Sponzorováno

Skončit s kouřením a nepřibrat – jak na to? 4.82/5 (11)

Skončit s kouřením a nepřibrat - jak na to?Fakt, že fakt, že kuřáci po vysazení cigaret začnou přibírat není žádná novinka. Mnozí lidé, zejména dívky, dokonce začínají kouřit právě proto, že doufají, že zhubnou. Později však je třeba kromě překonání závislosti bojovat i ze strachem z přibírání. Jak to tedy funguje a možná se kilům navíc po vysazení cigaret vyhnout?

Pro kuřáky je obava z přírůstku hmotnosti často bariérou při odvykání si od kouření. Po zanechání kouření sice mnoho kuřáků skutečně přibere, nemusí to tak ale být.

Namísto cigarety pohyb

„Je pravda, že přírůstek na váze se může objevit a objevuje se. Ovšem není to vždy pravidlem a známe způsoby, jak váhový přírůstek omezit nebo minimalizovat,“ uvedla lékařka pražského Centra pro závislé na tabáku Alexandra Kmeťová. Základním opatřením je dostatek pohybu a nenahrazovat cigarety jídlem, nejíst zejména vysokokalorické jídlo v období odvykání. Jakmile si člověk místo cigarety dá například čokoládu nebo sklenku tvrdého alkoholu, určitě přibere. Naopak ideální metodou je vyměnit cigarety za pohyb, který zároveň dokáže eliminovat nervozitu vyplývající z chybějícího nikotinu.

Proč vůbec po vysazení cigaret přibereme?

Přírůstek na váze však bývá někdy i u lidí, kteří po zanechání kouření jedí stejně jako předtím, hýbou se a dodržují téměř stejný životní styl. Značný podíl na tom má nikotin. V mozku potlačuje chuť k jídlu, zrychluje metabolismus, takže tělo kuřáka spálí více kalorií než tělo nekuřáka. Nikotin také zpomaluje pohyby žaludku, kde potrava u kuřáka setrvá delší čas, tím má méně často hlad ve srovnání s nekuřákem.

Kuřáci jsou lehčí, ale méně zdraví

Obecně váží kuřáci v průměru o tři až čtyři kilogramy méně než nekuřáci, mají ale větší obvod pasu, což je rizikové pro rozvoj chorob srdce a cév. Kuřáci totiž mívají ve stravě více tuku. Do jednoho roku od zanechání kouření nabere člověk v průměru pět až šest kilogramů. Bývalým kuřákům jídlo více chutná a mají z něj větší požitek, protože sliznice neponičené kouřením lépe vnímá chuť a vůni jídla. Kmeťová zdůraznila, že i kdyby člověk po zanechání kouření pár kilo přibral, i tak na tom bude zdravotně lépe, než kdyby kouřil dál.

Sponzorováno

Odvykání a redukční diety kombinovat jen opatrně

Řešit odvykání cigaret současně s hubnutím za pomoci nikotinové náhrady se podle lékařky paušálně nedoporučuje, v některých případech ale je to možné. „Pokud máme pacienta, který má problém s nadváhou a zároveň chce přestat kouřit, většinou doporučujeme odvykání, po nějaké době stabilizace, dejme tomu po půl roce, co pacient nekouří a cítí se v pořádku, jsme schopni dělat i management hmotnosti,“ řekla doktorka.

 

Přestaňte, když jste v pohodě

Přestat kouřit je vhodné v období, kdy máme vnitřní klid a neřešíme složité situace, jinak by nám cigareta mnohem více chyběla a daleko hůře bychom v tomto úsilí uspěli.

Berte jód

Pusťte se do jódu. Ve vašem těle už není nikotin, který bránil ukládání tuků, a tak jej nahraďte jódem, který to také dovede: je totiž přirozeným spalovačem tuků. Velké množství je ho obsaženo především v mušlích, korýších, sóje a česneku.

ČTĚTE: Kouření negativně ovlivňuje plodnost

Dodejte tělu také železo

Přísun železa totiž zabrání podrážděnosti, která je velmi často spojená se snahou přestat kouřit. Navíc okysličování organismu a buněčná výměna je pro tělo těžší, má-li nedostatek železa. Přesto se raději vyhněte potravinovým doplňkům a spíše volte játra a vaječný žloutek, které obsahují velké množství železa.

Poslední tip

Zkuste si po dobu jednoho týdne zapisovat, co každý den sníte. Možná zjistíte, že jíte víc, než jste jedli v době, kdy jste kouřili. Jídlu, stejně tak jako kouření, se často věnujeme nevědomky, bez toho, abychom se soustředili na to, co vlastně děláme. Předtím, než si to sepíšeme, si často ani neuvědomujeme, co všechno během dne spořádáme. Po týdnu jistě uvidíte, jak můžete své stravovací návyky změnit.

TIP: Stanovte si správně svoji dobu pro odvykání kouření

VIDEO: Jak přestat kouřit?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Skončit s kouřením a nepřibrat – jak na to?”

  1. spike napsal:

   Já zkouším přestat s cigaretami pomocí e-cigaret. Snažím se na ně pomaličku přeučit a pak se budu snažit snižovat dávky nikotinu. Některým to pomohlo, tak to snad bude fungovat i u mě. Zkoumal jsem pro a proti u elektronických cigaret a zdá se mi, že ty pro, přece jen převažují. Mimochodem víte jak taková e-cigareta funguje? Já už jo :) koukněte se na toto zajímavé video http://www.e-smoke.cz/video.html
   A přeji hodně štěstí a pevnou vůli všem co chtějí přestat kouřit stejně jako já

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva