, podobně jako je tomu u kofeinu.

A ano, v dostatečně vysokých dávkách může být teobromin ve skutečnosti toxický pro člověka (a v mnohem nižších úrovních u psů). Kombinace jeho vazodilatačních schopností, diuretických účinků a gastrointestinálních obtíží znamená, že ve velmi vysokých množstvích může teobromin způsobit rychlý srdeční tep, ztrátu chuti k jídlu, pocení, třes a silnou bolest hlavy. A kvůli účinkům na kardiovaskulární systém, které zahrnují pokles krevního tlaku a zvýšení srdeční frekvence, může být příliš mnoho teobrominu smrtelné.

Něco takového je však až extrémně vzácné. Za prvé, byste museli spořádat hodně jídla. Za druhé, i když byste to dokázali sníst, podrážděný žaludek by pravděpodobně bránil další konzumaci. Takže prakticky to asi nedáte. No jen čtěte dále.

Počáteční symptomy toxicity by vám totiž zabránili v konzumaci smrtelného množství teobromin.

Dobře, ale řekněme, že byste dokázali jíst donekonečna. Kolik čokolády by vás teoreticky dokázalo zabít?

Pro člověka je theobromin považován za toxický v dávce 1 000 miligramů teobrominu na kilogram tělesné hmotnosti. V tomto okamžiku byste dosáhli úrovně, kterou toxikologové nazývají úrovní LD50, což znamená bod, ve kterém 50 procent testované populace vykazovalo známky onemocnění.

Pokud řekneme, že průměrný člověk váží třeba 75 kilogramů, aby bylo možné dosáhnout úrovně toxicity teobrominem, neboli by šlo o otravu teobrominem, museli byste sníst 75 000 miligramů teobrominu.

Různé druhy čokolády samozřejmě obsahují různá množství theobrominu. V průměru obsahuje mléčná čokoláda mnohem méně theobrominu než hořká (tmavá). Mléčné čokolády obsahují asi 1,5-2,4 miligramu toxinu na gram čokolády (154mg/100g čokolády). Tmavá čokoláda obsahuje asi 5,2 – 10 miligramu na gram čokolády (528mg theobrominu na 100g) – v závislosti na množství kakaa (kakaové hmoty) a na typu čokolády.

Takže teď už to je celkem jednoduchá matematika. Průměrný dospělý člověk, který potřebuje sníst asi 75 000 miligramů theobrominu, aby byl na toxické úrovni, potřebuje sníst:

– 711 mléčných čokoládových tyčinek běžné velikosti
NEBO
7 084 čokoládových bonbónů z bonboniéry
NEBO
– 332 hořkých čokoládových tyčinek standardní velikosti
NEBO
142 tabulek hořké čokolády
NEBO
487 tabulek mléčné čokolády

To asi není možné sníst :) ani námi oslovený lékař nikdy neviděl případ otravy teobrominem. Také od svých kolegů neslyšel žádné příběhy.

Pokud tedy neusilujete o otravu teobrominem, určitě nikdy nesníte tolik čokolády, abyste mohli způsobit předávkování theobrominem, žádný strach.

A co vy? Kolik čokolády denně sníte? Budeme rádi za komentáře.

A dále si o čokoládě přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva